Prethodni članak
Sljedeći članak

Zbog učestale jurnjave po Zagorskoj ulici u Bedekovčini, mještani i načelnik zatražili 'ležeće policajce'

Županijska uprava za ceste još nije odlučila, ove godine je primila 20 zahtjeva i još ni jedan nije odobren.Fizičke zapreke za smirivanje prometa u pravilu se postavljaju na lokalnim i nerazvrstanim cestama pored javnih objekata i prostora kao što su škole, dječji vrtići, dječja igrališta i slično sa svrhom zaštite djece, kažu u ŽUC-u


Prije nekoliko dana iz smjera Mirkovca jureći automobil u Zagorskoj ulici u Bedekovčini skrenuo je na suprotnu stranu na nogostup pa u ogradu iz koje je izbio ukupno četiri elementa, tri tanja metalna i jedan veliki betonski stup na samom uglu. Jaki udarci probudili su cijeli početak Zagorske ulice, županijske ceste koja vodi od Bedekovčine do Mirkovca. Zbog brzine otvorila su se i oba zračna jastuka, a srušeni betonski stup je bio toliko težak da su ga četvorica muškaraca jedva maknula s ceste. Udarac je čuo daleko. To nije bio tek sporadični slučaj.

Utrkuju se danju i noću

 


- Učestalo je da se tu voze trke i danju i noću. Susjedi su donedavno izlijetavali automobili u vrt i u električni stup, zbog čega je dio te ulice ostajao bez struje – kažu vlasnici ograde Neven i Dominik Marković. Po mještanima, najbolje rješenje bi bili ležeći policajci s obzirom da je ravna trasa ceste, a ekipa koja vozi utrke to dobro zna i razvije brzinu. - Tu ima i djece i starijih ljudi, uostalom pasa i mačaka i svakako treba nešto poduzeti prije no što netko nastrada - kažu mještani. Minutu prije nogostupom je prolazio unuk Barbare Kramer koja je još uvijek u šoku i, budući da se sporije kreće, ne stiže prijeći cestu jer odjednom dojuri automobil. Načelnik Općine Bedekovčina Darko Ban slaže se s mještanima. – Mještani Zagorske ulice pozvali su me na teren kako bih vidio situaciju u tom dijelu ulice. Doista, tih 15 do 20 minuta koliko sam bio tamo i osobno sam se uvjerio da se tom dionicom stvarno vozi neprimjereno. Uputio sam dopis ŽUC-u i moj prijedlog, kao načelnika, je sistem s ležećim policajcima i nadamo se da će biti odobreno jer je tu problem doista velik. Na tom dijelu imamo i ozljeđivanje biciklista prošle godine koji se još nije oporavio, a stanovnik je Zagorske ulice. Mislim da bi to trebalo napraviti što prije jer ne trebamo čekati da nam netko pogine – rekao nam je načelnik Darko Ban.

 


ŽUC ima svoja pravila


Je li to moguće i pod kojim se uopće uvjetima mogu postaviti tzv. ležeći policajci pitali smo u Županijskoj upravi za ceste, koja ima puno takvih zahtjeva, a samo ove godine zaprimila je 20 zahtjeva za smirenje prometa na županijskim i lokalnim cestama na području Krapinsko – zagorske županije. - U pravilu podnositelji zahtjeva predlažu postavljanje fizičkih zapreka za smirivanje prometa. Laički gledano, postavljanje fizičkih zapreka za smirivanje prometa je idealna mjera za smirenje prometa, ali ono što mnogi laici ne znaju je to da se fizičke zapreke smiju postavljati samo ukoliko se zadovolje strogi kriteriji. Za sve druge slučajeve treba primijeniti neku od ostalih mjera za smirenje prometa. U mnogo slučajeva, na mjestima gdje su se događale prometne nesreće u manjem broju, efikasno smo riješili problem uz jednostavno postavljanje dodatnih prometnih znakova ili presvlačenja kolnika protukliznim habajućim slojem asfalta – odgovoreno nam je iz Županijske uprave za ceste. Naime, fizičke zapreke za smirivanje prometa u pravilu se postavljaju na lokalnim i nerazvrstanim cestama pored javnih objekata i prostora kao što su škole, dječji vrtići, dječja igrališta i slično sa svhom zaštite djece.


Trebaju se identificirati opasna mjesta

Stjepan Sirovec

 


- Dakle, postavljanje fizičkih zapreka za smirivanje prometa nije dopušteno na državnim i županijskim cestama te na lokacijama kao što su zavoji, prijevoji, raskrižja na kojima nema javnih objekata – kaže ravnatelj ŽUC-a Stjepan Sirovec. Objasnio je da za svaki zahtjev za postavljanje fizičkih zapreka za smirivanje promet treba provesti postupak i utvrditi opravdanost zahtjeva pa ova Uprava tada traži od Policijske uprave krapinsko - zagorske dostavu statističko — analitičkih pokazatelja o prometnim nesrećama, a tijekom navedenog postupka utvrđuje da li se radi o dionici koja bi mogla imati status opasnog mjesta za što treba zadovoljiti uvjete prema Metodologiji za identifikaciju opasnih mjesta u cestovnoj prometnoj mreži. Ukoliko broj prometnih nesreća na promatranoj i predloženoj lokaciji značajno premašuje prosječan broj prometnih nesreća na cijeloj cesti, tada postoje uvjeti da se takva lokacija proglasi opasnim mjestom. Inače, ove godine ŽUC nije odobrio još ni jedan zahtjev za postavljanje fizičkih zapreka, ali ima postupaka u tijeku. Zahtjev za Zagorsku ulicu je stigao, postupak je u tijeku i za sada je prerano govoriti koja će se mjera za smirivanje prometa primijeniti. U današnje doba za smirenje prometa su se najefikasnije pokazale fiksne policijske kamere ili barem kutije u kojima se iste kamere montiraju i demontiraju. Nismo jedino doznali ima li na odluku utjecaja činjenica što se u Zagorskoj ulici u Bedekovčini nalazi Pastoralni centar u kojem se služe mise i održava vjeronauk i probe malog i velikog zbora.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook