Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Obitelj Čefko raskrčila zapušteno zemljište te na njemu odlučila posaditi plantažu aronije

Njihova plantaža prostire se na 2 hektara zemlje, ove godine su imali prvi pravi urod od čak 4 tone aronije koju prerađuju u sok, čajeve i tzv. powdere


Da u Zagorju ima uspješnih mladih ljudi koji se bave poljoprivredom dokaz su dvojica braće iz Zaboka, 32-godišnji Ivan i 35-godišnji Josip Čefko. Oni su osnovali OPG Čefko kojeg od milja zovu OPG braća Čefko kako bi se dodatno istaknula činjenica da se zaista radi o obiteljskom gospodarstvu. – Ova zemlja smještena uz autocestu Zagreb - Macelj bila je kompletno zapuštena više od  dvadeset godina. Tu su bili šikara i grmlje. Imali smo ideju da 'stavimo' zemlju od naše mame Zlatice u funkciju – priča nam Ivan kojeg smo posjetili usred berbe aronije na njihovoj plantaži koja se prostire na dva hektara. I doista, na samoj plantaži vidjeli smo koliko rada i vremena treba uložiti.

Početak

- Početak je bio težak. Morali smo počistiti cijelu plantažu od šikare i grmlja. Radilo se o jednom hektaru zaraštenog područja kojeg smo morali počistiti. Morali smo posjeći šikaru, iskopati korijene, okrenuti zemlju na 80 cm dubine, iskopati drenažne kanale, pripremiti zemlju po savjetima Agronomskog fakulteta… Bilo je dosta borbe pogotovo 2012. kada smo počeli sa sadnjom. Te godine nastupile su jake kiše te je sve bilo pod vodom i blatom, a sadnja se morala obaviti ručno. Nažalost imali smo i nekoliko krađa, zbog čega smo morali postaviti kamere – govori nam Ivan, a na naše pitanje zašto je baš odluka pala na aroniju objašnjava kako je kemijskom analizom utvrđeno da je zemlja najpogodnija za uzgoj ribizla, jagode, aronije i lijeske, te smo se s obzirom na tadašnje stanje na tržištu odlučili za uzgoj aronije. Ove godine nam je prva godina s pravom berbom, budući da smo protekle dvije imali mraz. Bit će tu oko 4 tone ploda i s tim urodom smo zadovoljni. Jedan dio će se riješiti direktnom prodajom na veliko, ali drugi veći dio ćemo preraditi u sok, čajeve i tzv. powder odnosno prašak što ćemo prodavati na internetu, ali i na kućnom pragu  - objašnjava Ivan.

Blagodat za zdravlje

Aronija je, naime, s pravom proglašena najzdravijom biljkom na svijetu, a izuzetno je bogata antioksidansima koji imaju dokazano antikancerogeno djelovanje, ali i antocijaninom te vitaminima C i A, gdje zapravo ne postoji bolja alternativa. Zbog te činjenice smo dosta u kontaktu s nažalost oboljelim osobama kojima aronija pomaže i oni su našim proizvodima zadovoljni.  Međutim sve je više ljudi, uključujuči i nas, koji preventivno pijemo matični sok od aronije, a tijekom zime se popije i dosta čaja – govori nam Ivan. Kako kaže, sama biljka nije zahtjevna za uzgoj.

Zahvalna za uzgoj

 - Nema nikakvih nametnika niti bolesti, što olakšava ekološku proizvodnju. Ipak cijele godine se oko nje mora kositi i plijeviti, a ove godine nas čeka i prva rezidba. Posla ima, ali u usporedbi s drugim kulturama dosta je jednostavna za uzgoj – priča nam Ivan. No, nije sve bilo tako jednostavno s ovom poljoprivrednom pričom kako nam je objasnio.

Poteškoće s kojima se susreću

- Nije jednostavno ući u ovakav posao pogotovo jer smo moj brat i ja stalno zaposleni. Međutim, kad se čovjek navikne i kada počinje jedanput raditi onda ti i više nije tako teško, postane ti normalno. Štoviše, doma mi često bude dosadno, pa dođem tu na plantažu nešto raditi – priznaje Ivan, a kako kaže, smeta ga jedna stvar. – Tu je problem s potporama iz Europskih fondova. Više smo se puta prijavljivali za dobivanje sredstava na poljoprivredne potpore, ali nikad nismo ništa dobili. Naime, u rangiranju smo odmah u startu dobivali manje bodova budući i da smo i brat i ja u stalnom radnom odnosu, ali također i iz mjesta a visokim stupnjem razvijenosti. Kriteriji su pomalo nepravedni i ukoliko se neće mijenjati, nema smisla trošiti vrijeme i trud na takvo nešto- govori nam Ivan i dodaje kako bi, što se tiče uzgoja aronije, želio još nešto.

Planovi za budućnost

- Planovi su prodaja na internetu, širenje, ali i vidjeti postoji li mogućnost da se u Hrvatskoj udruže proizvođači aronije kao što su to učinili u drugim zemljama. Cilj je prestati si međusobno rušiti cijene te krenuti zajedno prema svjetskom tržištu s nekom cijenom koja bi svima bila zadovoljavajuća – ispričao je Ivan. Za kraj nam je rekao, budući da je on stao pred naš objektiv u ime obitelji Čefko – tate Stjepana, inače priznatog stomatologa u mirovini, mame Zlatice i naravno, brata Josipa, da želi zahvaliti upravo roditeljima, jer bez njih bi ovo sve bilo nemoguće. Zahvale također idu i vrijednim beračima koji su ove sezone brali aroniju po velikoj vrućini. – rekao je Ivan za kraj, a mi smo mu poželjeli sreću da svoju lijepu priču i nastavi te da se obiteljski planovi vrijedne obitelji Čefko i ostvare.

Još članaka iz "Zabok"

Facebook