Izmjenjena odluka o visini iznosa kojeg građani moraju platiti za katastarsku izmjeru

Prvotno je bilo odlučeno da će mještani za svaku nekretninu do 1000 četvornih metara plaćati 360 kuna paušala

IMG_20220819_184321.jpg

U petak navečer vijećnici Općine Bedekovčina održali su izvanrednu sjednicu na kojoj su promijenili svoju Odluku o visini iznosa sredstava koje nositelji prava na nekretninama osiguravaju za katastarsku izmjeru i obnovu zemljišnih knjiga za katastarsku općinu Komor.

Riječ je o temi koja je posljednjih tjedana poprilično podijelila bedekovčansku javnost, ali i opet pomalo uzburkala tamošnje političke vode, koje su se, nakon nemirnih godinu dana, tijekom posljednjih mjeseci ipak malo umirile.

Da ukratko podsjetimo i sasvim pojednostavimo, poput mnogih drugih jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj, Općina Bedekovčina je s Državnom geodetskom upravom dogovorila vrlo dobre uvjete za katastarsku izmjeru nekretnina na području katastarske općine Komor, koja obuhvaća gotovo trećinu stanovnika općine. Točne i sustavne izmjere tih parcela nisu se radile više od stoljeća, a vlasničke knjige su nesređene. Takozvano „gruntovno čišćenje zemlje“  poprilično je skupo, budući da za svaku parcelu posebno treba raditi i geodetske izmjere, zatim angažirati odvjetnika, podnositi tužbe protiv mrtvih i živih nositelja suvlasničkih prava te na kraju platiti i sudske troškove. Zbog svega toga vrlo je mali broj onih koji su se odlučili na to, a oni koji jesu, to su poprilično skupo platili.

Upravo zbog toga Općina Bedekovčina posljednjih je pet godina pokušavala s Državnom geodetskom upravom dogovoriti dvije stvari. Prvo, da se zajedničkom javnom nabavom na nivou čitave države postigne jeftinija cijena geodetskih izmjera, a drugo, da Državna geodetska uprava sufinancira te troškove.

Sredinom lipnja ove godine konačno su u tome uspjeli, kada su potpisali i ugovor s izvođačima katastarske izmjere, zajednicom ponuditelja Geoprojekt d.o.o. Zagreb, Geo Grupa d.o.o. Zagreb i Geo-Gauss d.o.o. Čakovec. Prema ugovoru, izmjera koja je sada već započela, trebala bi trajati 18 mjeseci, odnosno, do konca 2023. godine, a Državna geodetska uprava sufinancirat će 40% svih troškova. Preostalih 60% dužni su financirati nositelji prava na nekretninama i upravo oko toga je nastala pomutnja u Bedekovčini.

Naime, tih 60 posto iznosi otprilike 9,5 milijuna kuna. Općina Bedekovčina podijelila je 9,5 milijuna kuna s ukupnom površinom katastarske općine Komor i došla do cijene od 0,36 kuna po četvornom metru. Dakle, za parcelu površine 2000 četvornih metara, katastarsku izmjeru i 'gruntovno čišćenje', nositelj prava vlasništva treba platiti 720 kuna. Izvan ovog projekta, bez sufinanciranja i bez velike, zajedničke javne nabave, za istu parcelu troškovi bi se popeli na više od 5 tisuća kuna, tako da su mnogi građani ovaj projekt dočekali s veseljem. No, ipak ne svi.

Naime, i našoj redakciji proteklih su se tjedana javljali brojni zbunjeni i nezadovoljni mještani, kojima su stigle uplatnice. Javljaju se svakodnevno i u samu Općinu Bedekovčina, a dosta se nezadovoljstva i raznih teorija širi i bedekovčanskim kuloarima. Tako neki smatraju da tih 9,5 milijuna kuna treba platiti Općina, nekima nije jasno zašto bi uopće oni trebali platiti nešto što nisu naručili, a neki čak idu i dotle da iznose tvrdnje kako je Općina za to dobila novac od nekih fondova, potrošila ih na nešto drugo pa da sada traži od građana da to plate.

