Grad Zabok dugoročno se zadužuje za 47,5 milijuna kuna zbog re-Generatora i biciklističke staze BRZO
Kako je pojasnio gradonačelnik Ivan Hanžek, realno zaduženje, obzirom da se radi o europskim projektima, zapravo je 14 milijuna kuna, a rata kredita bit će 1,4 milijuna kuna kad za tri godine dođe na naplatu
Sa 7 glasova za i 4 glasa protiv, zabočko je Gradsko vijeće u ponedjeljak donijelo odluku o prvom rebalansu gradskog proračuna, koji je s prvotnog plana od 91,3 milijuna kuna povećan na 115 milijuna kuna. Najviše rasprave i prijepora tu je izazvala stavka kojom se Grad dugoročno zadužuje za 47,5 milijuna kuna za realizaciju kapitalnih projekata re-GENERATOR i BRZO – biciklistička ruta Zabok – Oroslavje.
Kako je pojasnio gradonačelnik Ivan Hanžek, realno zaduženje, obzirom da se radi o europskim projektima, zapravo je 14 milijuna kuna, a rata kredita bit će 1,4 milijuna kuna kad za tri godine dođe na naplatu. – Dakle, radi se o kreditnom zadužnju za onaj dio koji mi sami financiramo u ovim europskim projektima, a kojim se premošćuje obaveza prema izvođačima u odnosu na dinamiku vraćenih sredstava iz ministarstva odnosno europskih fondova, tu je zapravo poanta cijele priče. Samo zaduženje odnosno realni kredit je 14 milijuna kuna kojega dižemo za svoj pripadajući dio. Sve se to događa zbog porasta cijena građevinskog materijala, kašnjenja isplate bespovratnih sredstava,a mi moramo isfinancirati projekte koje smo započeli. Situacija u cijeloj Hrvatskoj, ne samo s europskim projektima nego svim investicijama, je takva, neki izvođači su raskinuli ugovore s investitorima jer investitor nije mogao pristati na povećanje cijene, a izvođač ne želi dovesti u likvidaciju vsoju firmu. Mi zahvaljujemo Vladi da je konačnoutvrdila kriterije, mjerila, indekse i način na koji se mogu računati pojedini radovi. Kod nas se radi o pojedinim stavkama radova, ne na ukupni iznos. Nažalost, najveći dio čelika smo ugradili kada je njegova cijena išla gore, cijena čelika je sada počela padati, ali dobro, bude nam draže ako će pojeftiniti neke stavke, bez obzira što su manje po količini – rekao je gradonačelnik.
Oporbeni vijećnici bili su protiv zaduženja. - Ne možemo se složiti s tako velikim kreditnim zaduženjem koje se odnosi na ova dva projekta, dapače, mislim da postoji vrijeme kada bi se ti projekti mogli realizirati u gradu Zaboku, ali smatram da to nije ovaj trenutak. Bez obzira je li to zaduženje 14 milijuna kuna ili više, bojimo se da možda ne bi sav teret pao na Grad i zato ćemo biti protiv. Ta sredstva iz proračuna mogu se uložiti u neke druge stvari, od dodatnih oslobođenja roditelja djece za vrtić, podršci projektima poduzetnika i gospodarstvenika ili drugo. Smatramo da bi se trebali voditi razumnom politikom prilikom trošenja gradskog novca i načelom da podignemo kvalitetu života građana- rekao je vijećnik Petar Vrančić.
Gradonačelnik je pojasnio da ti novci nisu mogli biti ugrađeni u druge projekte jer su europska sredstva namjenska za te programe. Predsjenik Gradskog vijeća Dragutin Črnjević pitao je kolike bi novce Grad trebao vratiti da odustane od projekta, na što je odgovoreno 35 milijuna kuna, za što bi se također trebao zadužiti. Nakon rasprave i donošenja rebalanska proračuna, istim omjerom glasova donesena je i Odluka o dugoročnom zaduženju Grada Zaboka za realizaciju ovih kapitalnih projekata. Dodajmo da bi projekt BRZO trebao biti završen u studenom ove godine, a re-GENERATOR u travnju iduće godine.
Gradsko je vijeće donijelo i odluku o kratkoročnom zaduženju, do 8 milijuna kuna, kod Zagrebačke banke, za premošćivanje jaza nastalog zbog različite dinamike priljeva sredstava i dospijeća obaveza, odnosno za održavanje tekuće likvidnosti proračuna Grada Zaboka. - Obzirom da smo korisnici poslovanja Zagrebačke banke, to bi bio kao dozvoljeni minus, a ne zapravo kredit. Kako će naši prihodi dolaziti, sjedat će na taj račun i banka podomiruje taj trošak – pojasnio je Hanžek.
Na sjednici je donesena i Odluka o sklapanju dodatka Ugovora o javnoj nabavi za spomenuta dva kapitalna projekta.
Bitna je točka bila i vezana za izgradnju i opremanje područnog objekta Dječjeg vrtića Zipkica u Špičkovini. Naime, Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je poziv u sklopu kojeg će se dodjeljivati bespovratna sredstva, a Grad Zabok prijavit će izgradnju i opremanje vrtića u Špičkovini, u kojem se planira 5 dnevnih boravaka, odnosno 4 vrtićke i 1 jaslička grupa odnosno kapacitet za 92 mališana, čime bi se smanjio pritisak na matični vrtić. Kako je to zemljšte u vlasništvu OŠ K. Š Gjalski Zabok, donesena je, jednoglasno, odluka da Grad sklapa sa školom i Krapinsko – zagorskom županijom ugovor o osnivanju prava građenja na tom zemljištu. – Stalo nam je da se nastavi život najmlađih generacija na području Špičkovine i Dubrave, jer mjesta i sela bez škola i vrtića nisu živa. U ovom trenutkou namveć gori pod nogoma, jer imamo preko 49 neupisane djece. Sva je dokumentacija spremna, šaljemo je u minsitasrtvo ovaj tjedan i očekujemo da će nam projekt biti odobren – rekao je Hanžek.
Izdvojimo i Odluku o organizaciji i načinu naplate parkiranja na javnim parkiralištima na području grada Zaboka. Prema odluci, javna parkirališta svrstana su u dvije zone. Parkirališta prve zone su parkiralište kod Naselja Borovčaki, parkuralište uz Kolodovorsku ulicu i parkiralište kod Parka Milana Prpića, a aprkiralište druge zone je kod Gradskog groblja Zabok. Za parkiranje se plaća naknada radnim danom od 8 do 17 sati. Donesena je i treća izmjena Odluke o donošenju Urbanističkog plana uređenja ‘Centar 3’ Zabok. – Radi se o maloj izmjeni i dopuni koju su tražili vlasnici objekata, parcela i poduzetnici s obzirom da su se na dosta mjesta našli da ne mogu dalje s investiranjem i rješavanjem svojih problema bio pristupa ili izgradnje. Ti poduzetnici su sukladno zakonu i financirali taj troška izrade novog plana – pojasnio je gradonačelnik Hanžek.