Prethodni članak
Sljedeći članak

ZAŽELI DANAS ZA SRETNIJE I BOLJE SUTRA: ‘U kratko vrijeme rada na terenu čuli smo već mnoga pozitivna iskustva zaposlenih žena i korisnika’

Projekt čiji je nositelj Udruga Kućna pomoć predstavljen je danas na početnoj konferenciji u Markušbrijegu


Nakon potpisivanja ugovora s novozaposlenim ženama, projekt ‘Zaželi danas za sretnije i bolje sutra’, financiran u cijelosti iz Europskog socijalnog fonda, a čiji je nositelj udruga Kućna pomoć iz Lobora, s 2. studenim krenuo je i na terenu. Podsjetimo, Udruga Kućna pomoć je u srpnju ove godine potpisala ugovor za projekt „Zaželi danas za sretnije i bolje sutra“, u ukupnoj vrijednosti od 3.858.438,11 kuna, a projektom, koji traje do 25. siječnja 2021. godine, omogućeno je zapošljavanje 18 žena sa Zavoda za zapošljavanje. Žene koje se nalaze u nepovoljnom položaju na tržištu rada pružaju usluge pomoći u kući za 120 korisnika u nepovoljnom položaju, s područja grada Zlatara i općina Zlatar Bistrica, Lobor, Mihovljan, Novi Golubovec, Konjščina i Mače, identificiranima za primanje usluge pomoći koja im nije osigurana iz drugih izvora.

Tim je povodom danas u prostorijama udruge u Markušbrijegu održana početna konferencija na kojoj su javnosti predstavljene aktivnosti i ciljevi projekta, a prisustvovale su joj sve zaposlenice te partneri u projektu. Predsjednik Udruge Kućna pomoć Damir Hubak prisutne je upoznao s radom udruge osnovane još 2006. godine. – Provodimo tri programa, Pomoć u kući, započet 2007., Dnevni boravak za starije koji je krenuo 2008. godine, a sada i ovaj projekt, koji će biti dodatni plus našem radu. Zahvaljujem svim jedinicama lokalne samouprave na dosadanjoj pomoći u realizaciji naših programa te što su sada ovdje kao partneri i vjerujem da će projekt krenuti u dobrom smjeru – istaknuo je Hubak.

Detaljnije je projekt predstavila njegova voditeljica, Lidija Jurinić, ističući da su zaposlene žene koje su u nepovoljnom položaju, odnosno dugotrajno nezaposlene, strarije od 50 godina, s najviše završenom srednjom školom, a pomoć provode za korisnike svakodnevno ili na tjednoj bazi za minimalno po 4 korisnika, kojima obavljaju kućne poslove i pomažu pri osobnoj higijeni. – Dodatna prednost je edukacija žena jer mogu položiti tečajeve, primjerice za njegovateljice ili prema svojim preferencijama, koji će im omogućiti veću zapošljivost i nakon završetka projekta. U ovo kratko vrijeme rada na terenu, čuli smo već mnoga pozitivna iskustva žena i korisnika – dodala je Lidija Jurinić, što je u ime u zaposlenih žena potvrdila i jedna od grontodomaćica, Ana – Anita Mutak. – Neki korisnici trebaju samo razgovor, mnogi su invalidne osobe i svaka im je pomoć dobrodošla. Napekli smo se već štrukla, radi se, pomaže, trudimo se. Zadovoljne smo i mi i korisnici – rekla je.

Kao partneri u projektu tu su i Hrvatski zavod za zapošljavanje, ispred kojeg je riječi podrške uputila Mirjana Jurman te Centar za socijalnu skrb Zlatar Bistrica, u ime kojeg je čestitke partnerima uputila ravnateljica Marija Kurtanjek Balić. U ime projektnih partnera odnosno općina i gradova prisutnima se obratio načelnik Općine Zlatar Bistrica Žarko Miholić. – Ova udruga je počela na entuzijazmu nekoliko ljudi, puno su radili volonterski u plemenitom cilju, i odobrenje ovg projekta je jedna zaslužena financijska nagrada, koju je vodstvo udruge uspjelo ishodovati i donijeti ne samo u općinu Lobor i naše JLS već u mnoge kuće i brojnim potrebitim ljudima. Za nas, općine i grad, nije bilo upitno hoćemo li se pridružiti projektu – rekao je Miholić.

Ovom su prilikom partneri u projektu potpisali i Sporazum o suradnji, a potom su zaposlenicama podijeljeni bicikli za teren, osigurani u sklopu projekta.

Još članaka iz "Županija"

Facebook