Prethodni članak
Sljedeći članak

[ŽUPANIJA DODIJELILA BESPOVRATNE POTPORE] Uzgajivači kupuju opremu za valjanje malih purića i materijal za ograđivanje prostora

Pravo na potpore ostvarilo je 18 OPG-ova, a potpore će iskoristiti za kupnju opreme za valjanje malih purića te za kupnju materijala za ograđivanje prostora za ispašu i držanje. Ukupno je dodijeljeno 228.954,49 kuna, a potpore su iznosile od 3.300 kuna do 35 tisuća kuna.


Zagorski uzgajivači purana su danas na OPG-u Marijo Filipović u Zlatar Bistrici potpisivali  ugovore sa županom Željkom Kolarom preko kojih su ostvarili pravo na bespovratne potpore Krapinsko-zagorske županije po Natječaju za potporu za poboljšanju uvjeta zagorskog purana u 2019. godini. Pravo na potpore ostvarilo je 18 OPG-ova, a potpore će iskoristiti za kupnju opreme za valjanje malih purića te za kupnju materijala za ograđivanje prostora za ispašu i držanje. Ukupno je dodijeljeno 228.954,49 kuna, a potpore su iznosile od 3.300 kuna do 35 tisuća kuna. Sanja Mihovilić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, promet i komunalnu infrastrukturu KZŽ  pojasnila je kako je na natječaj pristiglo 19 prijava, a sredstva u iznosu 60 posto od ukupne investicije  korisnicima su dodijeljena isključivo za kupnju inkubatora i materijala za ograđivanje prostora jer cilj da se zagorski puran uzgaja po specifikaciji, a to je da mu bude osigurana minimalna vanjska površina od pet kvadratnih metara.

Marijo Filipović na čijem su gospodarstvu potpisani ugovori rekao je kako je za dodijeljena sredstva ogradio površinu za držanje i pašu purana te kupio opremu za valjanje purića. Prošle godine držao je 100 komada, ove godine proširio je brojku na 300. Od Krapinsko – zagorske županije dobio je  ipotporu od 100 kuna po kljunu čime si je, kaže, pokrio troškove.  

Najveći iznos potpore ostvarila je Ankica Grden iz Gusakovca koja drži 130 pura, a cilj im je dosegnuti brojku od 500 komada. Sve purane prodaju na seoskom gospodarstvu Lojzekova hiža, i još im nije dosta. Poticajna sredstva im puno znače jer su ulaganja potrebna, posebno u ogradi i novom jatu, rekla je uzgajivačica Grden.

 Župan Željko Kolar rekao je kako je za ovu mjeru u proračunu bilo osigurano 100 tisuća kuna, ali je prilikom potpore za sam uzgoj obećao da će svi koji se prijave na natječaj sredstva i dobiti.  - S obzirom da je to 18 OPG-ova i na vrijednost njihovih investicija donijeli smo odluku na povećanje sredstva u iznosu od 228 tisuća kuna. Time smo zaokružili trogodišnji ciklus uzgoja i poboljšanja uvjeta zagorskog purana. U tri godine isplaćeno je ukupnp dva milijuna 226 tisuća za 114 korisnika –  zadovoljno je prokomentirao Kolar, konstatiravši da je mjera bila uspješna te da je uspjela vratiti zagorskog purana ne samo u dvorišta i na  livade, već i na stol. Najavio je i novi trogodišnji ciklus koji dogovara sa proizvođačima, a plan je s puranom izaći na europsko tržište s duplo većom cijenom. Za ovu mjeru Krapinsko – zagorska županija dobila je pohvalu od Ministarstva poljoprivrede.

Načelnik Zlatar Bistrice, ujedno i član Županijske skupštine Žarko Miholić čestitao je uzgajivačima na dobivenim poticajnim sredstvima, pohvalivši ih što su se odlučili baviti ovakvom vrstom proizvodnje, koja je kvalitetna,ali isto tako i vrlo zahtjevna i rizična te zahtjeva puno rada.  – Ono na što sam ponosan je to da je Općina Zlatar Bistrica u dalekoj prošlosti bila vrlo važno čvorište i mjesto za skupljanje purana, odakle je on  išao na vanjsko tržište. Iz tog je razloga i na našem grbu puran – pojasnio je Miholić, pohvalivši i KZŽ na čelu sa županom Kolarom što su uspjeli zagorskog purana pretvoriti u brend.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook