Prethodni članak
Sljedeći članak

Varaždinska županija postala je međunarodna prijestolnica bučinog ulja


Nakon brojnih priznanja i osvojenih medalja na nacionalnim, europskim i svjetskim natjecanjima, Varaždinsko bučino ulje početkom srpnja ove godine dobilo je i europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla. Tim povodom u atriju Županijske palače predstavljeni su certificirani proizvođači Varaždinskog bučinog ulja, koji su i najzaslužniji da je ovo „Varaždinsko crno zlato“ postalo 44. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji. Predstavljanju su prisustvovali župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr. sc. Dragutin Vincek.

Župan Anđelko Stričak istaknuo je kako je Hrvatska donedavno bila najpoznatija po proizvodnji maslinovog ulja, no zahvaljujući entuzijastima i poljoprivrednim proizvođačima bučinog ulja, to se polako mijenja.

- Varaždinsko crno zlato dobiva svoje mjesto ne samo na karti Hrvatske, već i Europe. O tome najbolje govori ova zaštita europske razine, zaštita zemljopisnog podrijetla. Uz to, sa svih natjecanja, posebice kada je riječ o onim najvažnijima, poput Monde Selection ili Međunarodnoj izložbi bučinih ulja, naši poljoprivredni proizvođači uvijek su se doma vraćali s medaljama i priznanjima. Taj podatak najbolje govori o kvaliteti bučinog ulja, a ovo dobiveno priznanje smatram još jednim dodatnim iskorakom za Varaždinsko bučino ulje – rekao je župan nadovezavši se kako poljoprivredna proizvodnja, uz to što zahtjeva puno umijeća, truda i rada, sa sobom nosi i najveći izazov.

- Dovoljan je samo trenutak nevremena da obrađeno polje koje je vrijedilo više tisuća eura, više ne vrijedi ništa. Stoga sav taj trud i entuzijazam svih naših poljoprivrednih proizvođača treba još više cijeniti i vrednovati.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr. sc. Dragutin Vincek naglasio je kako su, uz niz aktivnosti koje je Varaždinska županija organizirala ili se provode na njenom području od međunarodnih izložbi bučinih ulja, znanstvenih skupova, radionica u polju, s djecom, do izdavanja monografija, kuharica – najvažniji u dobivanju ovog certifikata upravo poljoprivredni proizvođači.

- Iz tog razloga danas smo okupili certificirane proizvođače bučinog ulja koji su u sustavu kontrole i na čijim bocama može stajati ovaj EU logo koji pak potrošaču jamči da, prije svega, kupuje, originalni proizvod, odnosno da su sve radnje koje je potrebno napraviti, da su napravljene na području Varaždinske županije. Jedina razlika između tih oznaka, ovisi o tome je li to oznaka zemljopisnog podrijetla ili oznaka izvornosti. Ako je oznaka zemljopisnog podrijetla, kao što je to kod Varaždinskog bučinog ulja, jedan dio segmenta ne proizvodi se ili ne radi u Varaždinskoj županiji, a to je u ovom slučaju koštica, za razliku od Varaždinskog zelja gdje je sve, od sjemena pa do krajnjeg proizvoda, proizvedeno na području Varaždinske županije – rekao je Vincek.

Na predstavljanju u atriju prisustvovali su OPG-ovi koji su u zadnjih 15-tak godina nositelji svih aktivnosti vezanih uz Varaždinsko bučino ulje: OPG Vladimir Kurtek – Šemovec, Jeronim Štorga - Presečno, PPP Jurica Cafuk - Domitrovec, PG Damir Crleni - Trnovec, OPG Darko Šipek - Nova Ves Petrijanečka, PG Branko Vidaček - Seljanec, OPG Stjepan Kolenko - Nedeljanec, PG Josip Žmegač – Donje Vratno, OPG Andreja Petrović sa sjedištem u Varaždinu i Agroprom Patrčević - Strmec Podravski.

- To su poljoprivredni proizvođači koji obrađuju od 300 do 400 hektara poljoprivrednog zemljišta koje je pod bučom svake godine. Najveći doprinos leži i u tradiciji koja je ovdje prisutna duži niz stoljeća. Prije 15-tak godina, Varaždinsko bučino ulje zaštitili smo jamstvenim žigom pri Zavodu za intelektualno vlasništvo, a danas je ono zaštićeno s EU oznakom – zaključio je Vincek.

Predsjednik Udruge „Varaždinsko bučino ulje“ Matija Patrčević, čija se obitelj godinama bavi proizvodnjom koštica i bučinog ulja, zahvalio je svim proizvođačima koji su ustrajali u proizvodnji bučinog ulja.

- Dugi niz godina čeznuli smo da dostignemo Austriju, koja je kolijevka bučinog ulja, ali uspjeli smo se dokazati i nadmašiti samu Austriju, ali i Sloveniju. Varaždinsko bučino ulje sad je zaštićeno i može se prepoznati po cijeloj Europi, ali i svijetu. U toj boci pod našom etiketom zna se što mora biti: proizvodnja od koštice, preko prerade, do flaširanja. Svi naši potrošači i kupci mogu biti sigurni da se u tom proizvodu nalazi stvarno najkvalitetnije bučino ulje, ne samo u Hrvatskoj nego i cijeloj Europi – istaknuo je Patrčević zahvalivši se Varaždinskoj županiji bez čije pomoći, kako je istaknuo, ne bi došlo do same zaštite Varaždinskog bučinog ulja.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook