Prethodni članak
Sljedeći članak

Završena konstrukcijska obnova župne crkve u Tuhlju i triju kapela


Prve nedjelje Došašća u Vatrogasnom domu u Tuhlju svečano je proslavljen dovršetak konstrukcijske obnove župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije i triju kapela: Sv. Josipa u Tuhlju, Sv. Margarete u Lenišću i Sv. Križa u Svetom Križu. Misno slavlje predvodio je preč. Milan Juranić, svećenik u miru i nekadašnji tuheljsko-pregradski dekan u zajedništvu s tuheljskim župnikom vlč. Božom Belinićem. 

U homiliji je preč. Juranić ukazao je na veliki raskorak između crkvenog Adventa i onoga svjetovnoga.

- Naš Advent traje 4 nedjelje, 4 svijeće, a ovaj komercijalni traje dokle se da, dokle je 'v žepu penez'. Naš je na temeljima molitve, priprave, svete Mise zornice, a tamo su fritule, kobase, glazba, ples i tamo nema nikakve razlike između Božićnog i Adventskog vremena - rekao je te istaknuo da ćemo mi kao i nekada ići u crkvu, na Zornice, na svetu ispovijed, pripremat ćemo se i razmišljati o susretu s Gospodinom na koncu vremena. Osvrnuo se i na zahvalu za obnovu župne crkve i kapela:

- To je velika stvar. Crkva je nešto posebno, ona je građena da svojim oblikom, svojim sadržajem, svojim inventarom podsjeća na Dom Gospodnji, na ono što je Božje i nebesko. Zidovi nam osiguravaju mir, a unutrašnjost potiče na pobožnost.

Nakon Misnog slavlja okupljeni vjernici i članovi udruga uz pratnju puhačkog orkestra u procesiji su se s kipom Majke Božje Tuheljske uputili do župne crkve gdje su svoje riječi zahvale uputili župnik, predstavnici izvođača radova i pastoralnog vijeća te načelnici.

Vlč. Božo Belinić je izrazio veliku radost.

- Radujemo se jer je Božja Ljubav svojim pečatom ljubavi opečatila ovo naše hodanje kroz ove dvije godine rada, muke, trpljenja, žrtve, znoja i neizvjesnosti. Radujem se s našim izvođačima koji su najviše pretrpjeli jer su iznijeli na svojim leđima ono što je bilo jako teško. Ponekad mi se čini da su našu crkvu digli iz mulja i učinili da doista bude dostojanstven hram našega Gospodina Isusa Krista, Sina Božjega, našega Spasitelja. Radujmo se i anđelima koji su bili nevidljivi radnici zajedno s našom Majkom u ovoj crkvi, u ovome hramu koji će nam biti još ljepši. Pozivam sebe, a i sve vas da iznova krenemo dalje. Još trebamo moliti, još trebamo i biti jedni uz druge da bi sve doista bilo učinjeno kako treba, da naša crkva bude cjelovito obnovljena i da u njoj radosna srca slavimo i pjevamo našemu Gospodinu - poručio je.

Župnik je zahvalio konzervatorima Viki Jakaša Borić i Igoru Cindriću, tvrtki City projekt Zabok koji je vršio stručni nadzor i projektantima Samiru Bašiću, Nikoli Matečiću i Tomislavu Vuzemu, konzultantima Danijelu Stipiću i Tihomiru Kovaču, Domagoju Lubariću iz tvrtke Pro eko gradnja koji je kao podizvođač radio stupnjake na crkvi, Viktoru i Krešimiru Burić koji su kao podizvođači radili dotemeljne grede i novu podnu ploču u crkvi i uredili okoliš crkve, voditeljima gradilišta i radnicima te djelatnicima općine Tuhelj. Zahvalio je i Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Tuhelj u čijem domu se već dvije godine slave svete Mise i omogućuju duhovnu izgradnju župne zajednice.

Tihomir Rukavina, predstavnik tvrtke Subvision koja je radila na župnoj crkvi i kapelama sv. Josipa i sv. Križa je rekao:

- Kad se radi u ovakvim objektima koji su stotinama godina pregrađivani materijalima i na način koji je bio dostupan, prilično skromnim sredstvima, nađete se u situacijama koje su nepredvidljive. U prijelomnim trenucima u ovom projektu vaš vlč. Božo Belinić donio je odluke koje su omogućile da ovaj projekat dođe uspješno kraju, barem ova prva faza konstruktivne obnove. Uvjeren sam da je te odluke donio iz vjere. 

