Prethodni članak
Sljedeći članak

‘Gerontodomaćice su korisnicima postale kćeri, sestre, prijateljice. Teško nam je što ih ostavljamo, nadamo se raspisivanju 3. faze projekta’

U Zaboku održana završna konferencija projekta MIPOS 2 – Mi pomažemo starijima


U Zaboku je održana završna konferencija projekta MI pomažemo starijima MIPOS 2. Gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek zahvalio je ovom prilikom svim sudionicima koji su na projektu radili zdušno i sa srcem.

– Obilježavamo kraj jedne etape i nadamo se da će slijediti nove etape projekta koji svima nama znači puno, ali najviše zapolenim ženama kao i korisinicima koji koriste proizvod našeg zajedničkog rada – rekao je Hanžek.

Voditeljica projekta Valentina Đurek predstavila je sam projekt, prisjetivši se da je cijela priča oko MIPOS – a krenula na ljeto 2017. godine. MIPOS 1 bio je vrijedan 9,3 milijuna kuna, trajao je 30 mjeseci, zapošljavao 55 žena koje su skrbile o 313 korisnika s područja dvije trećine naše županije. - Završnu konferenciju imali smo u lipnju 2020., već onda smo prijavili drugu fazu i proveli anketu među zaposlenicama koje su izrazile želju da bi se educirale za kuharce i dadilje. U siječnju 2021. potpisan je novi ugovor na 4,8 milijuna kuna. Grad Zabok je nositelj, a cijeli projekt ne bi uspjeli realizirati bez partnera, to su Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Krapina, Gradska društva Crvenog križa iz Donje Stubice, Zaboka i Zlatara, Gornjostubička udruga Lipin cviet i Udruga invalida iz Bedekovčine. Tu su i centri za socijalnu skrb iz Zlatar Bistrice, Donje Stubice i Zaboka te JLS – rekla je Đurek.


Pozitivan utjecaj MIPOS projekta ostvaren je kroz smanjenje nezaposlenosti žena njihovim zapošljavanjem, ali i edukacijsom u sklopu projekta za zanimanje dadilja i kuharica. - Poboljšali smo i kvalitetu života izvaninstitucionalne skrbi za naše starije osobe kojima je ptrebna dodatna skrb. Projektom smo direktno utjecali na smanjenje siromaštva, socijalne isključenosti te izravno doprinijeli revitalizaciji ruralnih i teško dostupnih područja na našoj županiji. Cjeli proejkt proveo se kroz 4 aktivnosti - zapošljavanje žena koje su starije od 55 godina i teško zapošljive i pružanje usluge potpore starijim i nemoćnim osobama. Naši korisnici su dobivali hoigijenske pakete na mjesečnoj bazi u vrijednosti od 50 kuna.Tu je i obrazovanje i osposobljavanje naših žena pripadnica ciljane skupine za zanimanje dadilja i kuharica, aktivnosti promidžbe i vidljivosti te upravljanje projektom – rekla je voditeljica projekta.


Projekt je vrijedan 4,8 milijuna kuna, trajao je 18 mjeseci, zaposleni su koordinatori te 53 žene koje su skrbile o 343 korisnika. 29 žena edukacijom je steklo potvrde o stručnom osposobljavanju za kuharice, a 23 za dadilju. - 31.3. bio je zadnji radni dan u sklopu projekta. Na završnoj konferenciji MIPOS – a1 već smo novi projekt prijavili, znali smo da je u perspektivi novo zapošljavanje, no sada nije raspisano ništa. MIOPOS nije samo projekt, mi smo postali velika obitelj, naši korisnici su našim gerontodomaćicama već 3 godine, navikli su da im netko svaki dan dolazi i bez toga ostajemo barem godinu dana. Nadam se da će biti što prije raspisan program – izrazila je nadu Valentina Đurek.

Koordinatorica iz GDCK Zabok Tina Herceg napomenula je da su se žene vezale za korisnike i zavoljele humanitarni rad. - Gerontodomaćice su korisnicima poslale kćeri, sestre, prijateljice, obuhvatili smo korisnike kojima je usluga pomoći u kući bila nepohodna i teško nam je što ih opet ostavljamo, jer su sve stariji i nemoćniji i pomoć im je potrebna i dalje svakoga dana. Mi kao članovi projektnog tima možemo samo strpljivo čekati da nadležno tijelo objavi otvoreni poziv za 3. fazu projekta – rekla je Herceg.


Goran Vukmanić iz HZZ Područni ured Krapina rekao je da ovaj projekt na području naše županije ukupno provodi 13 nositelja zajedno sa svojim partnerima i u ove dvije faze zaposlilo se 326 žena koje skrbe o 2103 kajnjih korinika. Smatram da će ovo prijelazno razdoblje biti jako teško i ženama koje su sudjelovale u tome, tako i kranjim korisnicima. S obzirom da je jedan od ciljeva provođenja programa bio da se omogući svim uključenim dodatna edukacija, pa su žene bile uključene u programe dadilja, slastičara, pomoćnih kuhara, njegovatelja, preporučam da se taj dio iskoristi u ovom prijelaznom razdovlju, barem dok se ne krene s MIPOS - om 3 i ostalim projektima iz Zaželi – rekao je Vukmanić.


Župan Željko Kolar rekao je da je MIPOS uveo radost u domove starijih osoba koje su same i nemoćne. - Sve ostalo što su naše vrijedne sugrađanke odradile za te ljude je dodatni benefit. Pružanje skrbi za starije, nemoćne i potrebite, kako sustav kako god bio dobro posložen, ne može uvijek doći do svakoga. Šteta što nema kontinuiteta u projektu, s obzirom na okolnosti, danova financijska omotnica nije još potpisana, sve je dogođeno na neki način zbog rata, no moramo poslati snažnu podruku da ovaj projekt nema alternative i pozivamo sve nadležene institucije da naprave sve da se nastavi. Najljepše je kada stvorite takvu međusobnu suradnju, topli odnos i prijateljstva koja puno duže traju od bilo kojeg europskog projekta – rekao je Kolar.

 

 

Još članaka iz "Zabok"

Facebook