ZARA postala dio Global Compact mreže Ujedinjenih naroda
Zagorska razvojna agencija postala je dio Global Compact mreže Ujedinjenih naroda, inicijative koja je s ciljem pružanja podrške poslovnoj zajednici na području održivog razvoja okupila više od 12.000 članica u 160 država diljem svijeta.
Zamjenica ravnateljice Zagorske razvojne agencija Helena Matuša istaknula je kako UN Global Compact mreža okuplja brojne dionike iz gospodarstva, javnog i civilnog sektora koji su se obvezali u svoje poslovanje ugraditi deset načela za odgovorno poslovanje, na području ljudskih prava, okoliša, rada i borbe protiv korupcije. „Zagorska razvojna agencija je u ovoj svjetskoj inicijativi prepoznala one vrijednosti kojima se sama rukovodi već dugi niz godina. Pristupanjem posebnoj mreži Ujedinjenih naroda smo ih i formalno usvojili te ćemo ih u narednom razdoblju nastaviti implementirati kroz razvojne strategije i planove, a ujedno ćemo poticati i poduzetnike, gradove i općine, organizacije civilnog društva i druge partnere s kojima surađujemo da ih uključe u vlastite strategije i poslovne planove“ – rekla je zamjenica ravnateljice Matuša.
Župan Željko Kolar čestitao je Zagorskoj razvojnoj agenciji na pristupanju još jednoj međunarodnoj inicijativi te istaknuo da se ponosi činjenicom što je ona prva i zasada jedina razvojna agenicja koja se nalazi među 48 članica ove inicijative Ujedinjenih naroda u Republici Hrvatskoj. „Upravo u načelima ove svjetske inicijative prepoznajemo neke vrijednosti za koje se u Krapinsko-zagorskoj županiji borimo dugi niz godina i za koje smatramo da su univerzalne i trajne – nultu stopu tolerancije na korupciju, borbu protiv diskriminacije, za očuvanje ljudskih prava i zaštitu okoliša te dakako pravo na pošteno plaćen rad“ – naglasio je župan Kolar i dodao kako je važnost održivog razvoja, na kojem počiva i Globa Compact mreža Ujedinjenih naroda, već ugrađena u osnovnu županijsku razvojnu strategiju.
Načela Global Compact mreže Ujedinjenih naroda predstavljaju univerzalni okvir za odgovorno i održivo poslovanje usmjereno prema praksama, koje osiguravaju da se financijska dobit ne generira nauštrb ljudi, društva ili okoliša. Budući da su načela izvedena iz temeljnih deklaracija i konvencija UN-a (Opće deklaracije o ljudskim pravima, Deklaracije Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu, Deklaracije iz Ria o okolišu i razvoju i Konvencije Ujedinjenih naroda protiv korupcije), ona su relevantna i primjenjiva u cijelom svijetu.
LJUDSKA PRAVA
1. Tvrtke bi trebale podupirati i poštivati zaštitu međunarodno priznatih ljudskih prava;
2. Tvrtke bi se trebale pobrinuti se da ne sudjeluju u kršenjima ljudskih prava
RAD
3.Tvrtke bi trebale podržavati slobodu udruživanja i stvarno priznavanje prava na kolektivno pregovaranje;
4. Dokidanje svih oblika prisilnog rada;
5. Stvarno ukidanje dječjeg rada;
6. Ukidanje diskriminacije u vezi sa zapošljavanjem i izborom zanimanja
OKOLIŠ
7.Tvrtke bi trebale podupirati predostrožan pristup izazovima na području okoliša;
8. Pokrenuti inicijative radi promicanja veće odgovornosti prema okolišu;
9. Poticati razvoj i širenje ekološki prihvatljivih tehnologija
BORBA PROTIV KORUPCIJE
10. Tvrtke bi trebale raditi na suzbijanju korupcije u svim njenim oblicima, uključujući iznudu i podmićivanje
Više o UN Global Compact-u potražite ovdje.