Borba za realnu cijenu plina
Cijena plina za industrijske potrošače od 1. rujna ograničena je na 2, 13 kn/m3 i vrijedi samo do kraja godine. Tu odred
Cijena plina za industrijske potrošače od 1. rujna ograničena je na 2, 13 kn/m3 i vrijedi samo do kraja godine. Tu odredbu Vlada je uvela početkom kolovoza, čime su industrijski potrošači dobili tek prvo poluvrijeme u uzavreloj gospodarskoj utakmici. Prije nego što je Vlada stavila ograničenje cijena plina (tvrtke Plin) bila je 2, 59 kn/m3.
Na taj je način Vlada nakratko zaustavila veliko divljanje cijene plina za industriju koja od 2010. stalno raste. Da je nemoguće poslovati s tako visokom cijenom plina, koja je duplo veća nego u zemljama u okruženju, upozoravale su mnoge tvrtke. Poprilično glasne bile su i zagorske tvrtke Tondach, Zagorka, te Vetropack Straža, i PGM Poznanovec. Svima njima plin je glavni energent.
Uskoro bi trebali stići i prvi računi za plin po umanjenoj cijeni, no u medijima su se pojavile informacije kako INA neće poštovati tu odredbu.
Visoke marže distributera
Takve informacije čuo je i direktor i član Uprave Tondach Hrvatska d.d. Bedekovčina Mladen Koprek, na što su, rekao je, odmah oštro reagirali. Nakon toga je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva potvrdilo da će se plin za industriju obračunavati po novoj umanjenoj cijeni. To znači, da se ipak odustalo od te 'zločeste' namjere.
Zagorski metalac Tondachu plin obračunava dva puta mjesečno, pa bi takvi prvi računi s manjom cijenom po kubičnom metru trebali stići nakon očitanja, dakle, poslije 15. rujna.
- Vidimo i drugu problematiku na plinskoj sceni, a to su distributeri, transporteri i opskrbljivači koji nam nameću nerealne visoke marže. Razlika je od 30 do 56 lipa. Dakle, nije realna i zavisi o volji lokalnih distributera koji su monopolisti kao i INA. Prema obavijesti Zagorskog metalca cijenu plina naplaćivat će nam po 2, 99 kuna bez PDV-a, dok u Đakovu imamo drugog distributera, HEP plin i kod njega imamo nižu cijenu i ona iznosi 2, 80 kuna bez PDV-a. Naša borba za realnom cijenom plina se nastavlja i to na području smanjenja tarifnih stavki distribucije, opskrbe i skladištenja plina - rekao je Koprek.
Ukazao je i na nerealno visoki rast prihoda Plinacro-a u zadnjih nekoliko godina koji naplaćuju transport plina koji je već uračunat u cijenu plina, na što su upozorili i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva u svom dopisu prije neki dan. Nakon 15. rujna i Zagorki iz Bedekovčine stiže novi račun za plin.
- Plin kupujemo po 2, 13 kuna, a transport nas stoji još 40 posto gore, što je u nesrazmjeru sa cijenom plin i te tarifne sustave trebalo bi postaviti u realne okvire. Realna cijena plina trebala bi biti 35 centi (oko 2,60 kuna). Takvu cijenu plina plaćaju industrije u Sloveniji, Mađarskoj, Austriji… i takva bi cijena treba biti i kod nas - zaključio je Zvonko Jakuš, direktor Zagorke.