Prethodni članak
Sljedeći članak

Zagorci prestali kupovati nove aute!

U mjesecu kad se poslovično proda i registrira najviše novih auta, u svibnju, ove je godine zabilježen rapidan pad od 46,3 posto (!) u odnosu na peti mjesec prošle godine.


Zagorci su u prvih 8 mjeseci ove godine kupovali za petinu manje novih automobila nego lani u istom periodu. U odnosu na 2010., pad broja novoregistriranih automobila je još veći čak 24 posto, jer se registriralo 235 automobila, a preklani 309.

U mjesecu kad se poslovično proda i registrira najviše novih auta, u svibnju, ove je godine zabilježen rapidan pad od  46,3 posto (!) u odnosu na peti mjesec prošle godine. Ovog kolovoza upola je manje novih auta na zagorskim cestama nego isti mjesec lani.  Zadnjih se godina na našim prometnicama u prosjeku mjesečno moglo vidjeti 40- ak novih automobila, dok „crni rekord“ u zagorskim autosalonima i policiji pamte iz veljače pretprošle godine kad se prodalo samo 17 automobila.  Ove pomalo alarmantne podatke doznali smo od glasnogovornika PU krapinsko – zagorske, Zorana Lončara.

Auti sve stariji 

No, Zagorje koje je oduvijek  najreprezentativnija pokrajina u državi po svim pokazateljima, od gospodarskih do političkih, (minus od 26,9 %), dijeli sudbinu susjednih pokrajina i država iz regije, kao i većine zemalja Europske unije. Tako Srbija ima pad prodaje novih auta od 35 posto, Italija 24, Francuska 23, dok su ove godine u EU jedino u plusu bili Nijemci – 3,4 posto, a Engleze je 'izvukla' olimpijada pa su iz prošlogodišnjih minusa skočili u plus – 2,9 posto.

Stručnjaci u autoindustriji stvarno imaju razloga za zabrinutost, jer podaci govore da prodaja novih auta iz mjeseca u mjesec pada, a ove godine će na svjetsko tržište izaći novih 60 milijuna vozila koji bi htjeli biti nečiji limeni ljubimci. Auti se manje kupuju; bavarski div BMW lani je prodao 29,2 posto manje auta nego obično, pa imamo sve starije jurilice na cestama, čemu u prilog ide i statistička činjenica o padu boja registracija u cijeloj Europi lani u odnosu na godinu prije za 6, 6 posto.

Zagorci voze automobile u prosjeku stare 12 godina, susjedi u BiH 16  - godišnjake, Amerikancima je prosjek starosti auta 11 godina, a u EU 7,5. Zagorci najviše voze Volkswagene, Opele i Renaulte, najčešće jeftinije modele niže srednje klase. Inače, količina i klasa prodanih automobila svugdje je u razvijenom svijetu mjerilo standarda građana.
Auto kuće se žale

Žarko Tušek, direktor AC Redana

Kriza je uzela danak i na našem tržištu automobila jer ljudi dolaze u salon, razgledavaju, ali sve manje kupuju. Problem je i pad servisa budući da mnogi štede na održavanju auta, što je u konačnici jako loše za njihovo vozilo i njihovu sigurnost pa profitira nelojalna konkurencija, male garaže i fuš majstori koji ugrađuju jeftine i manje kvalitetne dijelove. Problem sive ekonomije i rada na crno možda je najvidljiviji u auto industriji i neshvatljivo je što država zbog nereguliranog tržišta dozvoljava propadanje ozbiljnih poduzetnika u branši.
 
Dragutin Jakopec, voditelj prodaje, Auto centar Štagar

Prodaja automobila sustavno pada od 2009. godine. Ova je godina što se tiče prodaje slabija od 20 do 30 % s obzirom na prošlu. Kriza se definitivno odrazila na tržište automobila. Rabljeni se automobili više kupuju nego novi, a Zagorci su nekako vjerni onim klasičnim markama poput Golfa. Ipak, sve se više i drugi, jeftiniji auti kupuju na preporuku, recimo, Hyundai.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook