Prethodni članak
Sljedeći članak

[FOTO] Konjske zaprege i jahači krenuli na 19. vozočašće u marijabistričko Svetište

Za svaki posao, a osobito za poljoprivredu koja je jedna od najtežih, ali i naplemenitijih djelatnosti, potrebna ljubav. Međutim, potrebna je i financijska podrška, rekla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković


Već tradicionalno, 19. godinu zaredom, Županijska udruga uzgajivača konja Krapina organizira vozočašće u Mariju Bistricu, a krenulo je, kao i svake godine, iz Zlatar Bistrice.

Brojni su građani došli danas ujutro na prostor željezničke stanice u Zlatar Bistrici pogledati i ispratiti prema Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke jahače i konjske zaprege, pristigle iz cijele Hrvatske i nekoliko iz Slovenije, koji su se okupili na 19. vozočašću.

Sudionike su u Zlatar Bistrici dočekali domaćini, predsjednik Županijske udruge uzgajivača konja Krapina Mirko Majsec i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar.

Predsjednik Županijske udruge uzgajivača konja Krapina Mirko Majsec je zadovoljan odazivom jahača i zaprega. - Bit će možda rekordan broj zaprega i jahača, više od 120 zaprega i jahača da ih se ne može ni pobrojati. 19 godina bez prekida održavamo ovu manifestaciju, počeli smo nastavili tradiciju da obilježemo kada je prvi vlak došao 1911. na stanicu u Zlatar Bistrici, od tada su se romari vozili s kočijama na Mariju Bistricu. Počeli smo s 10 zaprega, a sada je ovo međunarodno europsko najveće vozočašće u ovom dijelu Europe. Ponosan sam što ljudi za to žive i pokažu najljepše konje na Mariji Bistrici – rekao je Majsec.

Mnifestaciju je pohvalio i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar. – Iz Austrije i Mađarske ove godine ipak ne dolaze uzgajivači zbog uvjeta vezanih na koronu. S obzirom na epidemiološku situaciju, više ih se okupilo d onoga što se očekivalo. Velika je tradicija dolaska romara na vozočašće iz Zlatar Bistrice do Marije Bistrice, najvećeg marijanskog svetišta. Entuzijazam, veliko volonterstvo i ljubav prema konjima gospodina Majseca i udruge te odlična organizacija tri su stvari presudne za ovako veliki odaziv i interes. Uzgajivači konja to ne rade iz profita nego iz ljubavi – rekao je župan. Dodao je da je značaj manifestacije velik, ponajviše zbog promocije za uzgoj konja i nastavak održavanja uzgoja te da se skrene pozornost da Ministarstvo poljoprivrede odobri neke dugogodišnje zahtjeve uzgajivača.

A na vozočašće je stigla i ministrica poljoprivrede Marija Vučković, koja je zadovoljna što raste broj kopitara u Hrvatskoj već niz godina, prosječno godišnje između 1,5 posto i 5 posto. - Za to su najzaslužniji konjogojci i njihova udruženja. Ministarstvo poljoprivrede i Vlada s određenim promjenama u sustavu potpora podupire rad na dobar način, a pokušat ćemo i više. Podupiremo uzgojna udruženja, pa smo tako u protekloj godini financijski poduprli 6 uzgojnih udruženja u konjogojstvu. Povećali smo jedinične potpore za izvorne hrvatske pasmine. Kada govorimo o kopitarima, njih je 7 i one se doista po grlu kreću u visokim iznosima, između 230 eura što najniža za primorsko – dinarskog magarca pa 500 eura po grlu za međimurskog posavca. U prošloj godini putem ove mjere isplatili smo više od 33 milijuna kuna iz Programa ruralnog razvoja. Također, nedavno smo povećali iznos potpora za uzgoj hrvatskih toplokrvnih potpora s 1 milijuna na 1,2 milijuna – rekla je ministrica.

Dodala je da joj je jako drago biti danas na vozočašću. - Želim prenijeti poruku cijele Vlade i predsjednika Vlade da je ovaj događaj iznimno značajan i da ćemo ga uvijek i putem aktivnog sudjelovanja podržavati i nastaviti snažiti njegovu prepoznatljivost u Hrvatskoj i izvan nje – dodala je, istaknuvši da je za svaki posao, a osobito za poljoprivredu koja je jedna od najtežih, ali i naplemenitijih djelatnosti, potrebna ljubav. - Međutim, potrebna je i financijska podrška i unatoč velikom značaju tradicije i kulture u poljoprivredi, poljoprivredu su nosile uvijek investicije, preuzimanje novih tehnologija i u tom smijeru idu sve naše promjene Programa ruralnog razvoja – istaknula je Vučković.

Miško Šklempe, predsjednik Središnjeg saveza uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka istaknuo je da su hladnokrvnjaci izvorna i zaštićena pasimina konja, koja ima budućnost i tržište te trend povećanja broja grla u Hrvatskoj. - Taj je konj ekonomski isplativ. Trenutno je u Hrvatskoj 8000 hladnokrvnih konja, ali izvornih zaštićenih pasmina oko 21000. Ove godine imamo povećanje od 30 posto i uzgajivača i konja – napomenuo je.

Još članaka iz "Županija"

Facebook