Ako baš ne morate, nemojte unajmiti stan u Toplicama!
Koliko mladi bračni parovi, obitelji ili samci koji nemaju riješeno stambeno pitanje moraju mjesečno izdvojiti za najam
Koliko mladi bračni parovi, obitelji ili samci koji nemaju riješeno stambeno pitanje moraju mjesečno izdvojiti za najam stana u našoj županiji, pokušali smo doznati iz različitih oglasa na internetu i u oglasnicima.
1200 kuna za 33 kvadrata
Za jednosobni stan površine 33 četvorna metra u stambenoj zgradi u središtu Krapine, opremljen centralnim grijanjem, potpuno namješten, s balkonom, potencijalni stanari trebaju izdvojiti 165 eura, odnosno oko 1200 kuna na mjesec, plus režije.
Za garsonijeru površine 35 kvadrata u prizemlju kuće treba izdvojiti 215 eura na mjesec, odnosno oko 1600 kuna, a režije se dijele, no može se naći i stan od 60 kvadrata za 100 eura. Istina, nenamješten.
U novogradnji u Zlataru, pak, za kompletno namješten jednoipolsobni stan površine 33 četvorna metra, s balkonom i garažom, na mjesec bi trebalo izdvojiti oko 1500 kuna plus režije, a za istu cijenu može se unajmiti i posve namješten jednoetažni dvosobni stan površine 75 kvadrata u kući u središtu Zaboka s posebnim ulazom i parkirališnim mjestom.
Garsonijere po 500 kuna
Mjesečna najamnina za garsonijere u Zaboku vrlo je šarolika, ovisno o lokaciji i opremljenosti, najam je od 500 kuna mjesečno pa do čak dvostruko više, tisuću kuna plus režije.
U Krapinskim Toplicama stan od 65 kvadrata, dvoipolsobni, mjesečno bi trebalo plaćati čak 400 eura, odnosno oko tri tisuće kuna, a u istome mjestu u stambenoj zgradi u središtu nešto manji stan, 45 kvadrata, iznajmljuje se po istoj cijeni.
Stan iste površine u zgradi u središtu Stubičkih Toplica može se unajmiti povoljnije, već za 300 eura, odnosno oko 2230 kuna mjesečno plus režije, a nekoliko kvadrata veći još je jeftiniji – za najam valja izdvojiti 1700 kuna mjesečno.
Najam stana u Svetom Križu Začretju, u usporedbi s cijenama u drugim mjestima, relativno je povoljniji, npr. za dvosobni stan u novoj zgradi na mjesec bi trebalo izdvojiti oko 1200 kuna.
Stanje je, dakle, šaroliko, cijena ovisi o lokaciji, o tome je li zgrada nova ili starija, o opremljenosti stana, no najamnini valja dodati i režije pa možemo zaključiti da je danas prilično skupo biti podstanar u Zagorju.
Oni koji zaista nemaju drugo rješenje i moraju u podstanarstvo, u svakome slučaju moraju paziti na izbor mjesta u kojem će to biti i svakako izbjegavati zagorska turistička odredišta kao što su Krapinske i Stubičke Toplice. Više im se isplatiti biti podstanar u jednom od zagorskih gradova: Krapini, Zlataru ili pak Zaboku.
Ipak, u odnosu na neka druga područja i županije, a s obzirom na kvalitetu života, u agenciji Nekretnine Oro smatraju da su cijene najma stanova u Zagorju u prosjeku vrlo povoljne.
– Zapravo, u Zagorju se ne iznajmljuje mnogo stanova. Uglavnom ljudi odabiru stanove prema cijeni – da je što jeftiniji i po mogućnosti što veći. U odnosu prema lani, cijene najma stanova su nešto niže pa je prosjek ove godine od 100 do 150 eura za stan površine 40-50 kvadrata, a prošle je godine za takve stanove cijena najma u prosjeku bila 250 eura.
– Budući da se ne iznajmljuje mnogo stanova, vlasnici ih uglavnom brzo iznajme – kažu nam u Nekretninama Oro.
Primjerice, Grad Čakovec je nove stanove iznajmio mladim ljudima koji nemaju novca da kupe vlastiti stan.
Izvor: Večernji list