DROGA: Među ovisnicima najpopularnija marihuana
Iako su Zagorci veći ovisnici o alkoholu, nego o opojnim drogama, i ova ovisnost polako se povećava.
Povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga KZŽ, u suradnji s Centrom za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti pri Zavodu za javno zdravstvo KZŽ, i partnerima Obiteljskim centrom KZŽ, Gradskim društvom Crvenog križa Krapina, Policijskom upravom KZŽ, Mrežom udruga Zagor, te Udrugom za prevenciju i liječenje ovisnosti “Moji dani”, obilježava Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama (26.6.). Glavni cilj je upozoriti što veći broj građana na problem raširenosti zlouporabe droga i zajedničkim snagama se suprotstaviti ovom ozbiljnom poroku.
- 2011. godine je kroz Pompidou obrasce registrirano 8 ovisnika o drogama, dok je 2010. bilo registrirano 14 ovisnika. Veći je broj osoba koje imaju problem s alkoholizmom ili mladih osoba koje imaju problem prekomjernog konzumiranja alkohola – naglasio je Svetislav Joka, dipl. psiholog, koordinator Centra za prevenciju ovisnosti pri Zavodu za javno zdrastvo KZŽ.
Ovisni o kanabinoidima i marihuani
Što se tiče podataka za prvih šest mjeseci ove godina registrirano je 13 ovisniko o drogama. Joka ističe da dominira ovisnost o kanabinoidima i marihuanom. Ako radimo usporedbu s podacima iz prošle godine kada je bilo 8 ovisnika o drogama, bilježimo značaj porast ovisnika. Na prostoru Zagorja i dalje je najveći problem ovisnosti o alkoholu. Naime, zabrinjava porast učenika koji dolaze na nastavu pod utjecajem alkohola.
- Obzirom na mali broj ovisnika i konzumenata droga na području KZŽ te podataka kojima se raspolaže može se zaključiti da i dalje najveći broj korisnika usluga konzumira marihuanu, manji broj njih jednokratno ili rijetko eksperimentira sa speedom i ectasyem, a manji je broj opijatskih ovisnika –istaknuo je Joka.
Dodao je i kako sa svim nadležnim ustanovama, ali i s nevladinim sektorom na području Krapinsko-zagorske županije postoji iznimno dobra i kvalitetna suradnja u primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj prevenciji.
Tretmani u Centru
- U Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje korisnici dolaze dobrovoljno, upućeni od strane Općinskog državnog odvjetništva ili sudova na višemjesečno izvršenje posebne obveze liječenja od ovisnosti o drogama koje uključuje testiranje urina i savjetodavni rad na korekciji stavova spram opojnih droga, zatim upućeni od strane škola, centara za socijalnu skrb, Obiteljskog centra KZŽ ili sa roditeljima. Također dolaze i prijatelji ili rođaci osoba koje konzumiraju opojne droge po savjet o pristupu toj osobi ili po informaciju o simptomima konzumacije, izgledu i štetnom djelovanju droga. U tretman Centra uključuju se i ovisnici-zatvorenici na dopustu ili na uvjetnom otpustu. Javljaju se i osobe nakon završenog programa u terapijskim zajednicama po pomoć u resocijalizaciji – rekao je Joka.