Prethodni članak
Sljedeći članak

Hoće li i mljekomati izdavati račune? FARMER IZ ZLATARA: 'Nije ni to problem, no da li se isplati...

Možda budu mljekomati završili doma, pa bumo mlijeko prodavali na kućnom pragu, vidjet ćemo – kaže Željko Mladić, proizvođač mlijeka iz Zlatara


S prvim danom iduće godina na snagu stupa Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o fiskalizaciji u prometu gotovinom prema kojima će i prodaja putem samoposlužnih uređaja podlijegati fiskalizaciji što do sada nije bio slučaj. Pitanje je i što će biti primjerice s mljekomatima, hoće li s 1.1. 2021. krenuti njihovo gašenje, ukoliko im se neće isplatiti uvođenje fiskalizacije.

Željko Mladić iz Zlatara, veliki proizvođač mlijeka i vlasnik triju mljekomata u Zagorju: u Zlataru, Donjoj Stubici i Zaboku za portal Zagorje.com kaže kako je baš jutros nešto kratko pročitao o fiskalizaciji mljekomata.
- Ne znam da li je to istina ili nije, nitko nas još nije o tome informirao. Kolika je to investicija, da li se to isplati, s obzirom na premali promet koji se sada ostvaruje. Nije problem ni to fiskalizirati, no koliko će nas to koštati. Možda budu mljekomati završili doma, pa bumo mlijeko prodavali na kućnom pragu, vidjet ćemo – kaže Mladić, koji se potužio na slabi promet, posebice u onom proljetnom valu epidemije kada se nisu mogli pokriti ni troškovi najma.

Helena Vugec, vlasnica bučomata na tržnici u Zaprešiću. - Tako nešto se samo kod nas događa. Umjesto da se poljoprivrednicima olakša na što više načina, opet prolazimo najgore. I onda se pitaju zašto ljudi odustaju, odlaze iz zemlje, gdje nam je proizvodnja, zašto uvozimo - kazala je Vugec za Agroklub.
Njezin je bučomat, inače, kao prvi takav otvoren u Hrvatskoj, a osim ulja u ponudi ima i pirovo i bučino brašno, no njoj sada nije joj jasno ni što će sad s aparatima: 'Mene zanima hoću li morati uzeti dodatnog radnika koji će stajati pored i izdavati račune. Ili ću morati kupiti novi uređaj? Svakako sve vidim kao trošak, a nigdje nisam pročitala da će nam država možda u tome pomoći'.

Stupanjem na snagu novog Pravilnika radno vrijeme se mijenja pa aparat ne bi smio raditi 0-24 sata što je dodatno zbunilo Vugec: "Koliko sam shvatila, ja bih u Poreznu upravu trebala otići i prijaviti od kada do kada će raditi bučomat''. Ali to je samoposlužni aparat, u tome i jest njegova bit, a povrh svega i zarada će biti manja zbog nameta od 50 kuna po danu. Vugec kaže da je jedino rješenje koje ona vidi gašenje bučomata i prodaja od kuće. Istovremeno, samoposlužni aparati sa slatkišima i sokovima po bolnicama, školama i ostalim ustanovama, neće podlijegati fiskalizaciji, prenosi varaždinski net.hr.

Još članaka iz "Zlatar"

Facebook