Prethodni članak
Sljedeći članak

Provjerili smo kakva je hrana u zagorskim školskim kuhinjama i vole li je djeca

Svi školarci hvalili su svoje tete kuharice i kuhare


Kruh i pašteta, kruh i hrenovka, kruh s pekmezom, eurokrem, gris, šalica čaja... otprilike tako je izgledala prehrana u školskih kuhinjama, koje se sjećaju one nešto starije gerenacije. Ne previše raznolika, mnogima baš niti pretjerano fina. No u današnje vrijeme puno se polaže na raznovrsnu i što zdraviju prehranu školaraca, kako bi nutritivno bila dostatna za dovoljno energije učenicima, a s druge strane kako se ne bi radilo o 'brzoj' hrani s obzirom na sve veći broj pretile djece. Pokušali smo saznati kakvi su jelovnici u našim školama te jesu li učenici zadovoljni prehranom u školi, a za primjer smo posjetili škole u Zlataru, Bedekovčini i Gornjoj Stubici.

OŠ Ante Kovačića Zlatar

Veliki postotak učenika u OŠ Ante Kovačića hrani se u školskoj kuhinji, njih 315, odnosno čak 91 posto. Kako saznajemo od ravnatelja škole Marijana Posarića, cijena kuhinje je 5 kuna po danu, a plaća se mjesečno. - Za otprilike 14 posto naših učenika školska se kuhinja financira kroz projekt Zalogajček, čiji je nositelj Krapinsko – zagorska županija, a novac dolazi iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije. Budžet namijenjen školskoj kuhinji iznosi otprilike 28 000 kuna mjesečno – navodi ravnatelj. Jelovnik je vrlo raznovrstan i sadrži uglavnom kuhanu hranu. Izmjenjuje se kroz pet tjedana, odnosno svakog je tjedna drugi meni kroz dane u tjednu.

Učenicima se nude četiri vrste mesa (svinjetina, junetina, piletina, puretina) plus riba. Uz to dolaze razne vrste salata i voće. Učenici nižih razreda dobivaju, uz redoviti obrok, jedanput tjedno i šalicu mlijeka. - Riječ je o kvalitetnoj, količinski i nutritivno dostatnoj prehrani učenika s optimalnom količinom kalorija koja omogućuje nesmetano obavljanje školskih aktivnosti. Jelovnik sastavlja povjerenstvo u sastavu učiteljica biologije, školska kuharica, računovođa i ravnatelj škole. Proteklih se godina mijenjao jer smo kao škola uključeni u projekt "Živjeti zdravo" koji provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo te smo to bili dužni učiniti prema njihovim naputcima. Nažalost, namirnice (osim krumpira) ne nabavljamo od domaćih OPG-ova. Naročito me žalosti činjenica da voće koje dobivamo, dolazi iz Italije, Španjolske ili Poljske, a ne od domaćih proizvođača, kao što je najavljivano kad smo ulazili u projekt Školska shema.

Kuharica Brankica Mrkoci

Mi kao škola moramo odabrati registriranog dobavljača, no ne možemo utjecati na to od koga će taj dobavljač kupiti neko voće – pojašnjava ravnatelj. Djeca najviše vole jesti tjesteninu i saft. Jako vole i medaljone, rižu. Mijenjamo jelovnik, prilagođavamo ga onomu što učenici vole jesti. Osmaši nam znaju ići po repete, što nam je drago - kaže kuharica Brankica Mrkoci te dodaje kako se voće servira dva puta tjedno. Kako je puno djece, čim dođe nam posao u 6 h, odmah kreću pripreme.

