Pogledajte kolike su plaće direktora najvećih domaćih firmi. Jedan zarađuje čak 4,63 milijuna kuna, a plaću da vam mozak stane ima i jedan Zagorec
Riječ je o godišnjim bruto zaradama koja se sastoje od fiksnog i varijabilnog dijela, odnosno bonusa
Čelnici najvećih domaćih kompanija uvrštenih na Zagrebačkoj burzi u prosjeku zarađuju 1,86 milijuna kuna godišnje, 10 puta više nego radnici kompanija koje vode, stranci su u globalu bolje plaćeni od domaćih menadžera, a možemo se pohvaliti i da većina žena na čelnim pozicijama ima iznadprosječne plaće. Osim toga, privatne kompanije menadžere bolje plaćaju od onih gdje udjel ima država, pa je kod “privatnika” mnogo veća razlika između plaća čelnih ljudi i “običnih” radnika, gotovo 20 puta. Neki su to od zaključaka velikog istraživanja koje je proveo Poslovni dnevnik na temelju javno dostupnih izvješća o primicima članova Uprave koje su kompanije uvrštene na burzi dužne predstaviti dioničarima na glavnim skupštinama.
Radi se isključivo o bruto primanjima koja se sastoje od fiksnog i varijabilnog primitka, odnosno godišnjeg bonusa te primanja u naravi. U analizu nisu uvršteni bonusi u dionicama s obzirom da ih isplaćuje tek nekolicina kompanija.
Titulu najbolje plaćenog hrvatskog menadžera ponio je Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantica i najveći pojedinačni dioničar te kompanije s 50,2 posto udjela. Tedeschijeva godišnja plaća od 4,63 milijuna kuna tako je “tiha patnja” mnogim njegovim kolegama koje vode domaće kompanije. Od toga fiksna plaća iznosi 2,74 milijuna kuna, varijabilna naknada 1,54 milijuna kuna, a primici u naravi malo manje od 347.000 kuna..
Primanja prvog čovjeka pulskog hotelijera Arena Hospitality Group Reuela Slonima iznose 3,88 milijuna kuna dok se Marku Remenaru, predsjedniku Uprave Adrisa, prošle godine slilo 3,49 milijuna kuna.
Da su strani menadžeri iznadprosječno plaćeni potvrđuje i primjer Konstantinosa Nempisa, prvog čovjeka HT-a. On je lani zaradio 3,46 milijuna kuna.Predsjedniku Uprave Ine Sándoru Fasimonu isplaćeno je u 2020. ukupno 983.417 kuna. Naša najplaćenija menadžerica je Gordana Kovačević iz Ericssona Nikola Tesle. Kovačević je lani dobila 2,4 milijuna fiksne plaće te 712.613 kuna bonusa što je ukupno 3,11 milijuna kuna. Plaća Martine Dalić, predsjednice Uprave Podravke, još nije objavljena, no za pretpostaviti je da je naslijedila primanja od 2,16 milijuna kuna svog prethodnika, pokojnog Marina Pucara. Šefica Brodogradilišta Viktor Lenac, Sandra Uzelac je sa 782.096 kuna ukupnih primanja među lošije plaćenim menadžerima u ovoj skupini 17 kompanija. Skupinu menadžera plaćenih između milijun i 2 milijuna kuna predvodi Željko Kukurin, predsjednik Uprave Valamar Rivijere. Čelnik naše najveće turističke kompanije ukupno je lani primio 1,65 milijuna kuna. Marinko Došen iz AD Plastika lani je zaradio 1,35 milijuna kuna. Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končara od 20. siječnja prošle godine dobio je 1,61 milijun kuna, od čega 260.000 kuna bonusa. U vezi Končara zanimljiva je činjenica da je Kolakov zamjenik, Ivan Bahun, lani zaradio gotovo 212.000 kuna više, ponajprije zbog dvostruko većeg bonusa od 548.000 kuna. Ovu skupinu zaključuje Boris Batelić iz Optima telekoma sa 1,25 milijuna kuna primanja. Do milijun kuna plaće dobilo je 6 menadžera. Uz već spomenutu Sandru Uzelac, u toj je skupini i Marko Domijan, glavni izvršni direktor Atlantske plovidbe (922.605 kuna), Danko Deban iz Ingre (861.674 kune), Stjepan Adanić iz Janafa (813.773), Hrvoje Kekez iz Đure Đakovića (577.114 kuna) te Slavko Ledić iz Kraša (537.024), piše Poslovni dnevnik.