Prethodni članak
Sljedeći članak

Započeo projekt kojega su zajednički osmislili Kajkaviana i knjižnica iz Slovenije


Prošle je subote u Donjoj Stubici održan prvi susret partnera u okviru LINKAJ programa prekogranične suradnje Interreg Hrvatska-Slovenija, kojeg su zajednički osmislili udruga Kajkaviana i Javni zavod Knjižnica Šmarje pri Jelšah.

Iz susjedne Slovenije došlo je 20 gostiju koje su dočekali članovi Kajkaviane. Nakon uvodne dobrodošlice predsjednice Kajkaviane Ines Krušelj-Vidas, podršku projektu i namjeru za nastavkom suradnje izrazio je i gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić uveličavši svojim dolaskom službeni početak provedbe LINKAJ projekta.

U ime gostiju obratila se gospođa Vlasta Kramperšek Šuc, djelatnica Javnog zavoda Knjižnica Šmarje pri Jelšah i izrazila nadu u uspješnu provedbu projekta te uspostavljanje dobrih odnosa, kao i zahvalu za prijem. Goste su na svoj osobit način pozdravile članice Ženskog vokalnog sastava KUD-a „Stubica“.

Sukladno poslanju udruge Kajkaviana, na prvom susretu naglasak je bio stavljen na jezik i književnost. Interaktivno predavanje o hrvatsko-slovenskim jezičnim vezama održala je dr. sc. Anita Celinić, a potom su se razmijenile i knjige, pa su tako svi su sudionici dobili knjigu na jeziku svojih susjeda koju će „za zadaću“ pročitati.

Iako je prvotnim planom bila planirana malo duža šetnja pjesničkom rutom koju je udruga Kajkaviana osmislila i postavila na 13 donjostubičkih klupa, zbog vremenskih uvjeta ova je aktivnost malo prilagođena, pa je dio predstavljanja pjesnika odrađen u prostoru Fellerove zgrade, a posjećene su tek dvije najbliže klupe: u Parku obitelji Feller i Parku Jure Stubičanca.

Gostovanje pjesnika Magdalene Blagec, Elvire Belošević, Mirjane Mikulec, Dragice Reinholz i Darka Raškaja moderirala je članica udruge Branka Tuđa Kanceljak. Dodatno je gostima o Donjoj Stubici, njezinoj povijesti, najvažnijim znamenitostima kao i o vlasnicima zgrade Feller ispričala članica udruge Eva Hursa.

Projektnim planom projekta LINKAJ želi se stvoriti neposredni povod za komunikaciju, a poticaj su zajednički interesi za kulturu i baštinu kojeg imaju svi sudionici. Osmišljena su 4 zajednička druženja, 2 u Hrvatskoj, 2 u Sloveniji kojima bi se odgovorilo na pitanja: Koliko se međusobno poznajemo, točnije što znamo o hrvatskoj i slovenskoj kulturi i baštini navedenih područja? Koliko se međusobno razumijemo? Čime se ponosimo, točnije što bismo iz svoje tradicije i iz recentnih kulturnih aktivnosti željeli predstaviti susjedima kao osobito vrijedno i važno? 

Već je dogovoren termin uzvratnog susreta u Sloveniji, 17.5.2025., na kojeg iz Hrvatske pozivamo članove udruge Kajkaviana i zainteresirane građane Donje Stubice.

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook