Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Babica Zvonka Hohnjec iz Zagorskih Sela otkriva recepte za najbolji božićni kruh


Šetnja Krapinsko – zagorskom županijom ovog puta nas dovodi u Zagorska Sela, u dom Zvonke Hohnjec, rodom iz Plavića, od roditelja Marije i Milana Taboršaka. Odmah na početku, Zvonka nam je otkrila da se zapravo zove Anica i to su joj ime nadjenuli roditelji, no babica je htela da se zove Zvonka, pa ju otada svi znaju pod tim imenom.

Za prste polizati

Osim s roditeljima i bratom, živjela je i s dedekom i babicom, a i sama ima dvoje djece, kćer Marinu i sina Marka te petero unučadi: Roka, Niku, Miju, Frana i Petra. – Kad sam bila mala, pri nas doma kuhalo se se domače; zelje, krumpir, repa, bažulj i devenice, a kad je bila mesara, nije onda bilo škrinje ni frižidera, pa smo meso sikak pospravljali: dimili ga, spravljali v novinski papir i drvene bačve s kuruzom i šenicom. Friško meso smo pekli i zalijali v mast i to se zove meso z tiblice. I den denes specijalitet za prste polizati – priča nam Zvonka, koja je od malih nogu voljela kuhati.

– Bile je toga i kaj je v polju završilo i kaj su pajceki jeli. Bučnica mi je znala zagoreti, pozabila sam da se peče, kad je furt posla bilo – prisjetila se Zvonka, a ovom je prilikom otkrila jedan od svojih omiljenih recepata kojega je dobila od babice Antonije.

Voćni kruhek

Živjela je Zvonka svega 50 metara od Sutle, koja je nekad bila puna riba. – Čista voda, milina za videti. A v familiji su svi ribiči bili, od dede, tate, brata, pa sam i ja već s sedam let navučila loviti ribe, pa je njezin stol uvijek bil pun specijaliteta od riba, a i dan danas njezini ih unuci rado jedu.

Kako nam se bliži Božić, Zvonka se prisjetila jednog posebnog recepta kojega je najbolje pripremama mama njezine šogorice, Milka. – To je voćni kruhek Klecn brot. Ideju nutra lješnjaki, orehi, smokve, suhi režnji. Suhi režnji su se furt doma znali sušiti, a te su bile jabuke i hruške narezane na tenke komade, koje su se sušile na peči po par dani – kaže Zvonka, koja, osim obitelji, rado za svojim stolom ugosti i susjede i prijatelje. No, njezinim se recepima ipak najviše vesele njeni unuci, koji posebno obožavaju pohane ribice koje je i ovog puta pripremila, uz razne kolače, kobasice, bunceke, špek i štruklje – ma, pravi blagdanski stol!

Kolko tolko od sira (vrijeme pripreme: 60 minuta)

25 dkg svježeg (kuhanog) sira

25 dkg maslaca

25 dkg glatkog brašna

1 žličica soli

Za premaz

1 žumanjak

malo maka u zrnu

malo krupne morske soli

Od sira, maslaca, brašna i soli umijesiti glatko tijesto i ostaviti da odstoji 30 minuta na hladnome. Razvaljati tijesto na debljinu od pola centimetra i rezati štapiće koje stavljate na prethodno namašćeni lim za pečenje. Svakoga na kraju premažite žumanjkom i posipajte solju i makom. Peći na 200 °C oko 15-20 minuta.

Klecn broth (vrijeme pripreme: 2 dana)

30 dkg suhih šljiva

30 dkg suhih smokava

malo mlijeka

malo šećera

korica dva limuna

rum

Za tijesto

1 svježi kvasac

malo šećera

1 dcl mlijeka

25 dkg raženog brašna

2 dcl mlijeka

25 dkg glatkog brašna

malo soli

0,5 dcl ulja

Dodaci u tijesto

2 šake oraha

2 šake cijelih lješnjaka

2 šake suhih jabuka

2 šake suhih krušaka

2 šake suhih marelica

2 šake suhih grožđica

Prvo šljive namočiti u mlijeku i ostaviti preko noći. Zatim izrezati suhe smokve i namočiti u rum sa šećerom i koricom limuna. Za tijesto pripremiti i uzdići kvasac, zatim raženo brašno pofuriti sa vručim mlijekom, pa ga malo ohladiti. Dodati glatko brašno, kvasac, šećer, sol, ulje i dobro umijesiti. Dodati namočene šljive i izvaditi suhe smokve iz tekućine. Dodati sve dodatke u tijesto i dobro povezati. Staviti da se diže na toplom mjestu nekoliko sati. Na kraju ubaciti u lim za pečenje i peči na 180 stupnjeva C oko 60 minuta.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook