Prethodni članak
Sljedeći članak

Milan Havoić - «Pisma Matošu iz domovine»

Milan Havoić

Posljednji dan Mjeseca hrvatske knjige, 15. studenoga, u Gradskoj knjižnici u Zlataru obilježen je pred


Milan Havoić

Posljednji dan Mjeseca hrvatske knjige, 15. studenoga, u Gradskoj knjižnici u Zlataru obilježen je predstavljanjem pjesničke zbirke Milana Havoića «Pisma Matošu iz domovine» u izdanju «Partenona», čiji je urednik Luka Posarić.

Izložba fotografija

No, tome događanju prethodio je početak manifestacije koja slavi hrvatsku knjigu, a on je bio u znaku renesansnog velikana Marina Držića. Slijedio je « Moj pogled na svijet «, izložba fotografija člana Knjižnice Nevena Pisačića. Domišljata voditeljica knjižnice Lovorka Puklin pružila je mogućnost kreativnim korisnicima usluga ove kulturne ustanove da se i sami predstave.

Nakon Pisačića uslijedila je izložba fotografija Zvonimira Puklina «Kroz Indiju i Nepal». Nije se zaboravilo i na najmlađe koji su radili ilustracije o temi «Moja najdraža knjiga», a o istome je provedena i anketa među čitačima pučkoškolcima koji su za naj knjigu odabrali «Vlak u snijegu».

I slijedi završnica - susret s inženjerom elektrotehnike, profesorom elektrotehničkih predmeta u srednjim školama Konjščina i Zlatar, Milanom Havoićem iz Belca. Ni manje, ni više, on je pisao «pisma Matošu iz domovine». Objavio je dvanaest pjesama, a o njegovu vrijednome uratku nadahnuto je govorila njegova kolegica iz Srednje škole Zlatar, profesorica Ivančica Tomorad.

Sam u dubini vremena

Tražila je poveznicu između Matoša pjesnika i čovjeka i svojega kolege koji je krenuo njegovim tragom, a pri tom su neminovne riječi domovina, Bog, priroda i sposobnost opažanja njezine ljepote, zavičajna planina Ivančica, Europa između osjećaja maćehe i majke, uz konstataciju kako je «čovjek sam u dubini vremena».

Havoić je refleksivni pjesnik, matoševski nacionalist najplemenitijem smislu te riječi, po kulturi europski humanist koji sretno spaja tradicionalne vrijednosti i moderni izraz. Već ta kritička opažanja bila su dovoljna za uspjeh susreta s pjesnikom u prostoru ustanove koja je javnosti širega zlatarskoga kraja već nametnula određene kulturne potrebe i standarde.

Zahvalnost dragom Gustlu

U Havoićevoj zbirci, nakon «Pisma Matošu iz domovine», slijede uvjetno rečeno ciklusi «O prirodi svjetlosti», «Botanika», «Zimske razglednice» te još nekoliko pjesama. Odakle nadahnuće Matošem, pitamo sina i unuka belečkih kovača, koji se nakon završene srednje elektrotehničke škole promišljao između studija na Filozofskom i Elektrotehničkom fakultetu, u što se njegov otac nije htio uplitati kazavši sinu: «Tvoje je da studiraš, a moje da plaćam».

Možda su njegovi stihovi zahvalnost Matošu, dragom Gustlu, koji se 1905. vlakom dovezao do Zlatar Bistrice, a potom je zaprežnim kolima stigao do Zlatara, odakle se pješice uputio prema Belcu tamošnjem župniku Cesarcu u pohode. Kad je već bio izvan Zlatara vidio je u potoku dvije cure kako se kupaju, a one, ugledavši ga i ne znajući, dakako, kako to prašnjavom cestom korača bard hrvatske književnosti – pobjegle.

Kad je sa svećenikom, svojim domaćinom, išao od sv. Jurja prema Majci Božjoj Snježnoj rekao je: «Gdje je Hrvatska najbjednija, tu je najhrvatskija». Zavrijedio je Gustl spomen u stihovima belečkoga poete, kojemu nije stran ni – nogomet.

No, otkako je prestao trenirati najmlađe, valjda će se «tehnički lirik» više vratiti pjesničkim muzama, pa do iduće zbirke neće proteći 11 godina, kao do objave «Pisma Matošu iz domovine».

Još članaka iz "Zlatar"

Facebook