Prethodni članak
Sljedeći članak

[MEDENI INTERSLAST] 'Htjeli bi da se konačno ostvari parola 'hrvatski med u hrvatskom slastičarstvu''

U Termama Tuhelj danas se održava 8. Interslast, međunarodni kongres slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva na kojem sudjeluju osim Hrvatske i Slovenije još Italija, Nigerija, Austrija i Srbija


U Termama Tuhelj danas se održava 8. Interslast, međunarodni kongres slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva na kojem sudjeluju osim Hrvatske i Slovenije još Italija, Nigerija, Austrija i Srbija.

Ovogodišnja glavna tema Interslasta je Med u slastičarstvu. Posjetitelji kongresa moći će kušati brojne kolače s medom, medenjake, paprenjake i medene pite. U sklopu programa prikazat će se izrada starinske medvene pite iz Podravine, tradicijski i izvorni medenjaci Hrvatskog zagorja, korčulanski klašun, šapice s medom, zadarski smokvenjaci, nigerijski puff-puff s medom (vrsta afričke slastice nalik fritulama), austrijski, uskrsni medeni kolači, starinski, tradicijski kolač s medom iz Homolja, izvorna, blagdanska, medena pita iz Srbije, razne zagorske i podravske kolače s medom, medenjake i kolače s medom iz Varaždinske županije. Gosti iz susjedne Slovenije pokazat će kako se radi slovenska potica, koja je nedavno zaštićena u EU. I profesionalni slastičari i amateri i učenici natjecat će se u izradi medenih torti, medenjaka, paprenjaka i medenih pita.

 Svi će koristiti med hrvatskih pčelara, a radove će ocjenjivati najeminentniji hrvatski slastičarski stručnjaci, majstori slastičarstva, članovi Sekcije ocjenjivača Hrvatskog kuharskog saveza i članovi WACS-a Svjetske asocijacije kuhara i slastičara te poseban žiri inozemnih novinara.

Stjepan Odobašić, direktor Robinson d.o.o. u ime organizatora pojasnio zašto je ove godine odabrana baš ova tema.

- Mi se kao organizator godinama borimo da se što se sve više preferiraju naše hrvatske izvorne slastice jer imamo veliko slatičarsko i gastronomsko blago. Prošle godine su neke sjevernoameričke države naredile svojim pčelarima i medarima da moraju napraviti analize meda. To su bile tisuće tona i tisuće medara. Prije 2 mjeseca su objavljeni rezultati koji su porazni. Niti jedan uzorak nije bio ekološki čist jer je imao u sebi ili pesticide ili herbicide ili glifosat. Mi u Hrvatskoj i hrvatskim regijama imamo med izuzetne kvalitete. Zagorski med je zaštićen i zato bi htjeli da se konačno ostvari parola 'hrvatski med u hrvatskom slastičarstvu' - istaknuo je Odobašić .

- Odredili smo im da rade s hrvatskim medom i prvi njegovi komentari su bili da je med izuzetan - napomenuo je Odobašić.

Otvaranju je nazočio i Davor Pleško, predsjednik Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije koji je naglasio da je kongres kao što je Interslast usko povezan i s zagorskim obrtnicima.  - Na području Krapinsko-zagorske županije je dio kolega koji se bavi slastičarstvom i mislim da današnje okupljanje pomaže njima da vide nove tehnologije i nove svjetske trendove i da se upuste u to da bi mogli približiti turističku ponudu Županije, ugostiteljskih objekata, a da i ne zaboravimo na tradicijske obrte i kolače i slastice koje su naše bake proizvodile.

- Slastice i kolači jedno bez drugog ne idu i zajedno se veže i postoji velika mogućnost suradnje. Svi oni koji mogu ponuditi namirnice iz Krapinsko-zagorske županije ili iz  nivoa države, dobrodošli su u slastičarskim radnjima - istaknuo je Pleško, a naglasio da hrvatski proizvođači meda mogu proizvesti dovoljno meda za slastičare cijele Hrvatske. - Mogu ga proizvesti i za izvoz i za naše potrebe. Tome se treba okrenuti i vidjeti na koji način poboljšati i i omogućiti pčelarima da više proizvode, garantirati im isporuke i to bi bila simbiZA da ono što se proizvodi u Hrvatskoj da se i potroši u Hrvatskoj - istaknuo je Pleško.

