Prethodna kolumna
Slijedeća kolumna

Iz bakine pučke bilježnice: Mikulinje

Pripremio: Zoran Gregurek
Mikula, Mikula, doma nemaš nikoga. Same jednu staru babu, štera ti kuha žabu. Tak su negdar z

Mikula, Mikula, doma nemaš nikoga. Same jednu staru babu, štera ti kuha žabu. Tak su negdar zločesti dečeci popijeivali gda je sveti Mikula po selu s Krampusom hodil. Mi bi se, pucke, skrile gda sme vidle da ide Krampusu i da z lanci ruži i brže sme prešle v kuhnju i počele sme Boga moliti, pripovijedala je naša hraščinska baka o starinskim običajima na Nikolinje. Doznali smo i kako su se najdraži dječji svetac i njegov ne baš toliko drag pomoćnik ponašali prema djeci.

- Krampus bi z lanci zaružil i prvi došel f hižu. Pital bi šte je tu dober, a šte je bil zločest čez lete. Si bi mi, deca, vu jen glas rekli da sme bili duobri. A onda bi si zbral nekoga i rekel mu nek moli jenu molitvu. Če ne bi znali moliti, Krampus te znal z šmijieru namazati i tak se napravil kak da bu te z subou zel. Deca su počela kričati, a onda bi im Mikula z kuoša zvadil šibu, če su bila zločesta, ili kakof cuker, šte je bil dober - prisjećala se baka. Njezini roditelji, govorila je, nisu dozvoljavali da se kojekakvi seoski cirkusanti poigravaju s osjećajim nje i njezine braće.

- Moj bi tatek, Boug mu dej duše lafke, kak saki pravi gazda prvi zišel z hižu vun gda bi Mikula i Krampus došli. Rekel im je nek mu ne buniju decu i nek im daju dar če imaju, a ak ne, nek prejdu z Bogom. Punudil bi ih z kupicu vina, a mati z kolači i onda bi ti dva išli dalje. Nam su tatek i mama naviek neke priredili za Mikulinje: bratom nuve štumpfe i cukor, a nam, deklicam, nouvi rubec i naranjče - rekla je baka i pohitala u svoju sobu gdje je u ormaru čuvala slatke sitnice i pokoju kunu za unuke i praunuke.

Facebook