U Zlataru po 36. put zazvonio kaj
Tekst i fotografije: Krešimir Varga
Jesenska manifestacija "Dani kajkavske riječi" ove godine organizira se po 36. put.
Tekst i fotografije: Krešimir Varga
Jesenska manifestacija "Dani kajkavske riječi" ove godine organizira se po 36. put., a započela je 23. rujna u petak i trajala je do 25. rujna u nedjelju.
Organizatori ovogodišnjih "Dana kajkavske riječi" su Grad Zlatar, Pučko otvoreno učilište dr. Jurja Žerjavića i Radio Zlatar. U bogatstvu programa ovogodišnjih "Dana kajkavske riječi" svatko se je mogao sjetiti "kak je bilo negda, kak je denes" i razmisliti o tome "kak bu zutra".
Kako je sve počelo?
Sve je počelo u petak 23. rujna nastupom Gradskog puhačkog orkestra, dok se daljnji glazbeno-scenski program svečanog otvorenja nastavio u Sokolani. Na otvorenju nastupile su Zlatarske mažoretkinje kojima je to bio prvi javni nastup, a uvježbala ih je Tatjana Balaško. Nakon njih nastupio je pjevački zbor starijeg uzrasta zlatarske osnovne i srednje škola pod vodstvom prof. Josipe Hopek, a nastupile su i učenice Srednje škole Zlatar Romana Sedak i Valentina Hudić izvevši nekoliko recitacija. Posebne gošće ovogodišnjeg otvorenja "Dana kajkavske riječi" bile su poznate glazbene umjetnice Tatjana Vukelić na harfi i sopranistica Barbara Othman koje su na "Kajkavskim riječima" nastupile još kao djevojčice. U posebnom djelu programa otvorenja nazvan "Dječji kaj u pjesmi" nastupili su učenici osnovnih škola iz Zaboka, Zlatar Bistrice, Lobora, Krapine, Brestovca Orehovičkog, i Zlatara uz pratnju dječjeg zbora Osnovne glazbene škole Krapina, orkestra krapinskog KUD-a “Ilirci” i KUD-a “Kaj” Zlatar Bistrica, pod dirigentskim vodstvom Viktora Crneka. Voditelji glazbeno-scenskog program povodom otvorenja "Dana kajkavske riječi" bili su Mateja Šarkanj i Željko Slunjski. Ovogodišnje "Dane kajkavske riječi" otvorio je zlatarski gradonačelnik Marijan Đurek.
Nakon otvorenja, u Galeriji izvorne umjetnosti održana je likovna izložba pod nazivom "Dijalog", a organizirali su je članovi likovne udruge "Zlatarske palete“. U mnoštvu likovnih radova, kao što je rekla likovna kritičarka Višnja Slavica Gabout, željelo se prikazati dijalog koji je u današnje vrijeme jako potreban i neophodan, na samo kao ljudska komunikacija, nego kao i likovna, jer dijalog uspostavlja veze, premošćuje praznine i bezdane, gradi mostove i zbližava, ne samo profesionalno, nego i prijateljski. Umjetnički savjet galerije bili su Krešimir Rod, Zvjezdana Jembrih, Vlasta Futivić, Ivan Sokolić i Darko Varga.
Na otvorenoj bini na Trgu slobode, nakon izložbe, nastupila je plesna skupina Kulturno-prosvjetnog društva Zlatarjeve pod vođenjem Đurđice Štahan, a za dobro raspoloženje, do kasno u noć, brinuo se glazbeni sastav "Huncuti".
Kaj u riječi, pjesmi i slici
Subota, 24. rujan, obilježen je kao dan riječi, pjesama i slici, a taj dan započeo je "Zborom malih pjesnika" u Sokolani. Za ovogodišnji "Zbor malih pjesnika" pristiglo je 378 literarnih radova, od kojih je stručni ocjenjivači sud, u kojem su bili prof. Željka Horvat - Vukelja, dr. Stjepko Težak i dr. Joža Skok, odabrao 44 radova za izvođenje na "Zboru malih pjesnika", a literarni radovi objavljeni su i u Zborniku malih pjesnika. Na priredbi su, osim učenika iz obližnjih škola, nastupili i učenici - čakavci iz Žminja i štokavci iz Cernika, te zbor osnovne škole pod vodstvom prof. Jospie Hopek. Konferansu su vodili Danijela Čiček Haban, te Valentina Hudić i Dejan Hitrec, učenici Srednje škole Zlatar. Pokrovitelj "Zbora malih pjesnika" bila je Školska knjiga, tj. uredništvo Modre laste. Nakon "Zbor malih pjesnika" urednica Modre laste Željka Horvat - Vukelja podijelila je učenicima, koji su sudjelovali na priredbi, priznanja i promidžbeni materijal Školske knjige.
