Iz bakine pučke bilježnice: Sesvete
Kako su u zagorskim domovima tekle pripreme za veliki svetak, blagdan Svih svetih, pomno smo slušali kad nam je o tome pričala hraščinska baka Ivka.
Kako su u zagorskim domovima tekle pripreme za veliki svetak, blagdan Svih svetih, pomno smo slušali kad nam je o tome pričala hraščinska baka Ivka.
- Prve da se razmeme, Sesvetu su na Dan mrtvih, a dušni dan je drugoga studenoga. Tuo velim jer ljudi pune put znaju zmijiešati te dva dane. Negda sme na te dva dane bili na gruoblju, a vu zadnje vrijieme ide se same na Sesvete. Si sveti su najvekši svetek jer onda si sveci imaju svuoj guod, a duše naših dragih šteri počivaju pod zemljicu svetkuju drugi dan jedanajstoga meseca - pojašnjavala je baka. Da li se i nekad kupovalo cvijeće kao danas, pitali smo baku.
- Male šte bi kupuval cvijeće ... A nije ga biel ni gde kupiti, same vu vekši gradi, Zagrebu ili Varaždinu. Mi bi, gazdarice, na vrtu znale zasaditi sesvetske ruože i onda bi ž njimi več par danof predi Sesvet kitile grobe. Neštere su i znale od svile ruože delati i slagati z zelenjavu vu košarice, štere su se iste tak doma plele. Denes, pak, sesvetske ruože skore nišči doma nema već same sedu na auto, zemeju peneze s altomata i kupiju kaj im srce poželi. Same penezeke treba zaslužiti i čuvati, a cvečari dereju ove dane za poludeti - smijala bi se baka.
Za blagdana Svih svetih u Zagorju se zadržao i neobičan običaj označavanja kredom za posjeta groblju.
- Furt se krajdale po kaputi. I dekle bi bile žalousne ak ju na Sesvete dečke šteri je se dopada nije zakrajdal. Če te je dečke zakrajdal, značiele je da ti se dopada i da s tuobu ima ozbiljnu nameru. Do toga se negdar pune držale i dečki su se znali tuči kak stekli gda su dime z gruoblja išli, če su istu pucu zakrajdali - govorila je baka.