Zdravko Preglej proglašen je šampionom 19. ocjenjivanja meda KZŽ
'Očekujemo u 2021. godini europsku zaštitu bagremovog meda zagorskih bregov, a nakon toga slijedi brendiranje – kazao je, čestitajući nagrađenima, župan Željko Kolar
Zdravko Preglej iz Pregrade proglašen je šampionom 19. ocjenjivanja meda Krapinsko - zagorske županije.
- Ugodno sam iznenađen, sretan zapravo, jer je velika stvar u mojim godinama dobiti takvo priznanje za rad u pčelarstvu. Njime se počeo baviti moj otac i od njega sam naslijedio ljubav prema pčelama, jedno vrijeme sam se intenzivnije bavio, a kada sam krenuo u mirovinu onda mi se to vratilo. Evo, za moj rad takvo priznanje ja vam se od srca svima zahvaljujem i želim svim pčelarima medno! – rekao je tom prilikom Zdravko Preglej.
Drugo mjesto pripalo je Josipu Vlaheku, a treće Josipu Draškoviću. Nagrada za najbolje ocijenjeni med od pčelarke dobila je Amalija Curiš iz Krapina Sela za med od lipice koji je ocijenjen s 19,87 bodova. U kategoriji meda proizvedenog izvan pašnog područja Krapinsko – zagorske županije od pčelara s područja Krapinsko – zagorske županije nagrada je također pripala Amaliji Curiš za med od lipice koji je ocijenjen s 19,7 bodova i proizveden je u Lici. Zlato su osvojili, kategoriji bagremovog meda Stjepan Ožegović iz Donje Batine s 18,87 bodova, u kategoriji cvjetnog meda Drašković Josip iz Risvice s 19,08 bodova, u kategoriji kestenovog meda Josip Vlahek iz Lobora s 19,13 bodova i u kategoriji meduna Zdravko Preglej iz Pregrade s 19, 25 bodova. U kategoriji meda proizvedenog na pašnom području Krapinsko – zagorske županije od pčelara izvan Krapinsko – zagorske županije nagrađen je Josip Deniković iz Vrapča za cvjetni med proizveden na području općine Gornja Stubica koji je ocijenjen s 19,4 bodova.
Na dodjeli zamjenik župana Anđelko Ferek Jambrek kazao je kako je na je 19. ocjenjivanje i izložbu meda KZŽ pristiglo 58 uzoraka od 45 pčelara. - Od 2002. Krapinsko - zagorska županija i Savez pčelara kontinuirano su organizatori ovog događanja. Prošle godine imali smo 70 uzoraka od 59 pčelara. Ove godine dodijeljeno je 19 zlatnih, 24 srebrne i 10 brončanih medalja te dvije zahvalnice. U usporedbi na prošlu godinu, dakle 2019. godine imali smo 22 zlatne, 22 srebrne i 25 brončanih medalja i jednu zahvalnicu. Ocjenjivanje je i ove godine završio stručni sud 5. studenog, a u tome je sudjelovao Agronomski fakultet, dr. Dragan Bubalo, Lidija Svečnjak, Saša Bračun, predstavnici Županije i Općine Hrašćina - kazao je zamjenik župana Anđelko Ferek Jambrek.
Zamjenik Pčelarskog saveza Krapinsko – zagorske županije Mladen Paučnik čestitao je svim pčelarima koji su se odazvali na ocjenjivanje, posebno onima koji su primili nagrade. - Ova pčelarska godina je bila izrazito loša za pčelarenje, pogotovo za vrijeme bagrema. Bilo je loše vrijeme koje je uzrokovalo da bagrem nije bio onakve kvalitete kakve bi trebao biti, a to se vidi i na uzorcima koji su dani na ocjenjivanje. Broj uzoraka ove godine je smanjen, ali dobro je da se nastavila ta tradicija izložbe i ocjenjivanja meda u našoj županiji. Nadamo se da će sljedeća godina biti bolja što se tiče vremena, a također i što se tiče epidemiološke strane – kazao je zamjenik Pčelarskog saveza Krapinsko – zagorske županije Mladen Paučnik dodajući da je ovaj Savez ove godine je planirao održati tečaj za senzoričare, ali je to i dalje u planu kad se budu stekle prilike. - Nacionalna zaštita bagremovog meda je već ostvarena, pčelari su ju mogli dobiti već i ove godine. Međutim, nije bilo interesa jer su količine meda bile smanjene. Svi uvjeti za tu zaštitu su zadovoljeni, izabrano je kontrolno tijelo koje nadzire kvalitetu bagremovog meda, predan je također zahtjev za zaštitu Zagorskog bagremovog meda na EU razini i to je trenutno u postupku te se čekaju odgovori komisije koja o tome odlučuje. Županiji je predan prijedlog za potpore pčelarima, dati su neki prijedlozi na koji način bi se mogli pčelari financirati. Iz razgovora s pčelarima, naviše su zainteresirani za potpore po košnici ili na neki drugi način na koji bi se ostvario na temelju uloge pčela na oprašivanju bilja – kazao je Paučnik.
Župan Željko Kolar pozdravivši sve pčelarke i pčelare i zahvalivši svima onima koji su se odazvali na 19. izložbu i ocjenjivanje meda Krapinsko – zagorske županije te čestitajući pobjednicima kazao je da su 'pokazali kako bez obzira na izuzetno tešku godinu za pčelare još uvijek imamo, usudio bih se reći, najkvalitetniji bagremov med u Republici Hrvatskoj. - Od 50 uzoraka 19 je zlata što je odličan uspjeh s obzirom na godinu u kojoj trećina uzoraka je dobilo zlatnu medalju. Ono što, razgovarajući s pčelarima i pčelarkama oni očekuju i žele, je jedna normalna prosječna pčelarska godina. Jer, nažalost, posljednjih nekoliko godina u nizu nema prave pčelarske godine i to se vidi i po broju uzoraka koji dolaze na naše ocjenjivanje i izložbu meda s obzirom da smo imali i do 120 uzoraka od 80-tak pčelara, što se sada praktički prepolovilo. U dogovoru s vodstvom Pčelarskog saveza Krapinsko – zagorske županije, analizirali smo postojeće stanje i intervenirali novčanim sredstvima kad smo dogovorno došli do zaključka da je ta godina bila toliko loša da je treba financijski pomoći što se tiče same prehrane, a to smo i pripremili u proračunu za sljedeću godinu. Podjelu sredstava dogovorit ćemo nakon prihvaćanja proračuna. Ono što je za nas izuzetno bitno je europska zaštita bagremovog meda zagorskih bregov. Očekujemo u 2021. godini da med dobije zaštitu i da je to zapravo ponovno jedna europska zaštita koju nakon toga moramo dobro izbrendirati jer ćemo na taj način samo ovoj kvaliteti koju imamo dobiti jednu dodatnu potvrdu iz EU i naći način kako da pomognemo našim pčelarima i pčelarkama da to plasiraju ne samo na domaće, već i na europsko tržište. Naravno da bi se to moglo dogoditi, moramo dobro izbrendirati. Već imamo zaštitnu markicu, našu teglicu, znači morat ćemo još dodatno proraditi na brendiranju kako bi onda i u EU okvirima naš med postao prepoznatljiv. Ono što svi s nestrpljenjem očekujemo da ova godina završi, bila je teška gotovo po svemu i u nadi da će sljedeća godina biti bolja i što se tiče COVIDA-19, a da će naši pčelari imati jednu normalnu pčelarsku godinu – rekao je župan Željko Kolar.