"Regrutirani" prvi mladi čuvari prirode

U našoj županiji počeo se provoditi program pod nazivom Ptiček . Ovaj program za početnu edukaciju o snalaženju u priro

p_1987181. Mladi čuvari prirode u Hrvatskoj sa trenerima i učiteljima (600 x 340).jpg

U našoj županiji počeo se provoditi program pod nazivom Ptiček . Ovaj program za početnu edukaciju o snalaženju u prirodi za male osnovnoškolce, naručila je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima KZŽ, a odradio Šumarski fakultet iz Zagreba pod vodstvom profesora dr. Ivana Martinića.

Svrha programa je ispravna orijentacija školske djece prema prirodi i prirodnim vrijednostima, ali i njihovo pridobivanje za aktivnu brigu i uključivanje u programe zaštite prirode i okoliša na županijskoj razini. U prvoj fazi programa kandidati za mlade čuvare morali su proći testiranja i kvalifikacije za terensku nastavu, a zatim su pristupili dvodnevnoj terenskoj trening-edukaciji na lokalitetima Bedekovčanskih jezera i Zelenjaka. Trening su provodili prof.dr. Boris Hrašovec, dipl.ing. Ivan Ištok, dipl.ing. Jolanda Vincelj i kao voditelj projekta i glavni trener, prof.dr. Ivan Martinić.

U prvom takvom programu u Hrvatskoj, sudjelovali su učenici kandidati iz osnovnih škola Kraljevec na Sutli, Klanjec, Jesenje, Zlatar Bistrica, Budinščina i Bedekovčina, a njihove su fotografije već na internet stranicama Javne ustanove. Program je nastao prema ideji nastaloj u SAD-u i tamo se naziva Junior Ranger Education . Kroz zagorsku inačicu tog programa učenici su tematski obradili nekoliko tema, a to su npr. kako promatrati prirodu, kako se spremiti za boravak u prirodi, kako se orijentirati, koja su pravila ponašanja općenito, a koja u zaštićenim područjima prirode te zašto i kako koristiti priručnike/ključeve za raspoznavanje vrsta.

- Bilo je veoma poučno, uživali smo u šetnji pokraj jezera, vidjeli najinteresantnije vrste biljaka, učili kako prepoznati drveće, učili o pticama, kukcima, a postavljali smo i hranilice za ptice i hranu za njih - rekao nam je Filip Kovačić, učenik OŠ Bedekovčina.

Američka iskustva kao poticaj

– Tijekom svog studijskog boravka u Americi, bio sam gost National Park Servicea i prošao 4 američka nacionalna parka, a u NP Shenandoah u državi Virginia prvi sam put i prisustvovao Junior Ranger edukaciji. Sve me se to vrlo dojmilo, posebno način pridobivanja djece za aktivno sudjelovanje u zaštiti prirode, ali i komunikaciji između djece i trenera. Ipak, u programu Ptiček primijenili smo vlastiti i cjeloviti koncept u kojem smo klasičnu Junior Ranger edukaciju povezali s kvalifikacijskim aktivnostima koje su uz pomoć internet-kviza provodili učitelji u onim eko-školama koje su se pripremale za prvi ciklus osposobljavanja - rekao nam je prof.dr. Ivan Martinić, voditelj i glavni trener programa Ptiček .

Tijekom boravka u prirodi s djecom, i mi smo primijetili veliku zainteresiranost djece za ovakav način edukacije, pa smo upitali voditelja Martinića za dalju budućnost edukacije.

– Idealno bi bilo da tom programu pristupi svako dijete u dobi od 12 do 13 godina. No, realnim mi se čini svake godine kroz proljetni i jesenski ciklus uključiti pedesetak novih pristupnika. Naravno da očekujem nastavak projekta, a to će prije svega ovisiti o programu Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima naše županije. Računamo i na potpore, a pod tim mislim na podršku Ministarstva kulture, Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, ali i drugih zainteresiranih partnera iz privrednog i uslužnog sektora - zaključuje prof. Martinić.

Mladim čuvarima potvrde i nagrade

U restoranu Zelenjak uz malu svečanost, učenici koji su prošli program Ptiček , promovirani su u prve mlade čuvare prirode. Mladim i veselim rangerima potvrde o uspješno završenom programu i nagrade (ruksake, majice, radne bilježnice za prirodu, blokove…) podijelila je zagorska županica Sonja Borovčak, u nazočnosti ravnatelja Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima KZŽ, Ivana Ištoka, predstavnika Hrvatskih šuma te dr. Ivan Martinića, voditelja projekta.

i Ivo Šućur

NAjčitanije