Prethodna kolumna
Slijedeća kolumna

Iz bakine pučke bilježnice: Črljena zora, mokra gora

Po jutru se dan poznaje, poslovica je koja ima svoje inačice u pučkim predajama, pa tako i u sjećanjima i izlaganjima naše hraščinske bake Ivke, pučke prognozerke.

Po jutru se dan poznaje, poslovica je koja ima svoje inačice u pučkim predajama, pa tako i u sjećanjima i izlaganjima naše hraščinske bake Ivke, pučke prognozerke.

„ Črljena zora, mokra gora,. To su naši stari furt govorili gda bi se v jutre stali i videli črljene nebe, kak da ga je nešči z nožem rezrezal. Ak je takve nebe bile vu vuletju ili letu, znali bi da bu dešč najkesneše popuoldan i da se kaj imame vune za napraviti, muorame prije puoldan zvršiti inače ne niš od toga. Če se v zime pokazale črljene nebe ili naranjčaste, tuo je bil znak da bu te dan snegek opal „, govorila bi baka. Starica je znala ocijeniti vrijeme i prema ponašanju životinja, i to ne samo domaćih.

„ Si same glediju veliku živinu kak se ponaša,a mi sme, viš, negdar pri hiži gledeli puže kaj budu napravili. Čese puž gliboke vu zemlju zakaplja, onda bu još duga zima. Jer je puža lakše videti nek jazbeca (jazavac) šteri iste tak , kak i lisica, dobre zna kakva nas zima čaka. Iste tak, treba paziti kak se kokoši ponašaju : Če se pospravljaju vu kotec mam kak se kmica spušča, znaj da bu dobre i suhe vrijieme zutra jer im se onda više nije sila duge pasti te dan. Če bu drugi dan curel snijieg ili dešč, piščetke se nedaju pospraviti jer zutra budu na košte koju im gazdarica da, a nedu si mogle friškoga črveka ili trafku pozobati „, rekla bi baka. A mi s iznad prosječnim siječnjom nikako da izađemo na kraj. Baka nas je znala i u tome utješiti.

„ Če je sijiečenj topel, onda je veljača mrzla. Naj se niš plakati ak se vu sijiečnju skuri menje drf i ake moreš same vu tienkomu sviteru hoditi po vuni, jer te bu veljača – prevrtača iznenadila. Ne veli se zabadaf da još na Svijičnicu znaju vrbe krej poteka pucati od velike zime i da se za fašenjek mačkorom zna zanuoftati gda hodiju po hiža. A fašenjek zna biti i vu trečemu mesecu, ne same vu veljače. Zima ti furt duojde na svoje, če mane vu prosincu i sijiečnju, vu veljače i ožujku pokaže svoje ledvene zube i grize te po nuosu, obrazi i po noga, kak zločesti pesek. Same peseka moreš stirati gda male jakše stepeš z nogu, a zimu borme nemreš, bez dobre oprave i tople peči. Ili vruče puce ili dečka krej sebe „, nasmijavala bi sve oko sebe dobro raspoložena baka.

Facebook