Prethodni članak
Sljedeći članak

Održana promocija knjige o Anki Horvat

Rijetki su Zlatarščani koji znaju tko je Anka Horvat


Rijetki su Zlatarščani koji znaju tko je Anka Horvat, čije ime nosi ulica što vodi prema Domu zdravlja. Premda je njezino ime ušlo u povijest hrvatske glazbe, jer bila je i prva hrvatska Tosca 1911. godine, prerano je na Anku pala sjena zaborava.

Zahvaljujući umirovljenoj zagrebačkoj profesorici književnosti Željki Potočki, rođenoj Zlatarščanki djevojačkoga prezimena Valenčak, Anka je dobila trajni spomen u obliku monografske knjige jednostavno nazvane „Anka Horvat“. Predstavljena je u petak, u zlatarskoj Gradskoj knjižnici, u organizaciji Udruge „Miljenko Mlakar“. Na knjizi je prof. Potočki radila nekoliko godina, skupljajući po kazališnim i drugim arhivima materijale o mezzosopranistici iz zlatarske plemenitaške obitelji Pisačić. Po Ankinome ocu Franji jedna zlatarska ulica također nosi ime, ona što vodi pokraj kuće pl. Rauera, koja se nedavno, pod teretom godina, urušila. O povijesnom okviru u kojem je stvarala Anka Horvat, koja je u današnjem zagrebačkom HNK debitirala 1909. godine ulogom Bizetove Carmem, govorila je urednica Davorka Foretić. Anka je bila i primadona Dvorske opere u Dresdenu.

Gostovala je i u drugim uglednim europskim opernim kućama. Publiku je s njezinim glazbenim postignućima upoznala operna umjetnica Kristina Beck – Kukavčić, a ulomke iz knjige čitala je Renata Minđak. Autorica Željka Potočki prisjetila se ideje o pisanju knjige i puta do njezina tiskanja. U glazbenom dodatku pijanistica Eva Kirchmayer - Bilić pratila je na glasoviru mladu mezzosopranisticu Josipu Fajdetić. Pozornost publike privukao je i izloženi lik Carmen, što ga je Božena Slunjski napravila od osam kilograma paljenje žice i darovala Željki Potočki koja je svojom knjigom otela zaboravu vrijedno ime hrvatske glazbene kulture.

Još članaka iz "Zlatar"

Facebook