Prethodni članak
Sljedeći članak

Tvrtke Krapinsko - zagorske županije ostvaruju 32,3% ukupnih prihoda na stranim tržištima

Izvozne brojke u našoj županiji sve bolje


Odlični podaci kada je u pitanju izvoz za Krapinsko – zagorsku županiju više nisu novost. Više je puta i čelništvo Županije, ali i županijske gospodarske komore istaknulo kako je gospodarstvo naše županije pretežito izvozno orijentirano. Važnost i uspjeh izvoza naglašava i činjenica kako tvrtke Krapinsko-zagorske županije ostvaruju 32,3% ukupnih prihoda na stranim tržištima. Prema podacima Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Krapina, u 2017. godini izvoz pravnih osoba Krapinsko - zagorske županije iznosio je 3,8 mlrd. kuna što je povećanje od 7,2% u odnosu na prethodnu godinu. Uvoz se povećao za 10,8% u odnosu na 2016. godinu i iznosi 2,2 mlrd. kuna. Ostvaren je pozitivan saldo vanjskotrgovinske razmjene u iznosu 1,57 mlrd. kuna.  Pokrivenost uvoza izvozom Krapinsko-zagorske županije u 2017. godini iznosila je 170,2%. A da sve prethodno napisano nisu samo puste brojke na papiru potvrdili su i dva uspješna primjera tvrtki koje posluju u našoj županiji.

 

TPK OROMETAL LIDER JE U PROIZVODNJI PARNIH KOTLOVA, KOMPLETNIH PARNIH POSTROJENJA I TLAČNIH POSUDA

'Svaki vanjski kupac traži i kvalitetu i cijenu i rok i to treba poštivati ako želite opstati na vanjskom tržištu'

Firma TPK Orometal iz Oroslavja s poslovanjem dugim 62 godine razvila se u lidera u prozivodnji parnih kotlova, kompletnih kotlovskih postrojenja, tlačnih posuda i izmjenjivača topline u Hrvatskoj. Obzirom da se radi o zahtjevnoj proizvodnji proizvoda koji podliježu nadzoru i kontroli raznih nadležnih institucija i inspekcija, posebna pažnja mora biti posvećena kvaliteti. Radi se o proizvodima koji u svojoj eksploataciji ovisno o uvjetima i režimima rada u kojima rade (tlak, temperatura, vrsta medija) predstavljaju potencijalni rizik i opasnost kako za ljude, tako i za okoliš u slučaju havarije i zbog toga čitav taj proces od izrade proračuna, nabave odgovarajućih materijala, proizvodnje, raznih ispitivanja mora biti strogo kontroliran kako od strane interne kontrole, tako i one vanjske.  U razgovoru s direktorom Dragutinom Družincem, doznali smo kako su izvozno orijentirani još od osamdesetih, a ovisno o godini, izvoz zadnjih deset godina čini od 30 do 70 posto prihoda, koji se na godišnjoj razini kreću oko 50 milijuna kuna. 

- Struktura naših prihoda dosta varira iz godine u godinu jer se radi o velikim projektima budući je to uglavnom oprema vezana uz velike investicije tako da 2 do 3 ugovora značajno utječu na strukturu prihoda. Naš problem na domaćem tržištu je taj što je puno naših velikih kupaca ili propala (Dioki, Dina-petrokemija, itd.) ili su u neizvjesnoj situaciji pa ne investiraju (bivši Agrokor, Petrokemija, INA) tako da ćemo se u budućnosti morati okrenuti još i više inozemnom tržištu  –  rekao je Družinec.

Na vanjskom tržištu puno rade sa zemljama Europske unije, zemljama bivše države, izvoze i u Rusiju, a rade industrijske kotlove i za jednog partnera u Indoneziji. – Svaki vanjski kupac traži i kvalitetu i cijenu i rok i to treba poštivati ako želite opstati na vanjskom tržištu. Tako imamo nekoliko firmi u Austriji, Nizozemskoj i Italiji s koji su nam stalni kupci. Uglavnom su dobri platiše, naplata je puno bolja nego u Hrvatskoj – istaknuo je direktor. Do novih kupaca dolazi se raznim kanalima, od preporuki, direktnih kontakata, preko sajmova ili agenata u stranim zemljama. Zadnjih nekoliko godina zaposlenost je bila dobra. Zbog toga je firma i proširila svoje proizvodne kapacitete. 2017. izgrađena je nova hala te je nabavljena nova oprema. Investicija je to bila vrijedna oko 10 milijuna kuna, a 35 posto sredstava dobiveno je preko EU fondova.

– Problem je radna snaga. Trenutno imamo 115 zaposlenih, no do kvalitetne mlade radne snage, koju bismo uvijek rado zaposlili, teško se dolazi, poslove strojobravara i zavarivača mladi baš ne vole. Uglavnom se moramo sami potruditi da dođemo do radne snage, da ih školujemo i osposobimo – kaže Družinec.

 

PREDIONICA KLANJEC 100% SVOJE PROIZVODNJE PRODAJE U INOZEMSTVO, A NAJAVILI SU I NOVE INVESTICIJE

'Svakog dana 30 tona naših proizvoda odlazi u Austriju'

Predionica Klanjec posluje od 1962. godine, a prema riječima prokuristice Suzane Rašete, izvozi 100% svojih proizvoda. – Mi proizvodimo viskozno predivo što je osnova za proizvodnju tkanine, a u posljednje vrijeme proizvodimo prediva s dodatkom vune, pamuka, svile… pa možemo reći da smo malo proširili proizvodnu ponudu – rekla nam je Rašeta. Dnevno ova tvornica proizvodi 30 tona svojih proizvoda, a u prosjeku svaki dan za Austriju, kamo izvoze, odlaze po dva kamiona. Izvoze u Austriju jer su, dodaje Suzana Rašeta, dio tekstilne grupacije Linz Textile kojoj dopremaju svoje proizvode. Tvrtka je to koja ima 120 zaposlenih, 2016. godine proširila je pogone, a konstantno ulaganje u strojeve dovelo je do toga da se količina proizvedene robe sve više povećava.

– Mi smo od 2016. godine do danas povećali proizvodnju od  nekih 22 tone do 30 tona što proizvodimo danas – istaknula je Rašeta. Za predstojeće razdoblje Predionica Klanjec najavljuje i nove investicije. Proizvodni pogoni zadovoljavaju uvjete i potrebe koje imaju, no problem im je zadavao nedostatak skladišnog prostora. – Već krajem 2019. godine trebala bi  započeti izgradnja skladišta, a dovršetak radova očekuje se u 2020. godini – istaknula je prokuristica.

Dokaz da izvoz naše županije uistinu jača i ide u dobrom smjeru dokazale su i dvije nagrade koje su proteklog tjedna stigle u našu županiiju. Naime, Udruga Hrvatskih izvoznika u Zagrebu je proglasila najbolje izvoznike te im dodijelila nagrade Zlatni ključ. Među laueratima su i dvije tvrtke s područja Krapinsko – zagorske županije. Tvornica stakla Vetropack Straža iz Huma na Sutli najuspješniji je izvoznik u Italiju, dok je Predionica Klanjec najuspješniji izvoznik u Austriju.

Još članaka iz "Županija"

Facebook