"Zbor malih pjesnika" u OŠ Ante Kovačića - Zlatar
Nakon "Zbora malih pjesnika" u OŠ Ante Kovačića - Zlatar održana je dječja likovna izložba "Čovjek čovjeku" a održava se već 38. godina. Nešto mlađi je "Zbor malih pjesnika", koji također spada u skupinu jednih od najstarijih manifestacija "Dana kajkavske riječi". Za likovnu izložbu "Čovjek čovjeku" od 625 pristiglih radova iz 30 osnovnih škola, ove je godine stručno povjerenstvo, kojem predsjeda prof. Zvonko Šarčević, odabralo 135 radova iz 28 škola. Likovnu izložbu otvorio je ravnatelj OŠ Ante Kovačića - Zlatar Emil Šredl, a zlatarski umjetnik Zvonko Šarčević, profesor likovne kulture u zlatarskoj osnovnoj školi, rekao je da je ove godine na natječaj pristiglo više radova nego ikada i da su zastupljeni učenici velikog broja osnovnih škola i svih razreda. Na toj izložbi izvedena je i jedna pjesma u čast pokojnog Miljenka Mlakara koji je bio značajan zlatarski likovni umjetnik, a radio je i u zlatarskoj osnovnoj školi kao profesor likovne kulture. Pjesmu je izvela prof. Josipa Hopek uz klavirsku pratnju Karla Hubaka, učenika SŠ Zlatar. Priznanja i nagrade podijelila je prof. Željka Horvat - Vukelja pohvalivši odličan izbor učeničkih radova, a osim toga posebno je nagrađeno i nekoliko učenika koji su se istaknuli svojim likovnim radovima. Neki literarni radovi s "Zbora malih pjesnika" i izložbe biti će, tokom ove šk. god., objavljeni u Modroj lasti ili Smibu.
U predvečerje održano je tradicionalno "Pajdaško sprehajanje". Na ovogodišnjim spelancijama bilo je deset kola, a prvu nagradu i zlatni lampaš je odnijela je pajdašija "Zagorski cug". Drugu nagradu su osvojila pajdaška kola pod nazivom "Zagorsko dvorišće", a treću nagradu je osvojila pajdašija pod nazivom "Mlatitva". Program "Sprehajanja" vodio je Željko Slunjski, a nastupili su i Ivica Pepelko, Ivan Benc, X-Large, Potepuhi, Gombeki, Andrija Kos i Duša band, te Rajko Suhodolčan. A osim njih nastupile su i Zlatarske mažoretkinje, Belečke mažoretkinje i kuburaško društvo "Ban Josip Jelačić" Zaprešić.
Kako je sve završilo?
U nedjelju, 25. rujna, program "Dana kajkavske riječi" počeo se privoditi kraju. Nakon svete mise, u zlatarskoj župnoj crkvi Uznesenja BDM, održan je koncert zbora župe Sv. Martina iz Dugoga Sela. Crkveni zbor iz Dugoga Sela, osim održanog koncerta, pjevao je i pod misom. Voditeljica zbora je Zlatica Šajković, koja je ujedno i svirala. A uz mnoštvo pjesama koje je zbor otpjevao nastupili su tenor Mario Bokun i sopranistica Slavica Novački, a izveli su pjesmu "Samo malo sunca". Osim njih nastupila je i mala djevojčica Kristina Hrabar otpjevavši pjesmu "Krist jednom stade na žalu" što su slušatelji popratili gromoglasnim pljeskom.
Prije završne priredbe "Dana kajkavske riječi" u Galeriji izvorne umjetnosti održano je predstavljanje spomen - knjige "Cvetnjaček pred hižom" zlatarskog pjesnika Stanka Dominića povodom 25. obljetnice njegove smrti. U zbirci pjesama objavljeno je sto njegovih pjesama, a od toga je pedeset neobjavljenih.
"Dani kajkavske riječi" završili su "Festivalom dječje kajkavske popevke". Izvedeno je četrnaest popevki, čije su stihove uglazbili sami učenici pod mentorstvom svojih učitelja glazbene kulture iz 12 osnovnih škola. Mladi pjevači otpjevali su skladbe nastale prema tekstovima pjesama s prošlogodišnjeg "Zbora malih pjesnika", a instrumentalna pratnja mladim pjevačima bio je Tamburaški orkestar HRT, pod ravnanjem maestra Siniše Leopolda, prof. Tamburaški orkestar osim što je instrumentalno popratio mlade pjevače, izveo je i "Zagorski drmež" i "Vrtuljak". Gošća ovogodišnjeg "Festivala" bila je Josipa Lonačar, a nastupio je i zbor Osnovne škole Ante Kovačića – Zlatar pod vodstvom prof. Josipe Hopek koji je otpjevao pjesmu "Zlatarski kraj", a njima su se priključili i svi izvođači s "Festivala". Izvedeno je i nekoliko recitacija, a izveli su ih učenici osnovnih škola iz Budinščine, Bedekovčine, Zlatara i Belca i učenici Srednje škole Zlatar. Cilj ove priredbe, kao i "Zbora malih pjesnika" i dječje likovne izložbe "Čovjek čovjeku" zaokupljanje je djece kulturnim vrednotama i stvaralaštvom na materinjem jeziku, no i poticaj da djeca u sebi pronađu ili tek otkriju glazbeni, pjesnički ili likovni talent. "36. Dane kajkavske riječi" zatvorio je Marijan Đurek, gradonačelnik grada Zlatara, te je proglasio otvorenima natječaje za "37. Dane kajkavske riječi" koje će biti dogodine.
"Kaj v srcu, kaj v duši"
Program ovogodišnjih "Dana kajkavske riječi" bio je vrlo bogat. Bogatstvo zlatarske berbe stihova dokazuje i velika posječenost svih priredaba "Dana kajkavske riječi", a svi koji su prisustvovali ili sami sudjelovali u programu manifestacije "Dana kajkavske riječi" shvatili su što to znači "kaj v srcu, kaj v duši".