OŠ Matije Gupca Gornja Stubica

Kuharica Ljerka Šešerko u OŠ Matije Gupca kuha već 36 godina, pa je jako dobro upoznala i dječje preferencije. Priprema pečenu piletinu s mlincima, safte s njokima ili tjesteninom, rižoto s piletinom, juhe, a petkom je na meniju riba ili gris. Od napitaka pripremi čaj ili bijelu kavu, a nezaobilazne su i salate s radičem, mrkvom i ciklom. – Ima izbirljivih, ali i onih koji se vraćaju čak 5 puta repete. Veliki jedu dobro, oni su već navikli, a trudim se tako složiti jelovnik, da i oni manji barem nešto pojedu. Mnogi uzmu najprije kolač, a onda se vrate po juhu – sa smiješkom nam je ispričala Ljerka, dodavši kako su u današnjem načinu kuhanja velike promjene naspram kad je tek počela raditi.

– Nekada smo pekli i krafne, kuhala se ''ajmpren'' juha i više graha, a sad ga kuhamo jednom mjesečno. Paštete više nema, ni drugih namaza. Jelovnik je prilagođen tako da ima više zdrave hrane, ne masno, s manje soli i više voća i povrća – ispričala je. Svaki tjedan obavezno je voće i mliječno, a dobe i kroasan ili kolač. Od 313 učenika u matičnoj školi, 282 ih se hrani, a osim za njih, kuha se i za učenike PŠ Sveti Matej koji su privremeno na nastavi u matičnoj školi te za predškolu, učitelje i djelatnike, i to barem tri puta tjedno, pa je sad i više posla nego prije kada su se češće davali gotovi obroci na kruhu. Djeca su zadovoljna, kaže teta kuharica, a onda je zadovoljna i ona. Iako je na dan našeg posjeta na meniju bio gulaš, učenici su nam ipak priznali kako najradije jedu špagete bolonjez. Ravnateljica Sanja Knezić kaže kako se jelovnik prilagodi sezonski, a škola ima svoj voćnjak i vrt. Osim svježih jabuka ujesen, učenici rade i čips od jabuka, a sadili su i buče.

Kuharica Ljerka Šešerko

– Nekada se tu i zelje kiselilo.Isto tako, prije su roditelji znali sami donijeti neke namirnice, poput graha, krumpira i drugog povrća, na taj je način funkcionirala kuhinja, a danas toga više nema – ispričala je ravnateljica. Jedan obrok košta 6 kuna, a škola je uključena i u županijski projekt Zalogajček, dok u sufinanciranju obroka pomažu i Općina Gornja Stubica te Centar za socijalnu skrb Donja Stubica.

OŠ Bedekovčina

Gulaš od svinjetine, riblji štapići, mljeveno meso od junetine s tjesteninom, dinstano zelje s pire krumpirom, dio je jelovnika školske kuhinje OŠ Bedekovčina. Od 388 učenika matične i područne škole hrani se 365 učenika. - Sva prehrana djece ne počinje s upisom u školu, već je to dio odgoja koji mora ići od kuće. OŠ Bedekovčina prije pet godina formirala je povjerenstvo za školsku kuhinju, na čijem je čelu profesor kemije odnosno biologije, tajnik škole i računovodstvo i kuhari čija se riječ također sluša. Napravljene su ankete među učenicima i među roditeljima o prehrambenim navikama, afinitetima s osvrtom na postojeći jelovnik. Nakon analize, s objektivnim mogućnostima odnosno koliko bi maksimalno moga koštati roditelje, kadrovske i materijalne mogućnosti priprave, organizaciju nastave napravljen je jelovnik koji se koristi u kuhinji – ispričao nam je ravnatelj Ivan Paradi.

Ravnatelj Paradi objasnio nam je da se pazi na kvalitetu namirnica, na smjernice zdrave prehrane, da obrok bude ekonomičan, ali ne na uštrb kvalitete ili količine obroka. - Vrlo je malo gotovih jela. U deset radnih dana, sedam je kuhanih i tri tzv. gotova jela – ispričao nam je Paradi. Kuhari paze na kvalitetu jela, a to nam je potvrdio i kuhar Juraj Stanić, a na dan kad smo posjetili školu na meniju je bilo prisiljeno zelje. – Obrok u devet sati ujutro mora biti gotov, a ako se taj dan radi veća priprema, onda se i ranije dođe pripremati – objasnio je Stanić koji primjećuje da najbolje prolazi pire krumpir, riblji štapići, dinosauri, piletina i mlinci itd.

