Prethodni članak
Sljedeći članak

Vatrogasna Mercedesova vozila preplaćena 20 milijuna eura?!

Prašina oko kupnje vatrogasnih Mercedesovih vozila nije se slegla ni nakon nekoliko tjedan otkad je otkrivena. Iz dana u


Prašina oko kupnje vatrogasnih Mercedesovih vozila nije se slegla ni nakon nekoliko tjedan otkad je otkrivena. Iz dana u dan na vidjelo izlaze nove činjenice koje govore u prilog da nije bilo sve kristalno čisto oko 84 milijuna eura vrijedne kupnje 210 vozila od njemačkog Daimlera, koja su nabavljena za potrebe hrvatskih vatrogasaca.

Tako su se našoj redakciji nakon prošlotjednog teksta javili čitatelji koji su podosta upoznati s nekim zbivanjima oko nabave kamiona i pozadinom cijelog posla.

- Usporedite li cijenu nabavljenih vozila u Njemačkoj i Austriji, s cijenom koju je platio MUP, dolazi se do fascinantnog podatka da vozila nisu preplaćena 4,6 milijuna eura, koliko je navodno iznosila provizija za njihovu nabavu, nego čak 20 milijuna eura - govori nam naš izvor. Sugovornik nam ukazuje i na veliku štetu koja je nastala za zagorsko gopodarstvo nakon što je marijabistričkoj Tehnomehanici d.d. uzet gotovo siguran posao za kojeg je odobreno i jamstvo resornog ministarstva.

Odljev mozgova

- U Tehnomehanici d. d. nisu se radili lohn poslovi, kakav je čest slučaj u današnjim poduzećima u Hrvatskoj. Tehnomehanika d. d. bila je centar znanja i izvrsnosti u kojemu je radilo 25 inženjera koji i danas čine okosnicu stručnog kadra u poduzećima koja se bave sličnim poslovima. U Mariji Bistrici je u Tehnomehanici radilo 240 radnika i zarađivale su se dobre plaće, a oni su danas kao rakova djeca: neki su se razišli trbuhom za kruhom, drugi su na Zavodu za zapošljavanje, a oni 'sretniji' su u penziji - doznajemo. Naš nam izvor otkriva i da su poslovi koji danas radi ozaljski IM METAL, preko kojeg je isplaćen dio provizije za Daimlerove kamione, čisto bravarski.

- Moglo bi se reći da se hrvatska krv i znoj prodaju Rosenbaueru po smiješnim cijenama, recimo po tisuću eura. Ali kad taj isti bravarski sklop kupi hrvatsko vatrogastvo od Rosenbauera, to hrvatski proračun košta 30 tisuća eura. Vidite koje su to disporoporcije - rekao je naš sugovornik. U cijeloj priči, isto tako doznajemo, zaboravlja se činjeninica da je Mercedes navodno dobio samo manji dio novca za kamione jer je kod dobro opremljenih vatrogasnih vozila, najskuplja nadogradnja.

- Omjer cijene između podvozja kojega je prodao Mercedez Benz i Rosenbaureove nadogradnje je 1:2, što znači da su dvije trećine novca otišle Rosenbaueru - tvrdi naš sugovornik.

Daleko je Amerika...

U domaćim se medijima ovih dana nagađa i tko je odlučivao da se posao dodijeli njemačkom proizvođaču. Odgovor čuva Okružni sud u Washingtonu koji je prošli četvrtak nakon saslušanja pred sucem Richardom Leonom, donio presudu u kojoj se ne navode imena podmićenih dužnosnika diljem svijeta, pa tako ni u Hrvatskoj. No, to ne otklanja pravo domaćim istražnim tijelima da pokrenu istragu kako bi istina došla na vidjelo. Strani mediji prenose da bi potankosti o svemu, pa i konkretna imena, mogli znati dvojica bivših visokopozicioniranih dužnosnika Daimlera, Peter Heier i Volker Schmidt.

Naime, ova dvojica menadžera bila su navodna dobro upoznata s ugovorom kojeg je u ime Debis International Tradinga, Daimlerove tvrtke kćeri, i Heir potpisao. No, Heir i Schmidt otišli su preklani iz Daimlera bez obrazloženja, a sumnja se da je razlog upravo korištenje 'crnih fondova' za 'podmazivanje' dužnosnika na svim područjima, pa i na našim. I dok su američke sudske vlasti promptno reagirale 'odrezavši' Daimleru 185 milijuna dolara kazne, od kojih se 29,1 milijun 'zelembaća' mora isplatiti iz hrvatske podružnice Daimlera ETF, na hrvatskom pravosuđe je tek da se dokaže.

Dok traje hajka na vukove...

Dosad je, naime, istraga i fokus zanimanja tužiteljstva, sudstva i javnosti bio usmjeren, očito, krivo. Naime, deset godina traje sudski progon Nediljka Znaora, bivšeg većinskog vlasnika Tehnomehanike d.d., poduzeća koje je prema svemu sudeći, bilo najklakša meta za velike strijelce iz dužnosničkih fotelja. Poduzeće je uništeno, a Znaor stavljen u pritvor. I nitko nije pomišljao na mutne poslove izvan Tehnomehanike, dok je Znaor na sudu, svjedok je i autor ovih redaka, uporno ponavljao da mu je sve namješteno, da ga se politički progoni za sitne knjigovodstvene propuste na koje se kod drugih firmi uvijek zažmirilo, te da je posao stoljeća preotet Tehnomehanici d.d. i dodijeljen Daimleru. I dok je trajala hajka na vukove, lisice su kokoši krale. Samo što se sreća okrenula i klupko istine počelo se odmotavati. Do kuda sežu krakovi ove 'vatrogasne hobotnice' u Hrvatskoj, tek će se doznati.

Podijeli s prijateljima

Još članaka iz "Zlatar Bistrica"

Facebook