Policija povodom Martinja provodi veliku akciju
Cilj je sprečavanje najtežih nesreća
„Cilj provođenja ovih pojačanih aktivnosti je sprječavanje prometnih nesreća, naročito onih s najtežim posljedicama“, piše na početku priopćenja koje je danas objavila PU krapinsko-zagorska na svojoj službenoj stranici. Prenosimo ga u cijelosti :
„Kako se povodom „Martinja“ na prometnicama naše županije može očekivati da će određeni broj vozača nakon što su konzumirali alkoholna pića upravljati vozilima, policijski službenici će na području cijele Policijske uprave krapinsko-zagorske pojačano poduzimati mjere i radnje nadzora prema takvim vozačima kako bi se spriječilo njihovo sudjelovanje u prometu.
Cilj provođenja ovih pojačanih aktivnosti je sprječavanje prometnih nesreća, naročito onih s najtežim posljedicama. Nadalje, tijekom pojačanog nadzora prometa povodom proslave „Martinja“, prošle 2020. godine, u razdoblju od 06. do 16. studenog zabilježene su 22 prometne nesreće od kojih je bila jedna prometna nesreća s poginulom osobom, sedam prometnih nesreća s ozlijeđeni osobama u kojima je jedna osoba teško ozlijeđena, a sedam osoba je lakše ozlijeđeno, dok je u 14 prometnih nesreća nastala materijala šteta. Vozači pod utjecajem alkohola izazvali su devet prometnih nesreća od kojih su bile dvije prometne nesreće s ozlijeđenim osobama u kojima su dvije sobe zadobile lakše tjelesne ozljede i sedam prometnih nesreća s materijalnom štetom.
Stoga će policijski službenici početi sa provođenjem pojačanih aktivnosti u petak, 5. studenog i trajat će do ponedjeljka, 15. studenog, u koje će vrijeme (posebno u noćnim i ranim jutarnjim satima) i u dane vikenda biti provedene posebne ciljane akcije usmjerene na alkoholizirane vozače tako da će u to vrijeme na prometnicama biti nazočan veći broj policijskih službenika.
Tijekom navedene akcije prošle godine utvrđeno je 876 prometnih prekršaja od čega su sankcionirana 52 prekršaja vozača za upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola.
Uz nadzor vožnje pod utjecajem alkohola, pojačano će se nadzirati i vožnja nedopuštenom brzinom, nepropisno korištenje mobitela tijekom vožnje te korištenje sigurnosnog pojasa u vozilima, ali i svi ostali prekršaji u cestovnom prometu. Isto tako ciljano će se provoditi pojačani nadzor recidivista - višestrukih počinitelja prekršaja, prema kojima će se primjenjivati sve zakonom propisane mjere. Dok je protekle godine za vrijeme navedene akcije utvrđeno 609 prekršaja prekoračenja dopuštenih brzina kretanja, 27 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa i osam prekršaja nepropisnog korištenja mobitela.
- Alkohol u kombinaciji s drugim čimbenicima bitno utječe na događanje prometnih nesreća te navodimo negativna djelovanja alkohola na vozače:
- smanjuje se oštrina vida,
- perceptivne mogućnosti vozača pod utjecajem alkohola bitno su smanjene (loša procjena brzine i udaljenosti, umanjena oštrina vida, zasljepljenje svjetlima vozila iz suprotnog smjera,
smanjena osjetljivost na boje i dr.), što utječe na višestruko povećanje vremena reagiranja vozača,
- smanjuju se optički podražaji, stoga slike postaju nejasne i mutne, a dolazi i do pojava dvostrukih slika,
- u noćnim uvjetima vožnje dolazi do stvaranja iluzija,
- produžuje se reakcijsko vrijeme koje se sastoji od reakcije opažanja opasnosti, shvaćanja produkata i izvršenja određenih radnji,
- događaju se psihičke promjene pa su takvi vozači slobodniji, smanjuje im se samokritičnost, raste osjećaj vlastite važnosti, javlja se euforija te rade i govore ono što u trijeznom stanju ne bi.
- Savjeti vozačima koji namjeravaju konzumirati alkoholna pića :