Prethodni članak
Sljedeći članak

Zabok prodaje svoj udio u Zagorskom metalcu

Gradsko vijeće Zaboka donijelo je odluku o prodaji 25 posto udjela koje Grad ima u poduzeću Zagorski metalac d.o.o. Zago


Gradsko vijeće Zaboka donijelo je odluku o prodaji 25 posto udjela koje Grad ima u poduzeću Zagorski metalac d.o.o. Zagorski metalac osnovan je 1980. godine s ciljem plinifikacije područja nekadašnje općine Zabok te održavanja opreme i instalacija za velika industrijska poduzeća na njenom području. Također, objedinjavanjem sporednih djelatnosti poduzeća ZIVT, Dekor, Trgocentar i Regeneracija krenulo se u metalsku branšu. Realizacija tog dijela poslovanja nije uspjela, poduzeća su vratila svoje sekundarne djelatnosti, a Zagorski metalac nastavio je živjeti od distribucije plina.

Početak kraja

Poduzeće je 1993. godine podijeljeno i vlasnički udjeli su bili sljedeći: Zabok 25 posto, Bedekovčina 24 posto, Sveti Križ Začretje 19 posto te Krapinske Toplice i Veliko Trgovišće po 16 posto. Metalac se deset godina kasnije našao u turbulentnim tržišnim uvjetima i pred pitanjem privatizacije, a postala je upitna i dobit koju vlasnici udjela imaju. Svoj je vlasnički udio u Zagorskom metalcu krajem 2004. godine poduzeću Specijalna oprema d.o.o. iz Lučkog prva prodala Općina Veliko Trgovišće. Ostali suvlasnici, na čelu sa Zabokom, bezuspješno su ih odgovarali od tog poteza kojim je vlasnička struktura narušena. Godinu dana kasnije svoj su udio istom poduzeću prodale i Krapinske Toplice, pa su se preostali suvlasnici našli u ozbiljnoj situaciji.

Famozni ugovor

Nakon što su Veliko Trgovišće i Krapinske Toplice prodale svoje udjele Zabok je uvidio da bi mogli ostati manjina i da njihov udio ne bi mnogo vrijedio. Došlo je do sklapanja posebnog ugovora s tvrtkom Specijalna oprema d.o.o. i njezinim direktorom Tomislavom Rajićem u kojem je Zabok zaštitio vrijednost svog udjela u minimalnom iznosu one vrijednosti za koju su svoj udio prodale Krapinske Toplice. U ugovoru stoji da Grad Zabok ima prvenstvo na kupoprodaju udjela i da će u kolovozu 2008. Grad ili kupiti 32 posto od Specijalne opreme ili će Specijalna oprema kupiti 25 posto od Grada.

- Mi sukladno Ugovoru nismo dužni prodati svoj udio tvrtki s kojom je on sklopljen nego prema zakonu moramo raspisati javni natječaj za prodaju tog udjela. Tvrtka Specijalna oprema je upoznata s uvjetima i do isteka ugovora mora poštivati klauzulu, kupiti od nas ukoliko kupuje, a ne od drugog. Bili smo pošteni i obavijestili Bedekovčinu i Sveti Križ Začretje da nećemo prodavati bez njihovog znanja. Nama je ozbiljna namjera bila zadržati udio u Zagorskom metalcu jer smo s te dvije Općine još uvijek imali većinu naspram privatnog vlasnika - pojašnjava Krešimir Končevski, zamjenik zabočkog gradonačelnika.

Bedekovčina prodaje upravljačka prava

Ključan trenutak zbio se u ožujku 2006. godine kada je Općina Bedekovčina, nakon nekoliko razgovora s predstavnikom tvrtke Specijalna oprema d.o.o., potpisala Ugovor o zajedničkoj poslovnoj suradnji kojim je ustupila svoja upravljačka prava za naknadu od 270.000 kuna godišnje.

- Uložili smo maksimalne napore da do sklapanja takvog nepovoljnog ugovora ne dođe, no sve je bilo beznadno. Intervenirati su pokušale i utjecajne osobe iz samog političkog vrha no ni to nije urodilo plodom – objašnjava Končevski.

Potez Općinskog vijeća Bedekovčine na čelo Zagorskog metalca doveo je vlasnika Specijalne opreme Tomislava Rajića koji je na tom mjestu zamijenio dotadašnjeg direktora Zvonka Benjaka.

Pametno uložiti sredstva

- Nakon što je Bedekovčina ustupila upravljačka prava, počeli smo intenzivno razmišljati što učiniti s našim udjelom jer nemamo u vlasništvu Zagorski metalac već samo 25 posto te firme nad kojom nemamo kontrolu. Iako je Zagorski metalac nastao trudom i zalaganjem domaćih ljudi, emocije treba zaboraviti i u ovom trenutku razmišljati na čisto poslovan način - naglašava Končevski.

On upozorava da je posao distribucije plina prešao iz komunalne sfere u energetiku, a na tržištu će naposljetku ostati samo nekolicina velikih igrača. Nadalje, područje se zakonski prereguliralo i nastali su takvi parametri koje Grad Zabok ne može slijediti pa je prodaja udjela logično rješenje.

- Zadali smo si granicu od 16 milijuna kuna ispod koje ne želimo ići. Ne sklapamo ekskluzivni ugovor ni sa kim i mogućnost da kupi naš udio dobit će onaj tko nam ponudi više. Sredstva dobivena prodajom potrebno je pametno utrošiti na način da ulaganje generira novu vrijednost za naše građane. Osobno bih želio da se investira u razvoj gospodarske zone, prije svega kupnju nekretnina koje bi se ponudile na upotrebu potencijalnim investitorima što će nam u konačnici donijeti mnogo veću korist od same dobiti koja će biti ostvarena prodajom udjela u Zagorskom metalcu - zaključio je Krešimir Končevski.

Još članaka iz "Zabok"

Facebook