Prethodni članak
Sljedeći članak

Zagorska tvrtka izradila je specijalna vozila za aerodrom u Egiptu i otvorila pogon u Šibeniku

Tvrtka je to koja se pozicionirala kao vodeća tvrtka na hrvatskom i regionalnom tržištu na području nadogradnji na vozila i specijalnih konstrukcija za rad na visinama


Hidraulika Kurelja iz Donje Stubice, koja se u posljednjih 25 godina postojanja, pozicionirala kao vodeća tvrtka na hrvatskom i regionalnom tržištu na području nadogradnji na vozila i specijalnih konstrukcija za rad na visinama, pri samom je završetku izrade nekoliko specijalnih vozila koja će kroz tjedan dana biti isporučena za aerodrom u Egiptu.

Novi servisni centar u Šibeniku

Radi se o vozilima koja se koriste za poslove na aerodromu. Isporučit će jedan ambulift, odnosno vozilo za transport i ukrcaj putnika s invaliditetom te dva cateringa, vozila za utovar hrane koja se poslužuje u avionu. Inače, Hidraulika Kurelja prošlog je tjedna otvorila servisni centar u Šibeniku.

– Radi se o servisnom centru za kompletnu Dalmaciju, na što smo se odlučili kako bismo se približili korisnicima na tom području i pojeftinili im uslugu servisa, odnosno sam prijevoz vozila do servisa na koji su sada dolazili u Donju Stubicu – pojasnio je vlasnik Hidraulike Stjepan Kurelja, dodavši kako su ukupna ulaganja u novi centar bila oko 10 do 12 milijuna kuna. Zemljište je u šibenskoj industrijskoj zoni od Grada Šibenika kupljeno još 2010., no radovi su se odužili. Danas su to dva objekta, jedan od 1600 kvadrata, drugi od 300, koji je u potpunosti u funkciji s opremom kvalitetnog servisa s uslugama od elektrike, hidraulike, termolakirnice, komore za sanaciju korozije, strojnom obradom i opremom za bravariju.

Problem kvalificirane radne snage

U planu je, za početak, zapošljavanje 8 do 10 ljudi, no već se u samom startu pojavio problem s radnom snagom. – Za poslove strojobravara, autoelektričara, automehaničara i inžinjera strojarstva nije pristiglo niti deset molbi, a za posao administratora dobili smo ih 90 – rekao je Kurelja, dodavši kako sličnu situaciju ima i u matičnoj firmi, jer je teško dobili ljude koji žele naučiti raditi ove zanatske poslove. – Za te profile zanimanja uopće nema interesa, a ni školstvo ne ta zanimanja koja nama trebaju. Primjerice, nema zanimanja hidrauličara. Njega treba proizvesti od osobe koja želi naučiti, treba nam pet do deset godina da od njega napravimo majstora toga posla – pojasnio je ovaj poduzetnik, koji, osim matične firme u Donjoj Stubici i novog centra u Šibeniku, ima i proizvodno – servisni pogon u Kragujevcu s 80 zaposlenih te servisni centar u Bosni i Hercegovini sa dvoje zaposlenika.

Na inozemno tržište

U matičnoj firmi trenutno je 120 zaposlenih. Unatrag 25 godina firma je imala i uspona i padova. – Preživjeli smo teške trenutke, čak smo 2010. i 2011. radili samo 4 dana u tjednu, kako bismo zadržali radna mjesta, umjesto davanja otkaza. No, zadnje dvije godine uvijek je više posla nego što imamo kapaciteta. Ipak, teško je predvidjeti koliko će to potrajati – kaže Kurelja. Zbog toga su okrenuti prema inozemnom tržištu. Surađuju s austrijskom firmom, firmama iz Makedonije, Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine, isporučili su nedavno proizvode u Francusku i Saudijsku Arabiju, a osim nove isporuke koja će uskoro za Egipat, u pregovorima su s Alžircima, koji su zainteresirani za kupnju licenci po kojima bi sklapali proizvode. Iako je prvotna djelatnost firme bila servisiranje, s vremenom je razvijen vlastiti proizvodni program hidraulične opreme, posebno nadogradnji na vozila za elektroprivredu, komunalna poduzeća, vodoprivredu, gradnju i održavanje cesta, šumarstvo i prijevoz. U programu imaju proizvode koje u potpunosti izrađuju u vlastitom angažmanu, poput podizača i navlakača kontejnera te smećara, ali i platforme, priključna vozila te brojne specijalne nadogradnje.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook