Prethodni članak
Sljedeći članak

Zbog sumnji na zlostavljanje udaljen popularni franjevac sa Svetog Duha


Poznati i popularni franjevac konventualac fra Vladimir Vidović sa zagrebačkog Svetog Duha udaljen je sa svih dužnosti, objavila je Hrvatska franjevačka provincija sv. Jeronima. Točnije, provincijal fra Miljenko Hontić poštujući kanonske propise, a radi dobra Crkve, u srijedu 16. listopada 2024. godine donio je odluku o privremenoj mjeri zabrane javnog vršenja svećeničke službe (usp. kan. 1722. Zakonika kanonskog prava) fra Vladimiru Vidoviću, svih dužnosti u provinciji te mu izrekao privremenu mjeru javnog djelovanja povezanog sa sakramentom svetoga reda, piše Večernji.

"Nakon obavijesti o mogućem kaznenom djelu i prikupljanja osnovnih podataka provincijal je podnio i prijavu nadležnim kanonskim institucijama i Državnom odvjetništvu te je otvoren za potpunu suradnju s civilnim vlastima. Poštivajući interes javnosti, provincija poziva medije da se prilikom izvještavanja o ovom događaju suzdrže od otkrivanja detalja mogućeg kaznenog djela kako bi poštivali sve zakonske odredbe i zaštitili sve dionike te civilnim vlastima omogućili provedbu sveobuhvatne istrage u čemu će imati punu podršku i suradnju cijele Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca“, piše u priopćenju provincije koje prenosi Izvještajna katolička agencija IKA

„Budući da je fra Vladimir Vidović uz svećeničke, obnašao i brojne druge dužnosti unutar provincije te je bio definitor, predsjednik Uredničkog vijeća Veritasa i ravnatelj Doma sv.Antuna Padovanskog, iste će privremeno biti povjerene drugoj braći franjevcima. Provincija ovom prigodom izražava žaljenje radi cijeloga slučaja, nudi ispriku ukoliko se istragom i postupkom utvrdi kaznena odgovornost fra Vladimira Vidovića“, navodi se u priopćenju, a neslužbeno doznajemo kako se radi o prijavi za spolno zlostavljanje te da su se morale primijeniti Smjernice HBK za zaštitu maloljetnika i ostalih ranjivih osoba, odnosno svi crkveni dokumenti koji su posljednjih godina postrožili odnos prema prijavljenima za zlostavljanje. Među prvim mjerama je udaljavanje sa službe, dok se ne dokaže krivnja, odnosno ne utvrdi nevinost prijavljenog svećenika.

"Da se predusretnu sablazni, zaštiti sloboda svjedoka i osigura tijek pravde, ordinarij može, pošto sasluša promicatelja pravde i pozove samu optuženu stranku, u bilo kojemu stanju postupka ukloniti optuženu stranku iz svetog služenja ili iz neke crkvene službe i dužnosti, odrediti joj ili zabraniti boravak u nekom mjestu ili na području, ili zabraniti javno sudjelovanje u presvetoj euharistiji; sve to, kad prestane razlog, treba da se opozove, i to prestane po samom pravu pošto se završi kazneni postupak“, određuje spomenuti kanon 1722.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook