Prethodni članak
Sljedeći članak

Kroz školski projekt učenici ukazali na potrebu da se zaštite sve stare drvene hiže

Učenici OŠ Oroslavje na Županijskoj su smotri predstavili projekt ''Stara zagorska hiža u Oroslavju''


Osnovna škola Oroslavje, točnije učenici osmih razreda Larisa Kačavenda, Greta Pavlina i Fran Kržak, na 12. županijskoj smotri iz Građanskog odgoja i obrazovanja - Projekt građanin, održanoj u Zaboku vrlo uspješno su predstavili svoj školski projekt „Stara zagorska hiža u Oroslavju“.

S tematikom kulturne baštine, vrijednosti i očuvanja zavičajnog identiteta, istražili su rasprostranjenost i očuvanost starih drvenih zagorskih hiža na području grada Oroslavja. Obišli su takve hižice te anketirali vlasnike ili susjede koji o njima ponešto znaju. Proučili su i zakone RH i međunarodne dokumente kojima se promiče pravo djeteta  na njegovo sudjelovanje u zaštiti kulturno - povijesne baštine te su doznali kako država potiče razvoj kulture i stvaralaštva te kako svako dijete ima pravo i slobodu izraziti svoje mišljenje, pravo na informacije i pravo na uključivanje u kulturne i umjetničke aktivnosti u svojoj zajednici.

Prikupili su podatke o 32 kuće, koje su u prosjeku stare oko 100 godina, a u projektu su predstavili četiri hiže. Radi se o kući obitelji Čižmek iz Mokrica, kući Leš Ljubice iz Stubičke Slatine, malenoj dvosobnoj hižici u Mokricama vlasnika Dubravka Piškovića te kućici u Oroslavju u vlasništvu Hrvoja Kržaka koja je zaštićena kao kulturna baština.

Od materijala koje su prikupili, učenici će izraditi suvenire Oroslavja „Spomenar staroj zagorskoj hiži u Oroslavju“ s podacima i fotografijama iz kuća, keramičke suvenire i okvire za slike sa motivima zagorske kuće te kalendar za 2020.

Kroz ovaj su projekt učenici naučili kako aktivno surađivati te su osvijestili važnost proučavanja vlastite kulturno-povijesne baštine i zavičajnog identiteta. Naučili su i da su drvene kuće zdrave  i prirodne za življenje te su ukazali na potrebu da se preostale drvene kuće očuvaju i zaštite, u što bi se, prema njihovom zaključku, trebala uključiti i lokalna zajednica.

Osim na smotri, projekt su predstavili i svim učenicima i djelatnicima škole te vanjskim posjetiteljima, te su izložili i uporabne predmete koje su im za ovaj projekt posudili vlasnici kuća, kojima zahvaljuju. U projektu je sudjelovalo četrnaest učenika od 5. do 8. razreda: Marija Margetić, Petra Pavlina, Gracija Kačavenda, Ema Tomić, Eni Šuk Jagečić, Jakov Zrinščak, Ivan Krsnik, Jana Šalec, Sara Peštaj, Larisa Kačavenda, Greta Pavlina, Fran Kržak, Valentina Čehko i Gloria Mezdić, a njihova je voditeljica bila profesorica geografije i povijesti Andrijana Tomić, dok su u projekt bili uključeni i drugi učitelji, kao i školski domari.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Županija"

Facebook