Veliki Tabor privremeno će se zatvoriti u listopadu

Autor Ivo Šućur

Veliki Tabor, jedan od rijetkih utvrđenih gradova u Hrvatskoj koji su se više-manje sačuvali u izvornom obliku, još uvij

p_333635VODIČ TABOR Omrežen skelama V (600 x 449).jpg

Veliki Tabor, jedan od rijetkih utvrđenih gradova u Hrvatskoj koji su se više-manje sačuvali u izvornom obliku, još uvijek se obnavlja. Nakon novouređene jezgre dvorca, ulaznog trijema, i saniranja statike dvorišne galerije s kompletnim zahvatima na zamjeni dotrajalih toskanskih stupova, 2005. i 2006. godine krenula je restauracija najstarijeg središnjeg dijela peterokutne kule odnosno palasa koji je dovršen u listopadu 2007. godine, kada je djelomično obnovljeni Tabor ponovo otvoren za posjetitelje. U proljeće ove godine krenuli su radovi na restauriranju sjevernog krila Velikog Tabora. Nakon restauratorskih istraživanja sondiranjem su utvrđene određene faze građevinskih radova. Već izdaleka se uočava postavljena mreža skela sve do krova za istraživanje vanjskih zidina i za sanaciju krovišta i sjevernog krila kule D.

- Tijekom ovog mjeseca očekujemo dolazak krana (dizalice), a u listopadu, kad stigne sva građa potrebna za saniranje krova, bit ćemo prisiljeni na jedno kraće vrijeme zatvoriti dvorac za javnost radi sigurnosti posjetitelja. Radove izvodi Ingrad, a sve financira Ministarstvo kulture RH - kazala je voditeljica dvorca Veliki Tabor, prof. Nadica Jagarčec.

Restauriraju se i peći

Na II. katu peterokutne kule kasnogotičke palače u dvorcu Veliki Tabor ovih dana restauriraju se dvije renesansne peći (Vile Melusine), koje su raritet ne samo u Hrvatskom zagorju, već i u kontinentalnoj Hrvatskoj, odnosno velika zanimljivost za promociju dvorca Veliki Tabor. S obzirom da je tijekom restauriranja instalacija pronađena u gomili građevinske šute određena količina kalijevih renesansnih pećnjaka na tavanu sjeverne kule, odlučeno je da se i druga peć rekonstruira. U pomoć je pozvano dvoji mladih čeških stručnjaka iz Praga, Silva Čehalova, restauratorica za keramičke peći i Michal Raušer, restaurator za kalijeve peći. Prva peć je dovršena, a za drugu je pripremljen potreban materijal za gradnju.

NAjčitanije