Prethodni članak
Sljedeći članak

ODLIČNA IDEJA: Krovovi zabočkih zgrada postat će male solarne elektrane!

Na području grada Zaboka formirat će se svojevrsne zadruge, odnosno, energetske zajednice


Gradsko vijeće Grada Zaboka ovlastilo je gradonačelnika Ivana Hanžeka da potpiše akt o pristupanju Europskom sporazumu gradonačelnika za klimu i energiju. Riječ je o sporazumu koji je pokrenut 2008. s namjerom okupljanja lokalnih tijela vlasti, koja su se dobrovoljno posvetila ostvarivanju i premašivanju klimatskih i energetskih cijeva Europske unije. Kako stoji u obrazloženju koje je zabočkim vijećnicima predstavljeno uoči donošenja odluke o pristupanju Sporazumu, gradovi potpisnici obvezuju se, između ostalog, na djelovanje koje će podržati smanjenje stakleničkih plinova za 40% do 2030. godine, kao i na usvajanje zajedničkog pristupa rješavanju ublažavanja i prilagodbe na klimatske promjene. Kad je u pitanju Republika Hrvatska, Europskom sporazumu gradonačelnika za klimu i energiju do sada je pristupilo ukupno 100 jedinica lokalne samouprave, a među njima je i Grad Zagreb.

Zabočki projekt

Inače, Grad Zabok već duže vrijeme aktivno radi na postizanju navedenih klimatskih i energetskih cijeva, te provodi, ali i priprema brojne projekte vezane uz te ciljeve. Jednog takvog, koji se odnosi na obnovljive izvore energije, Grad ima u ozbiljnom, kratkoročnom planu, otkrio nam je gradonačelnik Ivan Hanžek. -Ovih dana je aktualna, sad mogu to i javno reći, inicijativa nosioca poslova upravljanja zgradom u  kojoj su prostori naše gradske uprave, da zajedno idemo u instaliranje solarnih panela za proizvodnju električne energije. Mi i poduzeće Komunalno Zabok, koje također ima prostore u istoj zgradi, smo odmah pristali, budući da smo za to već i razvili projekt na našem dijelu krova, iako formalno nije u našem vlasništvu. Kapacitet tog dijela projekta je 30 kilovata. No, nećemo stati samo na tome nego projekt namjeravamo proširiti i na ostale zgrade, dakle, tu su u pitanju javne zgrade ili zadruge, odnosno, energetske zajednice. Znači, formirale bi se svojevrsne zadruge u koje bi se uključili i građani, kao dionici projekta kroz financijski dio, za što bi dobivali i novčanu naknadu, odnosno, rezultat poslovanja bi dobili kroz financijsku isplatu, a ne kroz korištenje električne energije. Grad bi u tome bio partner naše Reginalne energetske agencije, koja bi bila nositelj stručnog dijela projekta, a činjenica da Europska unija više vrednuje projekte koji imaju više dionika, onda će naša suradnja s REGEA-om značiti i veći ekonomski poticaj od EU za izradu tog projekta, kao i za samo početak radova – najavio je gradonačelnik Hanžek.

Hanžekovo iskustvo

Također, Hanžek je nadaodao kako se i on sam, osobno i privatno, uvjerio u veliku korist solarnih panela, odnosno, mini solarne elektrane na tsvojoj obiteljskoj kući. – Imam tu neko iskustvo jer sam si i ja prošle godine postavio solarne panele, uz sufinanciranje Fonda. S obzirom da je Zabok u 8. kategoriji razvijenosti, sufinanciranje je iznosilo samo 40%, a za ostali dio sam se kreditno zadužio. No, u svakom slučaju, toplo bih preporučio da si, tko god može, postavi solarne panele jer iz mog iskustva mogu reći da mi je to bio jedan od pametnijih poteza u životu – rekao nam je gradonačelnik Ivan Hanžek.

Još članaka iz "Zabok"

Facebook