Prethodni članak

Krapinsko-zagorska županija nabavila dva humanoidna robota! Evo što sve mogu raditi


Krapinsko – zagorska županija krenula je s nabavom humanoidnih robota. I dok je jedan manji već stigao u Srednju školu Krapina, drugi, nešto sofisticiraniji, veći i potpuno autonoman stići će u Poduzetnički centar Krapinsko – zagorske županije u ožujku ove godine. Riječ je o humanoidnom robotu Maxine, proizvođača Mirax Robots, a kojeg je Županija nabavila putem javnog natječaja od tvrtke Grow d.o.o. za 34.470,00 eura bez PDV-a (trošak s PDV-om ukupno iznosi 43.087,50 eura).

Kako stoji na stranicama proizvođača, riječ je o humanoidnom robotu koji potpuno autonomno, bez upliva čovjeka, može obavljati sve uredske i administrativne poslove, educirati, davati informacije korisnicima i biti im vodič, što će upravo i raditi u županijskom Poduzetničkom centru, gdje će, između ostalog, biti i svojevrsni 'kućedomaćin' te dočekivati goste.

Manje bitno, ali također zanimljivo jest da ovaj humanoidni robot miče glavu u smjeru osobe s kojom komunicira, da ima pomične ruke te da može čak i natočiti piće gostu. Jednim punjenjem baterije može odraditi čitavi radni dan od 9 sati, a kad je baterija pri kraju, naravno, sam odlazi na punjenje.


Stvaranje bolje budućnosti


Govoreći o toj temi, direktorica Poduzetničkog centra, Helena Matuša, naglašava kako Krapinsko-zagorska županija kontinuirano potvrđuje svoju predanost inovacijama i digitalnom napretku. - Nabavom humanoidnih robota, koji će biti smješteni u Poduzetničkom centru i Srednjoj školi Krapina, naša regija ističe se kao primjer usmjeravanja tehnologije prema stvaranju bolje budućnosti. Cilj ove inicijative nije samo unaprijediti obrazovanje i poslovanje, već i osigurati da zajednica prihvati nove trendove koji donose brojne prednosti ljudima svih generacija. Razvoj novih tehnologija danas je nezaustavljiv, a njihov utjecaj na gospodarstvo, obrazovanje i svakodnevni život sve je izraženiji. Prema podacima Europske komisije, čak tri četvrtine građana EU koristi digitalne alate za upravljanje svakodnevnim zadacima, dok su industrijski i uslužni roboti postali neizostavan dio modernog gospodarstva. Automatizacija, umjetna inteligencija i robotika postali su prisutni i u kućanstvima, industriji i javnim institucijama, a njihov potencijal za povećanje efikasnosti, održivosti i inovacija neprestano se širi. Upravo na tim osnovama, Krapinsko-zagorska županija prepoznala je priliku da kroz tehnologiju poveća kvalitetu života svojih građana. Nabava humanoidnih robota samo je jedan od koraka prema budućnosti u kojoj će ljudi i tehnologija raditi ruku pod ruku – istaknula je Matuša.

Robot u Srednjoj školi Krapina


Prvi, manji humanoidni robot već je stigao u Srednju školu Krapina, gdje je postao važan dio obrazovnog programa usmjerenog na pripremu mladih za digitalno doba.

- Profesori prolaze opsežnu edukaciju kako bi ovladali radom s robotima, od sastavljanja i rastavljanja hardvera do programiranja. Na taj način, školstvo u Krapinsko-zagorskoj županiji ne samo da uvodi tehnologiju u učionice, već stvara temelj za obrazovni sustav koji odgovara zahtjevima modernog tržišta rada. Ova inicijativa ima dalekosežne implikacije. Učenici koji razvijaju vještine rada s tehnologijom već u školskim klupama stječu konkurentsku prednost na budućem tržištu rada. Istovremeno, njihovi profesori usvajaju nova znanja koja ih čine relevantnijima u obrazovnom sustavu koji se neprestano mijenja – pojasnila nam je Vlatka Mlakar, pročelnica Upravnog odjela za javnu nabavu i EU fondove.

 

- Škola će robot koristiti za razvoj predmeta Robotika, programiranja robota, pripreme učenika za natjecanja, za rad s darovitim učenicima, obrazovanje odraslih i za izvannastavne aktivnosti – kaže ravnatelj Srednje škole Krapina, Ivica Rozijan

 

Drugi robot

Vlatka Mlakar je napomenula kako drugi humanoidni robot stiže u ožujku u Poduzetnički centar Krapinsko-zagorske županije. 

