Može li se vjerovati grčkom pravosuđu? Grčki odvjetnik: 'Trebamo pomoć Hrvatske'

PXL_120823_102210326.jpg

Slučaj navijačkog sukoba u Ateni između navijača AEK-a s jedne te navijača Panathinaikosa i zagrebačkog Dinama s druge strane, koji je rezultirao tragičnom pogibijom jednog navijača AEK-a, nešto je za što nema nikakvih opravdanja, kao što uostalom nema nikakvog opravdanja za bilo kakvo nasilje.

No, što kad se nasilje dogodi? Bilo nasilje u obitelji, nasilje u školi, nasilje na ulici...?

Ako završi tragično, ondnosno, nečijom smrću ili nedajbože smrću više ljudi, tada se svi 'dižu na noge' i traži se tko je i zašto u sustavu zakazao.

Nažalost, svakodnevno svjedočimo takvim primjerima, a posljednji je jučerašnji stravični slučaj trostrukog ubojice iz Gradačca.

Kad je u pitanju slučaj iz Atene, prema pisanju grčkih medija, na kamerama se jasno vidi da su navijači AEK-a spremni i opremljeni za sukob čekali dolazak suparničkih navijača Panathinaikosa i zagrebačkog Dinama. Isto tako, grupiranje navijača Panathinaikosa i dolazak navijača Dinama u Atenu nije se moglo dogoditi bez da nitko ne primijeti.

I primijetili su.

Najprije hrvatska policija, koja je o svemu na vrijeme izvijestila svoje grčke kolege. No, naravno, hrvatska policija ne može hrvatskom državljanu, za kojeg sud nije izrekao zabranu napuštanja zemlje, zabraniti da otputuje iz Hrvatske.

Dakle, prvo i osnovno, zakazala je grčka policija, zbog čega je najprije smijenjeno sedam policijskih rukovoditelja u grčkoj policiji, a prema pisanju medija smjene se nastavljaju, jer, očito je, prema za sada dostupnim podacima, grčka policija mogla i morala spriječiti da dvije suprotstavljene navijačke grupacije, koje su se nakanile fizički obračunati, dođu u bilo kakav kontakt.

Nakon policije, zakazalo je i grčko pravoduđe. Nezamislivo je u državi članici Europske unije da se sudskim putem ne naloži AEK-u da preda sve snimke svojih kamera, kako bi se rasvijetlio čitavi slučaj. Naime, AEK ne želi dati snimke sa stadiona jer su njihovi navijači bili unutar stadiona. Jedina snimka koji postoji je neka s ulice na kojoj se ništa ne vidi jer je tamno.

Isto tako, nezamislivo je da se sudac istrage prema privedenim osumnjičenicima, njih stotinjak, ponaša kao prema osuđenicima za koje je već dokazano i presuđeno da su počinili teško kazneno djelo.

Stoga se stječe dojam da zbog velikog pritiska i gnjeva javnosti grčko pravosuđe čini sve kako bi što više Dinamovih navijača završilo u zatvoru. Čak i grčki mediji u prvi plan stavljaju Hrvate kao krivce za taj zločin, iako su među glavnim osumnjičenima tri Grka, jedan Albanac te jedan Hrvat.

A ni najnovije informacije koje dolaze iz Grčke nisu nimalo dobre za Dinamove navijače, pogotovo zbog činjenice da su im uskraćena neka osnovna ljudska prava. Kako prenose hrvatski mediji, u zatvoru su teško ozlijeđena četvorica naših navijača, šest ih je izbodenih, od čeka jedan ima sedam ubodnih rana.

Stoga se s pravom mnogi pitaju može li se vjerovati grčkom pravosuđu.

Uhićenim Hrvatima u Grčkoj, koji su optuženi za nasilje u Ateni, dodijeljen je odvjetnik Athanassios Kaimanakis koji se danas obratio novinarima.

"Sada smo suočeni sa situacijom za koju trebamo pomoć hrvatskog Veleposlanstva. Imamo ljude koji će ići u zatvor, oni nisu kriminalci. Oni su navijači i mladići od 19-20-21 godinu. Idu u napučene zatvore gdje može biti odmazde od drugih navijača", kazao je odvjetnik.

Treba se diplomatskim putem napraviti pritisak, dodao je Kaimanakis, da Hrvati u grčkim zatvorima budu sigurno tretirani.

"Kako ne bi bilo osvete i da se u nekoga ne bi upiralo prstom svi moraju biti zajedno, kako bi zbog brojnosti bili sigurniji", objasnio je odvjetnik.

Odvjetnik Kaimanakis obećao je da će napraviti sve što može u grčkoj vladi, ministarstvu i policiji. A do sada su, otkrio je, bili od pomoći i nema nikakvih primjedbi.

No, veleposanstvo i Hrvatska, istaknuo je, "moraju osigurati da dečki, djeca, kada uđu u zatvor s ostalom populacijom - da budu sigurni".

NAjčitanije