Prethodni članak
Sljedeći članak

[JEDINA VELEMAJSTORICA U HRVATSKOJ] Krapinčanka Mirjana Medić kraljica je šaha

U povijesti hrvatskog šaha, 55 – godišnja Mirjana Medić i dalje je jedina velemajstorica


Mirjana Medić iz Krapine još je 1998. godine ušla u povijest hrvatskoga šaha kao prva i jedina ženska velemajstorica. Za taj je uspjeh odlikovana Redom Danice Hrvatske s likom Franje Bučara, odlukom tadašnjem predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana. Uz titulu velemajstrora, 55 – godišnja Mirjana je i FIDE-trener i međunarodna sutkinja te sedmerostruka prvakinja Hrvatske, koja za hrvatsku žensku šahovsku reprezentaciju nastupa od 1994. godine na Olimpijadama i Europskim prvenstvima.

Prvi rezultati

Tako je na Olimpijadi u Dresdenu prije 11 godina bila najbolja hrvatska predstavnica s 8,5 bodova iz 11 partija na 2. ploči, a na 40. šahovskoj olimpijadi u Istanbulu 2012. godine na trećoj je ploči za hrvatsku reprezentaciju ostvarila najbolji rezultat u ženskoj reprezentaciji – 6,5 bodova iz 9 partija. Dvaput je pobijedila na Međunarodnom velemajstorskom turniru „Cvijet Mediterana“ u Rijeci (2009. i 2012. godine) i tako postala prva hrvatska pobjednica u povijesti ženskih međunarodnih velemajstorskih turnira u Hrvatskoj. O ovim smo uspjesima porazgovarali s Mirjanom, koja nam je otkrila kako je prvo prvenstvo Hrvatske igrala s 12 godina i pobijedila, dok je u finalnom natjecanju na prvenstvu bivše države postala kadetska prvakinja.

- Taj rezultat pokrenuo je moje zanimanje za proučavanjem šaha. Malo je žena tada bilo u šahu, a samim time i jako malo ženskih turnira. Ženama je bilo teško igrati šah. No, s vremenom se ženski šah razvio i danas žene imaju gotovo jednake uvjete za bavljenje šahom kao i muški šahisti. Sva državna, europska i svjetska natjecanja igraju se u obje konkurencije, a šahistima je uvelike pomogao i razvoj interneta, tako da danas „online“ imamo mogućnost igrati turnire s igračima iz cijelog svijeta – ispričala je Mirjana, otkrivši nam kako joj je uzor bio Robert Fischer, čije je partije rado proučavala.

Najviša šahovska titula

Velemajstor je najviša šahovska titula, koju nije lako dosegnuti, potrebno je osvojiti tri „norme“ – ostvariti rezultat na razini velemajstora i imati minimalan međunarodni rejting od 2300 bodova. - Prvi rezultat ostvarila sam na Šahovskoj olimpijadi u Moskvi, drugi na međunarodnom otvorenom turniru „Open Pula“ i treći na Međunarodnom berger turniru u Samoboru – kaže Mirjana, koja je još uvijek jedina hrvatska velemajstorica.

- Poseban je to doživljaj predstavljati svoju zemlju i uvijek želite postići uspjeh. Nastupila sam na 11 šahovskih olimpijada i odigrala 130 partija, najviše od svih ostalih reprezentativki, a igrala sam i na Europskim ekipnim prvenstvima. Lijepo je uživo vidjeti najjače svjetske šahistice i igrati s njima. Stvaraju se prijateljstva, a k tome imamo i šahovsku stranicu Arena gdje velemajstori mogu igrati turnire u brzopoteznom, ubrzanom i standardnom šahu – rekla je Mirjana. U šahu je aktivna i danas, članica je Šahovskog kluba Polet, Buševec i Šahovskog kluba Krapina. Istaknula je i kako je Šahovski savez KZŽ među najaktivnijima u državi, s deset klubova članica i 156 registriranih igrača. Šah je, kaže, najbolja teretana za mozak, igra za sve generacije. - Ima puno mladih koji igraju šah, na državnim natjecanjima natječe ih se preko 300. Velika je zainteresiranost mladih za šah. No, kako je u svakom sportu tako je i u šahu za uspjeh potrebna velika disciplina i puno rada – zaključila je velemajstorica Mirjana, koja je trenutno je treća na hrvatskoj rejting-listi i odigra nekoliko turnira godišnje, a uskoro joj slijedi nastup na Mitropa kupu u Sloveniji krajem svibnja.

Još članaka iz "Županija"

Facebook