[VIDEO] OTKAZANI SVI RENDGENI: U Zagorju štrajka samo odjel radiologije OB Zabok
Nakon što su pregovori između predstavnika zdravstvenih djelatnika i Ministarstva zdravstva krajem prošlog mjeseca završili bez dogovora, dio radnika je danas je izašao na ulice, u štrajk. Organizatorska palica štrajka je novoosnovani sindikat 'Zajedno', koji okuplja medicinske radnike, radiološke tehnologe, laboratorijske dijagnostičare i druge stručnjake u zdravstvu. Oni su, u znak protesta, obustavili rad zbog neisplaćenih dodataka na uvjete rada, osobito za izlaganje zračenju. U štrajku sudjeluje oko 4000 zdravstvenih radnika, uključujući radiološke tehničare, laborante, djelatnike saniteta, medicinske sestre i farmaceutske tehničare, čime je pogođeno čak 58 zdravstvenih ustanova diljem zemlje, a među njima i Opća bolnica Zabok, odnosno odjel radiologije koji se u sindikat i upisao.
Unatoč štrajku, sindikat 'Zajedno' naglašava kako će hitni slučajevi, pacijenti u životnoj opasnosti, kao i oni s onkološkim dijagnozama, nastaviti primati potrebnu skrb. No, pacijenti koji dolaze na određene pretrage, poput vađenja krvi, rendgenskog snimanja, magnetske rezonancije i zračenja, mogli bi osjetiti duža čekanja.
Otkazani pregledi
Odjel radiologije Opće bolnice Zabok, u kojem su zaposleni izravno izloženi riziku ionizirajućeg zračenja, jedan je od primjera borbe za pravednu naknadu i priznanje težine posla. Odjel je, dakle, novi radni tjedan započeo sto postotnim štrajkom zbog čega su u ponedjeljak primljeni samo hitni pacijenti, njih 15-ak do 9 sati ujutro. A tako će biti i dan nakon. Oko 100 do 150 pacijenata koji su dnevno naručeni, neće obaviti preglede magnetne rezonance, CT-a... Rendgeni koji su naručeni, otkazani su. Sindikalna povjerenica, radiološki tehnolog Opće bolnice Zabok Ivana Krušelj, ispred 20-ak svojih kolega s kojima prosvjeduje, poručila je kako cijela Hrvatska zna koji su njihovi problemi. Ističe, ono što žele postići je razgovor u Ministarstvu zdravstva zbog učinjenog propusta. Traže da se situacija riješi još danas.
Propust ministarstva i Vlade
- Okupili smo se zbog propusta Ministarstva zdravstva i Vlade jer smo zaboravljeni u sustavu. Nama je ukinut dodatak na zračenje iz Kolektivnog ugovora iz 2019. godine koji je bio 29 posto. Mi radimo u poljima ionizirajućeg zračenja i svakodnevno smo tome izloženi. Molimo da se taj propust ispravi i da se taj dodatak zbroji u postojeći koeficijent. Nadamo se da će za nas biti sluha i da ćemo problem riješiti jer pacijenti čekaju pretrage. Vjerujem da ćemo se uspjeti dogovoriti, pozitivna sam – poručila je Krušelj.
Na pitanje o reakciji pacijenata, kaže kako ih oni podupiru, da su obaviješteni i da neugodnih situacija nema.
- Mislim da su oni uvođenjem novih koeficijenata zakinuti u svojim primanjima zato što rade vrlo odgovoran posao i o njihovom poslu ovise i naši nalazi i vjerodostojnosti istih. Ako oni ne obave svoj posao kako spada, onda i mi možemo pogriješiti – ističe voditelj odjela za radiologiju, prim. Stanko Belina, specijalist radiolog koji podržava, kako kaže, opravdane zahtjeve svojih kolega jer su zakinuti. Ono što traže je opravdano, poručuje.
Marketing ili željene promjene?
Predstavnici sindikata 'Zajedno' nadaju se da će štrajk poslužiti kao snažna poruka poslodavcima i Ministarstvu, te da će uspjeti izboriti bolje uvjete rada za svoje članove i priznanje rizika kojem su izloženi svakodnevno. O sindikatu nemaju svi najbolje mišljenje. Miljenko Cesarac, predsjednik Radničkog vijeća Specijalne bolnice Krapinske Toplice, koja se, prema informacijama kojima raspolažemo nije priključila štrajku, kaže kako sindikat 'Zajedno' nije reprezentativan niti ne sudjeluje u pregovorima za Kolektivni ugovor. Oni, kako ističe, rade agresivni marketing kako bi privukli čim više članova u svoju organizaciju, hodaju po ustanovama i ljudima daju lažna obećanja. Krušelj pak na to kaže, kako je sindikat 'Zajedno' itekako reprezentativan.
- Odlučili smo im se pridružiti zato što prvi puta netko govori o našoj struci. Mi smo radiološki tehnolozi. Ovom uredbom smo mi nestali sustavu – zaključila je, a hoće li štrajk u konačnici donijeti željene promjene i osigurati pravednije uvjete rada za zdravstvene djelatnike – ostaje za vidjeti.