 

- Proveden je postupak javne nabave i potpisan je ugovor o nabavi humanoidnog asistenta s operativnim sustavom. Tehničke specifikacije nabavljenog humanoidnog asistenta odnose se na autonomiju i fizičke karakteristike, komunikacijske sposobnosti, operativni sustav, glavne funkcionalnosti, interaktivnost i senzore, prilagodljivost i nadogradivost te programsku integraciju. Najznačajnije karakteristike ovog 160 centimetara visokog i 45 kilograma teškog robota je opremljenost naprednim senzorima, kamerama i visokoosjetljivim mikrofonima, operativni sustav temeljen na Android OS-u, prilagodljiv i nadogradiv softver, mogućnost samostalnog kretanja po prostoru te interakcija s korisnicima – rekla nam je pročelnica Mlakar.

 

 

Više od administratora


Helena Matuša iz Poduzetničkog centra pojašnjava da uloga ovog robota nadilazi uobičajene administrativne zadatke. – Ovaj robot bit će ambasador digitalne transformacije i ključni alat za podršku poduzetnicima. Osim što će pružati informacije o programima, mentorima i uslugama Poduzetničkog centra, robot će sudjelovati u organizaciji sastanaka i podsjećati na rokove, čime će zaposlenicima olakšati svakodnevni rad. Posebno važna funkcija robota bit će edukacija poduzetnika o mogućnostima primjene umjetne inteligencije i automatizacije u njihovim poslovnim procesima. Demonstrirajući tehnologiju u praksi, humanoidni asistent inspirirat će korisnike Poduzetničkog centra da inovacije uključe u svoje projekte, čime će se dodatno osnažiti lokalno gospodarstvo – kaže Matuša.

 

Župan Željko Kolar također je naglasio važnost ove inicijative. - Uvođenje humanoidnih asistenata u našu županiju simbol je naše posvećenosti stvaranju inovativnog i suvremenog okruženja za poduzetnike, obrazovne institucije i građane. Naša uloga kao javne uprave nije samo praćenje globalnih trendova, već njihovo usmjeravanje kako bi koristili našoj zajednici. Roboti koje smo uveli bit će ambasadori digitalne budućnosti Krapinsko-zagorske županije – naglasio je Kolar.


Pogled u budućnost 


Krapinsko-zagorska županija ne planira stati na humanoidnim robotima. - Planovi za budućnost uključuju daljnju digitalizaciju školstva s projektima koji uključuju uvođenje virtualne stvarnosti i umjetne inteligencije u obrazovne procese. Razvijaju se i infrastrukturni projekti poput proširenja Centra za robotiku i inovativne tehnologije, koji će služiti kao platforma za istraživanje i razvoj, povezujući obrazovne institucije s industrijom. Poseban naglasak stavlja se na podršku poduzetnicima kroz radionice i edukacije o novim tehnologijama te razvoj digitalnih alata za umrežavanje s mentorima i investitorima. Planovi uključuju i poticanje zelenih tehnologija koje pridonose održivom razvoju i kružnom gospodarstvu, čime županija nastavlja graditi svoju reputaciju regije koja prednjači u inovacijama – napominje Helena Matuša.

 

 

Tehnologija za dobrobit zajednice


Kroz projekte poput nabave humanoidnih robota, Krapinsko-zagorska županija jasno pokazuje kako tehnologiju može staviti u službu ljudi, naglašava Matuša.

- Ovi roboti nisu samo simbol tehnološkog napretka, već alat za unapređenje kvalitete života, obrazovanja i gospodarstva. Oni su dio šire vizije županije koja prepoznaje tehnologiju kao ključan element razvoja zajednice. S jasnom strategijom i fokusom na budućnost, Krapinsko-zagorska županija nastavlja predvoditi tehnološke promjene, osiguravajući svojim građanima i poduzetnicima alate potrebne za uspjeh u suvremenom svijetu. Ova priča o humanoidnim robotima svjedoči o predanosti Krapinsko – zagorske županije da prati globalne trendove i stvara lokalne prilike za razvoj i napredak te time pokazuje kako tehnologija može biti pokretač pozitivnih promjena, ne samo za sadašnje, već i za buduće generacije – zaključuje Matuša.

Još članaka iz "Županija"

Facebook