Prethodni članak
Sljedeći članak

Predstavljena monografija grada Zaboka na gotovo 500 stranica!


U Multimedijalnom centru u Zaboku održana je promocija monografije grada Zaboka „Od plemićkog posjeda do modernog grada“. Ovo vrijedno djelo na skoro 500 stranica, nastalo je u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest uz sudjelovanje dvadesetak autora, a izrada je trajala oko godinu i pol dana. 

Okupljene je pozdravio gradonačelnik Zaboka, Ivan Hanžek. Rekao je da Hrvati nisu skloni pisati, pa povijest koja nije napisana nije se dogodila. Istaknuo je kako bi svaki grad trebao imati jednu knjigu sa zapisima za buduće naraštaje. – Sjećanja blijede, podaci blijede, faktografija se gubi. Nadam se da smo od zaborava otrgnuli dio povijesti grada Zaboka i da smo to možda učinili u zadnji trenutak. Dobro je da je kao završna godina monografije odabrana 1995., jer bi sve dalje od toga bili subjektivni - rekao je Hanžek.

Spomenuo je i ulogu Milana Prpića u razvoju Zaboka, kao i važnost Zivta kao majke razvoja Zaboka, a istaknuo je i koliko je Zabok veliko središte danas. – Svi prodajni centri u Zaboku nalaze se između 3. i 4. mjesta u Hrvatskoj po prometu. To ne mogu učiniti Zabočani, nego to čine svi Zagorci koji su redovito u Zaboku – rekao je.

Zamjenik ravnatelja Hrvatskog instituta za povijest i jedan od urednika monografije, Josip Mihaljević govorio je o nastajanju knjige gdje su se obratili i drugim institucijama koje su stručne za određena područja. Podsjetio je da arhivski zakoni ne dozvoljavaju ulazak u dokumentaciju koja nije starija od 30 godina, pa se i iz tog razloga stalo na 1995. godini. Istaknuo je da ova knjiga ne govori samo o povijesti Zaboka, već i povijesti Zagorja i zahvalio je svima koji su sudjelovali u radu, posebice autorima te Miljenku Jerneiću kao pokretaču te Branku Janjaninu koji je sakupio sjajnu arhivu o Zaboku, koja je također korištena u nastanku monografije.

– Ova znanstvena monografija posvećena je povijesti grada i obrađuje i geografsku prošlost Zaboka, ali i kulturu od srednjeg vijeka do današnjeg dana. Pokrivena je kompletna povijest te su autori s Instituta i fakulteta koji su to sve analizirali i istraživali arhive, došli do novih spoznaja koje do sada nismo znali o ovom gradu, bogatom kulturom i poviješću – rekao je Mihaljević.

Na promociji su govorili i jedni od autora i suradnika, Vedran Klaužer i Domagoj Knežević, kao i recenzent monografije, Stipica Grgić, stručni suradnik sa Znanstvenog instituta za povijest, koji je rekao da je trebalo puno komponenti istražiti, zbog čega je bilo uključeno više stručnjaka.

– Monografija se sastoji od preko 20 priloga koje je napisalo više autora, koji opisuju društveni, gospodarski, politički i kulturni život grada Zaboka, od njegovog prvog spomena do konca 1990-ih godina. U njoj je dano sadašnje stanje stvari, odnosno kako smo došli do današnjeg grada Zaboka, što je sve utjecalo da njegov razvitak, tko su bili ljudi i gospodarske aktivnosti, trgovina, veze, sve što je utjecalo i oblikovalo grad Zabok kakav danas znamo. Autori su većinom bili povjesničari uz iznimke drugih stručnjaka na neke druge teme. Pokušali smo zaokruženo svaki za svoju temu dati pregled povijesti. Svima bih preporučio da uzmu monografiju u ruke, zabave se i usput nešto nauče – zaključio je Grgić.

U glazbenom djelu programa nastupili su Doris Tkalčević, Antonio Hranić i Vid Kotarski. Do kraja prosinca monografija se može kupiti u Gradskoj knjižnici Ksavera Šandora Gjalskog u Zaboku po promotivnoj cijeni od 25 eura.

Još članaka iz "Zabok"

Facebook