Na sinoćnjoj sjednici sve te navode demantirao je načelnik Darko Ban, kao i općinski vijećnici koji su dobro upućeni u čitavu priču. – Kao prvo, zakonska obaveza građana je da u roku od 90 dana prijave svaku promjenu vlasništva nad određenom nekretninom. Građani to nisu radili desetljećima, a kazne za to su velike. Dakle, za početak, umjesto da plate ogromne kazne, građani sad imaju priliku po izrazito povoljnim cijenama, uz sufinanciranje koje smo uspjeli dogovoriti, izbjeći plaćanje kazni i prenijeti nekretnine, na koje imaju pravo, na svoje ime. I to je velika stvar i nas već sada ispituju mnogi sumještani iz drugih dijelova Bedekovčine kada ćemo i za njih dogovoriti takve uvjete jer su zainteresirani da i oni po tim povoljnim uvjetima riješe svoje čestice. Općina, dakako, nije dobila nikakve novce za to, niti će ih dobiti. Čak naprotiv, Općina će morati platiti ove i iduće proračunske godine po oko milijun kuna godišnje za ovaj projekt. Jer izmjere će se raditi za sve čestice i nekretnine, a među njima su i općinske, županijske i državne ceste, kao i državne šume. I za sve to platit će Općina, a mještani će platiti samo svoj udio za svoju imovinu – pojasnio je načelnik Ban dodavši kako je općinska Odluka za sada takva kakva jest, a da će se ona kroz ovu i iduću godinu zasigurno trebati još mijenjati, budući da se očekuje da će se tijekom izmjere ustanoviti određene promjene u broju i veličini čestica.

No, i prije toga, već jučer, vijećnici nezavisne liste Marka Ocvirka, predsjednika Vijeća, i vijećnici koalicijskih partnera iz redova HDZ-a, koji u Vijeću čine većinsku koaliciju, odlučili su promijeniti jedan dio Odluke. – Prvotno je bilo odlučeno da će mještani za svaku nekretninu do 1000 četvornih metara plaćati 360 kuna paušala, no uvidjeli smo da to nije u redu jer imate nemali broj mještana koji imaju po nekoliko parcela veličine od par stotina četvornih metara i oni bi za svaku od tih parcela trebali platiti po 360 kuna paušala. Stoga smo sad promijenili tu odluku i ukinuli paušal, tako da će svi plaćati po 0,36 kuna po četvornom metru bez obzira na ukupnu površinu čestice – pojasnio je Ocvirek.

Inače, na jučerašnjoj sjednici povela se i opširna, na trenutke i žustra rasprava oko čitavog ovog projekta. Vijećnica Valentina Pakračić-Jambrek, koja živi u Martincu, koji također spada pod k.o. Komor, iznijela je situaciju s terena, napomenuvši kako su neki od njenih sumještana dobili uplatnice u visini od 12, 17 pa i 20 tisuća kuna, a riječ je o obiteljima koje ni polovicu tog iznosa ne bi mogle platiti čak niti na rate. – Općina je tu zbog ljudi, zbog naših stanovnika i mi moramo pronaći način kako da se tim ljudima pomogne. Ne možemo im samo slati uplatnice i potom ovrhe. S druge strane, morate razumjeti da nisu svi mještani informatički pismeni, da nemaju informacije i mnogi su zbunjeni i preplašeni kad dobiju uplatnice jer ne razumiju zašto i zbog čega. Javna rasprava bila je samo nakon sjednice Vijeća i nije mi jasno koja je uopće funkcija mjesnih odbora, kad su neki aktivni, neki uopće nisu. Mislim da se trebalo javnu raspravu organizirati po mjesnim odborima i ljudima direktno objasniti sve detalje i dati im točne informacije o čitavom ovom projektu – rekla je Pakračić-Jambrek, a načelnik Ban se složio s njom te odmah dao nalog općinskoj pravnici Petri Hohnjec da pod hitno dogovori sastanke s predstavnicima svih mjesnih odbora na području obuhvaćenom ovom katastarskom izmjerom.

Na koncu, predsjednik Vijeća Marko Ocvirek, istaknuo je kako se od ovog projekta neće odustati, ali da postoji mogućnost kako će se neki dijelovi Odluke još morati prilagođavati i mijenjati, prvenstveno kad su u pitanju socijalni slučajevi. – Mi sad imamo tri mogućnosti. Nastaviti ovaj projekt na način na koji smo ga započeli te ga s vremenom prilagođavati, druga opcija je da se općina kreditno zaduži, a treća je da odustanemo od njega. No, odustajanje nikako nije opcija. Odustati nećemo – rekao je Ocvirek, nakon čega je dio vijećnika komentirao kako ni kreditno zaduženje Općine nije opcija, jer ne bi bilo pravedno da mještani čitave općine plaćaju kredit kako bi platili tuđe zakonske obaveze.

NAjčitanije