Kuhar Juraj Stanić

Cijena kuhinje je prihvatljiva. Roditelj po učeniku ne plaća bez obzira na radni dan u mjesecu više od 90 kuna, odnosno 4,50 lipa po danu. Različiti su dobavljači. Meso se uzima od Mesnica Presečki, piletina od Vindije Varaždin, tjestenina, riže, začini, voće i povrće od Trgocentara, mlijeko također Vindija Varaždin… Škola je u i Shemi mlijeka i školskog voća te u projektu 'Zalogajček 2' kojeg koristi 45 učenika.

ANKETA: Pitali smo učenike jedu li u školskoj kuhinji i koje jelo im je najomiljenije

Kristijan Šimunić, 5. r, OŠ A. Kovačića Zlatar


Kuharica dobro kuha. Sve volim jesti, ali najviše pizzu i hot dog. To mi je ipak najfinije. Ali jedem svu hranu koju skuhaju

Karla Posarić,8. r. OŠ A. Kovačića Zlatar


Super je hrana, najviše volim tjesteninu i saft. Redovito se hranim u školskoj kuhinji. Zdravo je. Ali ponekad pojedem i pecivo koje, nemremo stalno ni saft ili čušpajz.

Tea Kramarić, 7. r., OŠ A. Kovačića Zlatar


Ne hranim se u školskoj kuhinji, jer ne volim i ne mogu jesti tako rano ujutro, oko pola deset. Kupim si pecivo, a ručam kad dojdem doma.

Luka Miković, 7. r., OŠ A. Kovačića Zlatar

Jedem u školskoj kuhinji, ali bi trebalo uvesti malo brze hrane, recimo pomfrit. Jest da je ova zdravija, ali je ova druga bolja.

Nika Čehulić, 8. r., OŠ Bedekovčina


Hranim se u školskoj kuhinji i najviše volim jesti dinosaure, varivo. Jelovnik mi se jako sviđa, ali izbacila bih možda hrenovke.

Karlo Skozrit, 8. r., OŠ Bedekovčina


Hranim se u kuhinji i volim jesti sva jela. Volim jelovnik kakav je i ne bih ga mijenjao.

Ivan Skuliber, 6. r., OŠ Bedekovčina


Hranim se u kuhinji i volim jesti varivo, gulaš, peciva, dinosaure. Sviđa mi se jelovnik kuhinje.

Patrik Jurić, 6. r., OŠ Bedekovčina


Hranim se u kuhinji i volim sve jesti. Najomiljeniji su mi dinosauri. Volim i piletinu i mlince te mljeveno meso.

Gabrijel Benko, 5. r., OŠ Matije Gupca Gornja Stubica


– Najradije jedem špagete, jako su fini. Nemam neke posebne želje kaj bi volio da bude na jelovniku, ima svega tak da volim sve jesti i svaki dan mi je fino, danas je gulaš bil fini.

Jurica Benko, 5. r., OŠ Matije Gupca Gornja Stubica


– Super skuha teta kuharica, sve mi je fino, a najbolji su špageti. A i sve drugo volim jesti, i doma takvu hranu jedem, jer se slično i doma kuha, pa mi je sve fino.

Lea Podvorec, 5. r., OŠ Matije Gupca Gornja Stubica


– Juhu i kolač najradije jedem. Nekad je muffin, nekad kroasan. Sve mi je fino, nemam ništa posebno za dodati na jelovnik, teta kuharica jako dobro kuha.

Sara Pavelić, 5. r., OŠ Matije Gupca Gornja Stubica


– Najviše volim jesti pizzu, jako je fina, šunka – sir. Sve je jako dobro, mama isto takve stvari kuha ko i teta kuharica, pa sve volim.

Još članaka iz "Zlatar"

Facebook