Prethodni članak
Sljedeći članak

Radno vrijeme- nezadovoljni ugostitelji, građani i Gradska uprava


Odluka koju je prošlog mjeseca donijelo Gradsko poglavarstvo kojom se zabočkim kafićima High life i Discovery skrati


Odluka koju je prošlog mjeseca donijelo Gradsko poglavarstvo kojom se zabočkim kafićima High life i Discovery skrati radno vrijeme, ali i sve češći incidenti koji se vikendom događaju u centru Zaboka, rezultirala je sastankom koji je održan u Gradu. Sudjelovali su dogradonačelnik Zaboka Krešimir Končevski, vlasnici ugostiteljskih obrta, predstavnik Policijske postaje Zabok, Državnog inspektorata te zabočkog komunalnog poduzeća.

- Grad je svim lokalima u Zaboku pružio mogućnost da petkom, subotom, dan uoči blagdana i blagdanom kafići umjesto do ponoći, rade do dva sata ujutro. Nakon što smo zaprimili više pritužbi građana, odlučili smo izolirati one na koje su se oni učestalo žalili. Jedina ovlast koju Grad ima je da im uskrati privilegiju rada do 2 ujutro što smo i učinili. Odluka nije trajna, samo želimo vlasnicima skrenuti pažnju da bi trebali poduzeti određene korake -objasnio je Končevski.

Vlasnici kafića najviše se boje inspekcija, kazne su drakonske, od 30.000 kuna do zabrane rada i sl.

- Postupamo isključivo prema zakonu o ugostiteljstvu i gradskim odlukama o radnom vremenu ugostiteljskih objekata. Toleriramo pola sata nakon kojih lokal mora biti zatvoren. Osim nekih rijetkih slučajeva intervencije u Zaboku nisu bile potrebne - rekao je Zdenko Bukal iz krapinske ispostave Državnog inspektorata.

Problem nastaje kad se lokali zatvore

Žarko Ivančić, vlasnik Queena reagirao je rekavši kako se odlukom o kraćenju radnog vremena nije dobilo ništa, jer je problem mnogo složeniji.

- Najveći problem nastaje kad se lokal zatvori, a tada sad već organizirana skupina od dvadesetak zabočkih mladića stoje na ulici i čekaju povod da se mogu s nekim obračunati. Zadnji slučaj imali smo prošloga petka kad su se u tri ujutro sat vremena tukli s ne znam kim, valjda međusobno. Policija je bila u blizini, nakratko se pojavila ali morala je hitno na drugu intervenciju, što u potpunosti razumijem. Imam dva redara, jedan dežura na parkingu, jedan u kafiću i tu nema problema. Ipak, ne možete od nas ugostitelja očekivati da čuvamo cestu ili blok kolodvor - rekao je Ivančić.

Zaštitare u svom kafiću High Life ima i Hrvoje Klenkar.

– Ponavljamo da u lokalu problema nema. Ipak, mi nismo odgojna ustanova pa ne možemo kontrolirati što se događa kad mladi odu iz naših prostora. Odlaze na benzinske postaje, kupuju alkohol i okupljaju se u blizini naših lokala, na tržnici i slično - dodao je Klenkar.

- Policijska postaja Zabok osim grada Zaboka, pokriva još četiri općine, tako da ne može biti svuda u isto vrijeme. U posljednja tri mjeseca evidentirali smo 13 slučajeva narušavanja javnog reda i mira, 8 na području grada Zaboka, od toga 4 u ugostiteljskim objektima. Smatram da bi svi trebali imati jednako radno vrijeme, no što duže kafići rade, veća je šansa da gosti iz njih izađu pod utjecajem alkohola. Svaki vlasnik ugostiteljskog objekta mora paziti da ne toči alkohol mlađima od 18 godina, kao i osobama pod utjecajem alkohola - rekao je načelnik PP Zabok Miljenko Fruk.

Devalvacija morala

Načelnik Fruk i većina ugostitelja kao mjesta gdje se skupine mladih najčešće okupljaju navode prostor tržnice, parkirališta i park Milana Prpića. Predlažu da se tržnica nakon radnog vremena zatvori ili da Grad uvede video nadzor, a mračne kutke osvijetli. Ugostitelji su čak ponudili da plate zaštitarsku službu koja bi patrolirala spornim mjestima u Gradu u tih nekoliko kritičnih sati.

- Iako nemam problema jer u moj lokal dolazi drukčija klijentela, vidim da su generacije mladih svake godine sve gore. Na djelu je devalvacija morala, a mi smo suočeni s posljedicama. Roditelji toga moraju biti svjesni i više pažnje posvetiti odgoju djece - pojasnio je Milivoj Kralj, vlasnik kafića „Stella“ i profesor u srednjoj školi.

- Nije nam u interesu nekome uskratiti prihode, potrudit ćemo se ujednačiti radno vrijeme kako bi ugostitelji mogli normalno raditi, a građani ne bi bili pretjerano nezadovoljni. Ne možemo ispravljati posljedice krivog ili lošeg odgoja, ali možemo na njih utjecati. Vlasnici lokala nek se brinu za red u svojim prostorima, a u suradnji s policijom trebamo detektirati one koji rade štetu, agresivni su i navode druge na takvo ponašanje - zaključio je Končevski.

„Cajke“ nisu poželjne

- Želja Gradske uprave je da u Zaboku rade lokali s obilježjima kulturnih i urbanih mjesta, koje ne nude neprimjerene sadržaje. Nemamo razumijevanja za srpske narodnjake jer oni vrijeđaju naše nacionalne osjećaje, a pobuđuju strasti koje eskaliraju na ulici - otvoreno je priznao Končevski.

Da su narodnjaci, blago rečeno, nepopularni u Gradskoj upravi, osjetila je vlasnica lokala Joy.

- Puštamo ono što mladi žele slušati, a da smo htjeli kapelicu, otvorili bi kapelicu - rekla je Ivana Besednik.

Još članaka iz "Zabok"

Facebook