Zagorske teme u časopisu za književnost, umjetnost i kulturu „Kaj“

Objavljeni su radovi oroslavske gimnazijalke Magdalene Blagec, zlatarskih srednjoškolki Eme Juras i Ivone Piščak i učenice Srednje škole Pregrada Karle Jureša

časopis Kaj

U novom dvobroju časopisa za književnost, umjetnost i kulturu „Kaj“, što ga od 1968. izdaje Kajkavsko spravišče iz Zagreba, nekoliko je zagorskih tema. Rubrika „Jezičnica kajkaviana“ sadrži, među ostalim, nekoliko radova sa 16.
natječaja za kajkavske radove učenika srednjih škola RH. Ovom aktivnošću Kajkavsko spravišče i časopis „Kaj“ nastoje pridonijeti afirmaciji mladenačke kreativnosti srednjoškolaca na materinskom jeziku. Učenici su poetskim i proznim tekstovima, pisanim na raznolikim zavičajnim idiomima, privukli pozornost povjerenstva koje je izabralo 17 kajkavskih ostvarenja 14-ero autora iz 10 škola (natječaj je proveden u proljeće prošle godine).

Objavljeni su radovi oroslavske gimnazijalke Magdalene Blagec (mentorica Marija Ubrekić), te zlatarskih srednjoškolki Eme Juras i Ivone Piščak, čija je mentorica Ivančica Tomorad. Ema je zlatarskim mjesnim govorom ispjevala stihove „V misli“,a Ivona je „Životopis moje prababice“ pisala govorom Selnice/Marije Bistrice. Mjesnim govorom Krapinskih Toplica Karla Jureša, učenica Srednje škole Pregrada (mentorica Marina Škrnjug) ispjevala je stihove o „jenom mačku“.

Raspisan je i 17. natječaj za kajkavske književne radove učenika srednjih škola, koje uredništvu KAJ-a treba dostaviti do 1. srpnja. U spomenutom dvobroju objavljeno je i nekoliko putopisa s 12. natječaja za hrvatski književni putopis , što ga je raspisalo Kajkavsko spravišče u sklopu tradicionalne loborske manifestacije Dani Franje Horvata Kiša. Neki su tematski vezani za područje Krapinsko-zagorske županije. Primjerice, Biserka Goleš Glasnović iz Zagreba piše o svojoj impresiji Krapine, obogaćenoj legendama i povijesnim podacima, a Tomo Sugnetić opisuje svoj „ put Zagorja“, od kominskoga raskrižja prema Zlatar Bistrici. Uvažena esperantistica Spomenka Štimec, koja sustavno svojim književnim djelovanjem pridonosi afirmaciji Hrašćine, krenula je vlakom sa zagrebačkoga glavnoga kolodvora „za Kotoribu“ odnosno prugom prema Zagorju i svojem Varaždinu. Uz to objavljen je i osvrt o laureatima 14. hrvatskog književnog putopisa u Loboru i dodijeljenim nagradama 3. listopada 2020. godine.

NAjčitanije