Zamjenica župana Jasna Petek otvorila je Interslast i  rekla je kako je on od velikog značaja za Krapinsko-zagorsku županiju.  - Interslast nam pruža mogućnost da vidimo što sve ima novo u slastičarstvu, sladoletarstvu i konditorstvu, ali da i pokažemo što mi znamo u Krapinsko-zagorskoj županiji raditi od slastica. Moramo napomenuti da kao najbolja destinacija kontinentalnog turizma koja je prošle godine te kao destinacija koja velikim koracima ide naprijed u razvoju svojih turističkih grana prepoznaje važnost gastro ponude u području turizma, a u gastroponudi  je veliki segment desert - istaknula je Petek.

- Mi smo županija koja u svojoj gastroponudi jedina ima zaštićene namirnice u glavnom jelu, zagorske mlince i zagorskog purana s oznakom zemljopisnog porijekla, tu su zagorski štrukli kao slani desert koji ima oznaku zaštite zemljopisnog porijekla. Ovogodišnja temeljna i bazična namirnica na ovom kongresu je med. Bagremov med zagorskih brega je med koji ima oznaku izvornosti na nacionalnoj razini i očekujemo to na europskoj razini.  Povezujemo našu tradiciju, baštinu sa suvremenim trendovima u gastroponudi u Krapinsko-zagorskoj županiji. Ponosni smo što su naši hoteli, obrti vezani za slastičarstvo i ugostiteljske srednje škole na ovom kongresu jer moramo znati da upravo educiranjem i stjecanjem kompetencija u slastičarstvu preko obrazovanja u srednjim školama je jako važno za razvoj gastro turizma i turizma općenito - objasnila je Petek.

Njezino mišljenje je dijelila i Tanja Ivek, pomoćnica direktora Turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije. - Naš zagorski bagremov med je vrhunska delicija i iznimne kvalitete i svakako bi trebao naći mjesto u gastronomiji - rekla je Ivek.

Vlasnica jednog od uspješnih slastičarni u Zagorju Štefica Gulija iz Slastica Tri užitka rekla je kako se med itekako koristi u njihovim slasticama.  - Kod nas postoji velika lepeza slastica od sitnih kolača, kolača za slastičarnicu, sladoleda, tu se med može ukombinirati u sve vrste slastica. Poznati su medenjaci, koristimo med za medene pite, za sladoled i sve vrste slastica se može uvrstiti med, palačinke - rekla je Gulija.

Valja reći kako su se prisutnima pri otvaranju obratili načelnik općine Tuhelj Mladen Hercigonja, Mirko Perok, načelnik općine Virje, Željko Pintar, predsjednik Županijske skupštine Koprivničko -križevačke županije, Marko Živaljić predsjednik udruge Kuhara KZŽ, Dražen Đurišević, voditelj gastronomske promocije Podravka d.d., Damir Crleni, predsjednik Hrvatskog hrvatskog saveza, Dragica Lukin, predsjednica Saveza slastičara Hrvatske, a dobrodošlicu je svima poželio i direktor Vasja Čretnik, direktor Terma Tuhelj.

U sklopu Interslasta održava se natjecanje seniora iz zemalja Alpe-Adria i bivše Jugoslavije, natjecanje juniora i učenika ugostiteljskih škola iz Hrvatske, Slovenije i regije, promovirat će se slastice iz šest hrvatskih županija, a tu je i natjecanje u spravljanju medenjaka i medenih pita.

Proglašenje pobjednika natjecanja, podjela nagrada i priznanja očekuje se u poslijepodnevnim satima.

 

Još članaka iz "Županija"

Facebook