Prethodni članak
Sljedeći članak

Iz škole izlaze umjetnici !

Zašto će u tu školu? Četiri će se godine školovati, a onda biti lončar ili radnik na traci u nekoj tesktilnoj firmi! Tak


Zašto će u tu školu? Četiri će se godine školovati, a onda biti lončar ili radnik na traci u nekoj tesktilnoj firmi! Takvi se kometari mogu čuti među roditeljima pri upisu djece u srednju školu.



Budući da su iz Strukovnog i umjetničkog učilišta donedavno doista izlazili krojači, šivači i majstori drugih zanimanja u trogodišnjem strukovnom obrazovanju, takva reakcija roditelja i djece ne začuđuje. No, ova je strukovna škola, iako je umjetnost razvijala i prije, od ove školske godine i u imenu dobila riječ umjetničko i u cijelom odgojno-obrazovnom procesu učinila velik iskorak. Sada se tu školuju djeca koja izlaze iz škole kao pravi umjetnici.

Škola danas u programu likovne umjetnosti i dizajna ima četiri odjela: grafički dizajn, industrijski dizajn, dizajneri keramike i odjeće. Bez obzira na razlike i specifičnosti u programima, sve četiri godine svi oni imaju, primjerice, zajedničke umjetničke predmete crtanja i slikanja. I inače radi se mnogo na kreativnosti jer učenici modeliraju, rade u glini i s bojom što utječe na razvitak njihove osobnosti.

Nakon završetka škole ti učenici imaju dobru podlogu za upis na više i visoke škole, odnosno fakultete, postaju dizajneri, a ne proizvođači keramike, odjeće i slično. U odjelu dizajnera keramike učenici ne postaju izrađivači tradicionalne lončarije, nego osoba koja dizajnira neki proizvod. U budućnosti on neće izrađivati posuđe od gline nego će crtati i dizajnirati keramiku.

Tradicionalno se lončarenje ipak tijekom školovanja nauči jer se time postiže da učenici stekavši tradicionalna znanja mogu bolje razvijati dizajn u budućnosti. Najbitnije je da se razvije ideja, odnosno idejna rješenja, a sve je ostalo tehnika izvođenja, za razliku od tehničara čiji se rad bazira upravo na tehnici.

Nakon završetka škole dizajner keramike može otvoriti svoj dizajnerski studio i surađivati s dizajnerima iz cijelog svijeta putem interneta jer su dizajneri cijelog svijeta povezani i svakog dana komuniciraju kako bi razmjenjivanjem ideja još bolje razvili svoj vlastiti dizajn.

Izvor: Večernji list

Još članaka iz "Zabok"

Facebook