Prethodni članak
Sljedeći članak

Zagorje dobiva Aleju svojih velikana: Bit će tu Gubec, Tito, Tuđman i mnogi drugi


Slikovito ime regije koja je mjesto odmora mnogih koji traže oazu sačuvane prirode, pitomog podneblja i bogate prošlosti, Bajka na dlanu, uskoro će dobiti još jednu novu atrakciju i to u Dubrovčanu, podno Velike Erpenje i Spomen-parka Hrvatskoj majci. Bit će to Aleja velikana Hrvatskog zagorja koja će u malom predstaviti znane i neznane Zagorke i Zagorce koji su ostavili trag u Hrvatskoj povijesti.

Projekt je, kako je i najavila prošle godine, idejno pokrenula Turistička zajednica područja Tuhlja, Klanjca i Velikog Trgovišća znana kao Biser Zagorja, a u suradnji s Općinom Veliko Trgovišće u čijem je vlasništvu i zemljište na kojem se Aleja gradi i koja je nositelj projekta vrijednog 94.747 eura. Općina je ostvarila i bespovratno sufinanciranje u iznosu od 32.917 milijuna eura.


U samom nazivu Aleje (možda) nedostaju i velikanke, a razlog tome je, kako su nam ispričali naši sugovornici, u dužini samog naziva Aleje. Naime, naziv bi bio predug, kažu. Ipak, Justina Mihanović, Sidonija Erdődy Rubido, Veronika Desinićka i Marija Jurić Zagorka pronaći će svoje mjesto uz Antuna Mihanovića, Antuna Augustinčića, Otona Ivekovića, Franju Tuđmana, Josipa Broza Tita, Ljudevita Gaja, Matiju Gubca i Ljudevita Vranyczanya.


Prva faza projekta je pod ingerencijom Općine Veliko Trgovišće, radovi su započeli nedavno, a kako kažu iz Općine, kroz uređenje javne zelene površine kao parka s tematskom stazom posvećenom velikanima Hrvatskog zagorja stvorit će se adekvatan prostor za ugodan boravak u prirodi i upoznavanje s velikanima Hrvatskog zagorja, primjeren za svakodnevno korištenje lokalnog stanovništva i turista.


- Na taj način poboljšavamo život u ruralnoj sredini, doprinosimo atraktivnosti sela i njegovom razvojnom potencijalu, a uz to potičemo rast i društveno-ekonomsku održivost. Ovim ulaganjem uredit će se javna zelena površina u sklopu koje će se nalazi 781 m2 ozelenjene površine koje će krajobrazno uređenje parka činiti mirne i zasjenjene zone sjedenja s gustom vegetacijom u pozadini, i 209 m2 opločene površine. U parku, uz tematsku stazu, postavit će se 12 ploča uz mogućnost korištenja multimedijalnog sadržaja proširene stvarnosti, sedam klupa, četiri kante za otpatke i ambijentalna rasvjeta. Na jugoistočnom uglu parka nalazit će se centralni dio kružnog oblika u kojem je predviđen smještaj centralne kompozicije, murala koji će se nalaziti na betonskom valjku, a koji će sadržavati etnografske, političko-povijesne i kulturne elemente – objašnjavaju iz Općine i dodaju kako je ovaj projekt od velikog značaja ne samo za područje općine već i cijelo Hrvatsko zagorje.


Direktorica Turističke zajednice područja Tuhlja, Klanjca i Velikog Trgovišća, Tatjana Petranović Capar objasnila nam je kako prva faza obuhvaća uređenje staze, šetnice u obliku loga Turističke zajednice Biser Zagorja s lokacijama posvećenim velikanima uz ranije spomenute multimedijalne table.



- U prvoj fazi će se obilježiti centralne točke s monumentalnim betonskim postoljem od metar promjera koja prikazuje vizure našeg područja s prepoznatljivim detaljima, a na tome radi Stjepan Đukić Pišta. Druga faza su umjetničke instalacije koje će se montirati, a gdje će se od posebnog lima izrezati vizuali, obrisi čovjeka od dva metra veličine. Prva faza će biti gotova do kraja godine, a bit će tu i muzička klupa s pričama o Hrvatskom Zagorju i općenito o velikanima koji se spominju. Svakog od tih velikana prikazivat će karta Zagorja uz točku mjesta iz kojeg dolazi, uz ime, prezime i godine rođenja i smrti. Na primjer, Ljudevit Gaj je vezan za Krapinu pa će tu biti karta Zagorja s ucrtanom Krapinom, a uz QR kod moći će se doći do proširene stvarnosti. Na primjer, za Antuna Mihanovića to će biti ruka koja piše riječi himne – ispričala nam je Petranović Capar dodajući da će cijeli projekt zasigurno biti nova točka turističkog sadržaja za brojne školske ekskurzije koje prolaze ovim područjem, ali i sve posjetitelje koji stižu na područje Krapinsko – zagorske županije.

Na tom tragu TZ Biser Zagorja surađuje i sa susjednim turističkim zajednicama; Vu plavem trnaci, Srce Zagorja i TZ Grada Oroslavja. Projekt koji će već do kraja ove godine ugledati svjetlo dana priča je o poznatim Zagorkama i Zagorcima i to preko Ministarstva turizma koje omogućava neformalno projektno udruživanje susjednih turističkih zajednica.


- Pored obilježavanja pojedinačnih lokacija tih velikana, područja će biti povezana interaktivnom kartom koja će povezivati cijelo područje, povezivati velikane i priče o njima, ali tu ćemo imati i lov na blago. Kada se posjetitelj ulogira, otići će u Dvorac Mihanović, fotografirat će se, čut će kompletnu priču, pogledati dvorac, kušati nešto i na račun toga dobiti bodove. Kada skupi određeni broj bodova s cijelog područja dobit će i nagradu koje će pripremiti turističke zajednice – najavila je Petranović Capar.


Da Zagorje ima mnogo neistraženih detalja, složit će se svatko tko imalo istražuje povijest Hrvatskog zagorja, a upravo će ovi projekti pomoći pri povezivanju susjednih mjesta, upoznavanju kompletne priče, a sa željom da se posjetitelje nagna da istražuju Bajku na dlanu čime će se zasigurno produžiti i njihovi boravci u Zagorju.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook