Prethodni članak
Sljedeći članak

Kljak o šteti u poljoprivredi: 'Zašto nije proglašena prirodna nepogoda?' Kolar: 'Šteta nije toliko velika'


Nakon Šimunića i Vincelja, za govornicu je, na Aktualnom satu 19. sjednice Županijske skupštine, stigao Davor Kljak iz redova Reformista. Zanimalo ga je zašto nije doneseno proglašenje o prirodnoj nepogodi na  štetu poljoprivrednika u 2024. godini. 

- Zbog suše i visokih temperatura u 7. i 8. mjesecu poljoprivrednici su zabilježili velike štete na svojim usjevima, naročito u voćarstvu, ratarstvu i vrtnim kulturama. U proljeće je bio mraz kod Pregrade i zapadnom dijelu KZŽ. U kolovozu je bila tuča u 4 do 5 općina i gradova, a u istočnom dijelu KZŽ nije bilo tuče, ali cijeli kolovoz nije bilo ni kiše i usjevi su podbacili. Kukuruz koji se sada bere bi trebao imati 20 redova te 50 i nešto zrna na jedan klip, a zabilježeno je da, gdje god je na sunčanoj strani njiva, a takvih je većina, ima 16 redova i oko 30 zrna. Ljudi su oštećeni i tek sada kada su počele berbe vidi se kolika je šteta. Kod voćki se događalo da se nisu razvile i poljoprivrednici su jako oštećeni - rekao je Kljak i dodao kako zna da bi jedinice lokalne samouprave trebale pokrenuti postupak u kontaktu sa Županijom.

- Nemam ovlasti proglašavati elementarnu nepogodu bez zahtjeva općina i gradova. Da bi načelnik općine mogao podnijeti meni zahtjev da proglasim elementarnu nepogodu, mora biti minimalno 20 posto štete od izvornih prihoda općine i grada. Obzirom da ja znam da su kolegice i kolege aktivirali svoje komisije za procjenu štete od elementarnih nepogoda, očigledno je, da su nakon obilaska terena zaključili da šteta nije toliko velika da bi se mogla proglasiti elementarna nepogoda. Prema tome, nije bilo mogućnosti da reagiramo na takav način – rekao je Kolar i dodao kako klimatske promjene nose neke nove izazove za one koji se bave poljoprivredom, ali to će se morati rješavati na globalnoj razini. 

- Imamo jedinstvenu europsku politiku, sve mjere ruralnog razvoja i koje provodi i donosi RH moraju biti usklađene s mjerama koje propisuje Europska komisija, a isto tako i KZŽ za svaku mjeru koju donosi mora imati suglasnost resornog ministarstva jer oni pregledavaju da li mi imamo mjere usklađene sa zajedničkom poljoprivrednom europskom politikom. Tu nije bilo prostora za nikakvu moju intervenciju, a tamo gdje smo zahtjeve dobili, tu smo elementarnu nepogodu proglasili. Imali smo Pregradu, Hum na Sutli i nadamo se samo da do kraja godine neće biti potrebe da ponovno proglašavamo elementarnu nepogodu jer smo imali i godina kada smo je u 25 općina i gradova proglasili, a u nekima i po dva puta po različitim osnovama – zaključio je Kolar. 

Još članaka iz "Županija"

Facebook