Prethodni članak
Sljedeći članak

'Godišnje proizvodimo 400 tona mlinaca, a za europsko tržište potrebe će biti daleko veće'


Zagorski mlinci dobili su europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla te tako postali 23. proizvod zaštićen od strane Europske unije. Europska komisija tu je vijest objavila jučer, a danas je u prostorijama Županije održana konferencija za novinare na tu temu. Predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki zahvalila je udruzi Tradicija Zagorja koja je pokrenula sam proces te ga privela kraju. - O zagorskim mlincima ne treba pričati puno, kao ni o purici, ali treba pričati kako to dvoje čim više plasirati na europske stolove. Mi smo spremni pokrenuti tu priču i poslati je van – istaknula je Hubicki.

Matija Gulija, predsjednik udruge Tradicija Zagorja istaknuo je kako su ovaj dan čekali više od šest godina. Kaže, 2012. godine osnovali su udrugu kojoj je cilj da štiti i promovira zagorske proizvode. -Ta oznaka koju su mlinci dobili garantira kupcu da su proizvedeni na određenom zemljopisnom području, točno na određen način, po određenoj recepturi te da je proizvod tradicijski. Imamo četiri certificirana proizvođača trenutno, a to su Kogutex, Mlin Jertovec, Centar Škudar i Zebrano koji smiju koristiti oznaku zemljopisnog podrijetla – rekao je Gulija te zahvalio na pomoći i potpori Krapinsko – zagorskoj županiji, Gospodarskoj komori, Obrtničkoj komori, ZARA – i te Poduzetničkom centru. Naglasio je kako dobivanje markice zaštićenog proizvoda neće povećati cijenu mlinaca već da pritisak na cijenu čine konstantan rast cijena sirovine i energenata, ali i povećanje plaća radne snage.

Trenutno se, prema Gulijinim riječima, proizvodi 400 tona mlinaca, no potrebe su mnogo veće. Župan Željko Kolar nadovezao se na te riječi objašnjavajući kako će Županija u idućem proračunu osigurati pola milijuna kuna bespovratnih sredstava za proširenje proizvodnje. - Rijetko tko ima ovako zaokruženu priču – purica i mlinci, a oboje zaštićeno. Očekujemo da će izbirljivo europsko tržište prepoznati naše proizvode, ali i da će proizvođači moći formirati adekvatnu cijenu za to tržište – naglasio je Kolar uz riječi kako će Županija financijski pratiti certificirane proizvođače kroz tri godine.
-Preko Poduzetničkog centra napravit ćemo prijedlog prema ministarstvu poljoprivrede da i oni subvencioniraju povećanje proizvodnje – zaključio je Željko Kolar.

Još članaka iz "Županija"

Facebook