Dejan Cehulić, predstavnik tvrtke Trans grad Lež koja je radila na obnovi kapele sv. Margarete u Lenišću je istaknuo:

- Kapela u Lenišću je manji objekt, ali je bio u jako lošem stanju, konstrukcijski izuzetno nestabilan, jako oštećen u potresu. To je tek prva polovica obnove. Vi danas ne možete u te crkve jer je to samo konstruktivna obnova. Danas je prva nedjelja Adventa, nedjelja nade i vjere: u nadi i vjeri da će vlč. Belinić vrlo uskoro prvu adventsku nedjelju Misu moći služiti u svojoj crkvi.

Načelnik općine Tuhelj Mladen Hercigonja je pozdravio okupljene.

- Ovdje ispred župne crkve Uznesenja BDM koja krasi naš Tuhelj već 6 stoljeća, a konstrukcijskom obnovom osigurana je njezina opstojnost još dugi niz stoljeća. Mi imamo veliki privilegij da naša okolna mjesta i brežuljke krase prelijepe kapele i one su konstrukcijski obnovljene i krasit će naše brežuljke još puno stoljeća, svjedočeći o kulturi i vjeri ljudi koji ovdje obitavaju - rekao je Hercigonja pa istaknuo brojke:

- U župnoj crkvi ugrađeno je 90 tona armature, 400 metara kubnih betona, izrađeno je 135 temeljnih pilota dubine 7 metara i 99 pilota dubine 9 metara. U kapeli Sv. Križa ugrađeno je 6,5 tona armature, 90 kubika betona i izrađeno je 16 pilota dubine 5 metara. U kapeli sv. Josipa ugrađeno je 9,5 tona armature, 106 kubika betona i izrađen je 21 pilot dubine 6,5 metara. Slični su podaci za kapelu sv. Margarete.

Radove su izvodili radnici iz raznih zemalja regije i svijeta: uzorno su se ponašali, nenametljivo i skromno živjeli, i vrijedno radili.  Posebno je istaknuo i domaće tuheljske radnike iz Betonske galanterije Burić. Obnova je financirana sredstvima Ministarstva kulture, ali i općina Tuhelj je dala svoj doprinos u iznosu od 17500 eura.

Načelnik općine Kumrovec Robert Šplajt je naglasio: 

- Ova konstruktivna obnova crkve je jako velika stvar za sve župljane, i za sve ljude koji rado dođu u Tuhelj na Veliku Gospu. Zahvalio je i Vladi Republike Hrvatske na omogućavanju sredstava iz Europskih fondova bez kojih ne bi bilo moguće obnavljati sve ove objekte.

Na kraju se okupljenima obratio Armando Slaviček, predstavnik Župnog pastoralnog vijeća.

- Svi pamtimo taj strašan trenutak kada je i naš kraj pogodio razoran potres u Petrinji i u Zagrebu. U trenu su se stoljeća povijesti i tradicije našla u opasnosti. Posebna hvala Ministarstvu kulture i medija koje je kroz fond solidarnosti i nacionalna sredstva osigurala sredstva prepoznajući važnost očuvanja ovih kulturnih i vjerskih spomenika: za crkvu Uznesenja BDM odobrena su sredstva u iznosu od 4,7 milijuna eura, za kapelu sv. Josipa 1,5 milijuna eura, za kapelu Sv. Križa 1,6 milijuna eura i sv. Margarete 1,6 milijuna eura; ukupno oko 9,4 milijuna eura (oko 71 milijuna kuna). Naša župna crkva i kapele sada ponovno stoje kao mjesto molitve, nade i okupljanja. One su simbol snage naše vjere i naše odgovornosti prema nasljeđu koje smo primili i koje ćemo prenijeti onima koji dolaze nakon nas.

Posebnu zahvalu uputio je vlč. Boži Beliniću:

- Vaša predanost, neumoran rad i nepokolebljiva vjera bili su stup koji je nosio ovaj veliki poduhvat. Vaša molitva i povjerenje u zagovor Blažene Djevice Marije dali su nam snagu kada se činilo da je izazova previše.“ Na kraju slavlja župljani su počastili okupljene kolačima, a udruga vinara kuhanim vinom. 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook