Prethodni članak
Sljedeći članak

Završen 17. Jesenski poslovni sastanak Hrvatske mreže zdravih gradova

U subotu je završen trodnevni 17. Jesenski poslovni sastanak Hrvatske mreže zdravih gradova koji se ove godine održao u Termama Tuhelj. Krapinsko-zagorska županija bila je domaćin i organizator sastanka...


Prvog dana sastanka svoj rad i projekte predstavile su zdravstvene i druge institucije Krapinsko-zagorske županije: Obiteljski centar KZŽ, Centar za mlade i nezavisnu kulturu Zabok, Zavod za javno zdravstvo KZŽ, Centar za izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti, Dom zdravlja KZŽ, oma za psihički bolesne odrasle osobe Lobor-grad. Bilo je riječi o projektima prevencije ovisnosti, o razvoju izvaninstitucionalne skrbi za psihički bolesne odrasle osobe, o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće u KZŽ te o svim aktivnostima spomenutih institucija KZŽ.

Također, kao jedan od vrijednih projekata u prevenciji bolesti djece i mladih, predstavljen je i projekt DND-a Zabok pod nazivom „Zdravo i fino“ kojim se djecu uči zdravim namirnicama i potiče na zdravu prehranu. Predstavljena je i Zabočka kuharica s receptima zdrave hrane.

Poslovni sastanak okupio je stručnjake iz domene zdravlja i prevencije te predstavnike zdravstvenih institucija iz 9 županija i 5 gradova.

Sljedećeg dana fokus sastanka bio je na predstavljanju strategija zdravlja. Selma Šogorić, nacionalna koordinatorica Hrvatske mreže zdravih gradova, predstavila je Europsku strategiju zdravlja sve do 2020. Između ostalog, spomenuta su  četiri prioritetna područja djelovanja Dokumenta „Zdravlje 2020.“: ulaganje u zdravlje tijekom cjelokupnog života i jačanje ljudi, izazovi vezani uz vodeće nezarazne i zarazne bolesti, jačanje sustava zdravstva okrenutog ljudima (novonastalim zdravstvenim potrebama) te jačanje otpornosti zajednica.

Nacionalna strategija razvoja zdravstva 2012.-2020., objavljena ovih dana u Narodnim novinama, razvijena je po uzoru na ključne europske strateške dokumente. Na sastanku ju je predstavio dr. sc. Dario Sambunjak, dr. med., savjetnik za strateško planiranje u Ministarstvu zdravlja. Rečeno je kako Strategija ne razrađuje mjere do operativne razine – na nju se nadovezuju operativni dokumenti – Strateški planovi (npr. razvoja javnog zdravstva, palijativne skrbi, ljudskih resursa u zdravstvu, Masterplan bolnica itd.).

Prioritetna područja aktivnosti uključena u Strategiju su razvoj informatizacije i eZdravstva, jačanje i bolje korištenje ljudskih resursa u zdravstvu, jačanje upravljačkih kapaciteta u zdravstvu, reorganizacija ustroja i djelovanja zdravstvenih ustanova, poticanje kvalitete u zdravstvenoj zaštiti, jačanje preventivnih aktivnosti, očuvanje financijske stabilnosti zdravstva, suradnja s drugim resorima i društvom u cjelini. Također, dr.sc.Tamara Poljičanin, dr.med. iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo predstavila je Strateški plan razvoja javnog zdravstva Republike Hrvatske 2012. – 2015.

Zadovoljni organizacijom sastanka, sudionici su na dinamičan način kroz radionice raspravljali o zajedničkim mehanizmima unapređenja suradnje za implementaciju strategija.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook